grub-2.02-pre3 - en to ca translation catalogue (1237 entries)

en:               total memory: %d KiB
ca:               memòria toal: %d KiB

en:     No preferred mode available
ca:     No hi ha cap mode preferit disponible

en:     Preferred mode: %ux%u
ca:     Mode preferit: %ux%u

en:   EDID checksum invalid
ca:   La suma de verificació de l'EDID no és vàlida

en:   EDID version: %u.%u
ca:   Versió de l'EDID: %u.%u

en:   Failed to initialize video adapter
ca:   No s'ha pogut inicialitzar l'adaptador

en:   No info available
ca:   No hi ha cap info disponible

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
ca:   informació de la VBE:   versió: %d.%d  rev del programa OEM: %d.%d

en:  (leftmost)
ca:  (d'esquerra a dreta)

en:  (medial)
ca:  (centrat)

en:  (rightmost)
ca:  (de dreta a esquerra)

en:  - Partition start at %llu%sKiB
ca:  - La partició comença a %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
ca: - Mida del sector %uB

en:  - Total size %llu%sKiB
ca:  - Mida total %llu%sKiB sectors

en:  - Total size unknown
ca:  - Mida total desconeguda

en: %ds
ca: %d s

en: %ds remaining.
ca: Falten %d s.

en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ca: %s sembla contenir un sistema de fitxers %s que no sé si pot reservar espai pel sistema d'arrencada de l'estil del DOS. Instal·lar el GRUB pot DESTRUIR EL SISTEMA DE FITXERS si el grub-setup sobreescriu dades importants (--skip-fs-probe deshabilita la comprovació. Utilitzeu-la sota la vostra responsabilitat)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ca: %s sembla contenir un LDM i un mapa de particions %s que no és una combinació segura coneguda. Instal·lar-hi el GRUB pot DESTRUIR EL SISTEMA DE FITXERS si el grub-setup sobreescriu dades importants (--skip-fs-probe deshabilita la comprovació. Utilitzeu-la sota la vostra responsabilitat)

en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ca: %s sembla contenir un mapa de particions %s que és sabut que no reserva espai pel sistema d'arrencada de l'estil del DOS. Instal·lar-hi el GRUB pot DESTRUIR EL SISTEMA DE FITXERS si el grub-setup sobreescriu dades importants (--skip-fs-probe deshabilita la comprovació. Utilitzeu-la sota la vostra responsabilitat)

en: %s does not support UUIDs
ca: %s és compatible amb els UUIDs

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
ca: No existeix %s. Especifiqueu --target o --directory

en: %s doesn't look like an EFI partition
ca: %s no sembla una partició EFI

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
ca: %s genera una distribució de teclat pel GRUB fent servir ckbcomp\n

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
ca: ja no és permet l'ús de %s. En canvi, utilitzeu set gfxpayload=%s abans de l'ordre de linux.

en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
ca: ja no es permet l'ús de %s. No es reconeix el mode VGA %d. En canvi, utilitzeu set gfxpayload=AMPLADAxALÇADA[xPROFUNDITAT] abans de l'ordre de linux.

en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
ca: el grub-mkconfig encara no és compatible amb el %s.\n

en: %s, with Hurd %s
ca: %s, amb el Hurd %s

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
ca: %s, amb el Hurd %s (mode de restabliment)

en: %s, with Linux %s
ca: %s, amb el Linux %s

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
ca: %s, amb el Linux %s (mode de restabliment)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
ca: %s, amb Xen %s i Linux %s

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
ca: %s, amb Xen %s i Linux %s (mode de restabliment)

en: %s, with Xen hypervisor
ca: %s, amb el Xen hypervisor

en: %s, with kFreeBSD %s
ca: %s, amb el kFreeBSD %s

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
ca: %s, amb el kFreeBSD %s (mode de restabliment)

en: %s, with kernel %s (via %s)
ca: %s, amb nucli %s (a través de %s)

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
ca: %s, amb nucli %s (a través de %s, mode de restabliment)

en: %s: HASH MISMATCH
ca: %s: EL HASH NO CONCORDA

en: %s: Not found.\n
ca: %s: No s'ha trobat.\n

en: %s: OK
ca: %s: CORRECTE

en: %s: READ ERROR
ca: %s: ERROR DE LECTURA

en: %s: You must run this as root\n
ca: %s: Heu d'executar-ho com a root\n

en: %s: not found
ca: %s: No s'ha trobat

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
ca: %s: l'opció necessita un argument -- «%s»\n

en: %s: warning:
ca: %s: avís:

en: (32-bit)
ca: (32 bits)

en: (64-bit)
ca: (64 bits)

en: (on %s)
ca: (a %s)

en: - Label `%s'
ca: - Etiqueta «%s»

en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
ca: - Hora de la darrera modificació %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: --MORE--
ca: --MÉS--

en: --ppc PATH|--x86 FILE
ca: --ppc CAMÍ|--x86 FITXER

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ca: -h HASH [-c FITXER [-p PREFIX]] [FITXER1 [FITXER2 ...]]

en: 16-bit protected interface supported
ca: és compatible amb la interfície protegida de 16 bits

en: 16-bit protected interface unsupported
ca: no és compatible amb la interfície protegida de 16 bits

en: 32-bit protected interface supported
ca: és compatible amb la interfície protegida de 32 bits

en: 32-bit protected interface unsupported
ca: no és compatible amb la interfície protegida de 32 bits

en: ACPI non-volatile storage RAM
ca: RAM d'emmagatzemament no volàtil de l'ACPI

en: ACPI reclaimable RAM
ca: RAM que pot reclamar l'ACPI

en: ACPI shutdown failed
ca: Ha fallat l'ordre d'apagar per l'ACPI

en: ADDR VALUE [MASK]
ca: ADDR VALOR [MÀSCARA]

en: ADDR [SIZE]
ca: ADR [MIDA]

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
ca: ADR1, MÀSC1, [,ADR2,MÀSC2[,...]]

en: ADDRESS DNSSERVER
ca: ADREÇA SERVIDORDNS

en: APM disabled
ca: L'APM està deshabilitat

en: APM disengaged
ca: L'APM està desocupat

en: APM enabled
ca: L'APM està habilitat

en: APM engaged
ca: L'APM està ocupat

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
ca: Accepta finals de línia CR/NL d'estil DOS.

en: Active input terminals:
ca: Terminals d'entrada actius:

en: Active output terminals:
ca: Terminals de sortida actius:

en: Adapter `%s':
ca: Adaptador «%s»:

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
ca: Afegeix FITXER_CLAUPUB a les claus de confiança.

en: Add a DNS server
ca: Afegeix un servidor DNS

en: Add a network address.
ca: Afegeix una adreça de xarxa.

en: Add a network route.
ca: Afegeix una ruta de xarxa.

en: Advanced options for %s
ca: Opcions avançades de %s

en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
ca: Opcions avançades de %s (amb hypervisor de Xen)

en: Allow to interrupt with ESC.
ca: Permet interrompre amb ESC.

en: Ask for file name to reboot from.
ca: Demana el nom del fitxer des d'on arrencar de nou.

en: Assume input is hex.
ca: S'assumeix que l'entrada és hexadecimal.

en: Assume input is passphrase.
ca: S'assumeix que l'entrada és una contrasenya.

en: Assume input is raw.
ca: S'assumeix que l'entrada és crua.

en: Attempting to decrypt master key...
ca: S'està intentant desxifrar la clau mestra...

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
ca: Esteu intentant instal·lar el GRUB amb múltiples etiquetes de particions o ambdues etiquetes de partició i de sistema de fitxers. Encara no se'n permet l'ús.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
ca: Esteu intentant instal·lar el GRUB en un disc amb múltiples etiquetes de particions. Encara no se'n permet l'ús.

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
ca: Esteu intentant instal·lar el GRUB a un disc sense particions o a una partició. És una MALA idea.

en: Available input terminals:
ca: Terminals d'entrada disponibles:

en: Available output terminals:
ca: Terminals de sortida disponibles:

en: BLOCK
ca: BLOC

en: Background image mode.
ca: Mode d'imatge de fons.

en: Base directory for hash list.
ca: Directori base per la llista de hash.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
ca: Fes arrencable (Bless) el FITXER  de HFS o la partició HFS+ per macs intel.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
ca: Fes arrencable (BLESS) el FITXER de HFS o la partició HFS+ per macs intel.

en: Boot BIOS-based system.
ca: Arrenca el sistema basat en BIOS.

en: Boot an operating system.
ca: Arrenca un sistema operatiu.

en: Boot into single mode.
ca: Arrenca en mode simple.

en: Boot with debug messages.
ca: Arrenca amb missatges de depuració.

en: Boot with verbose messages.
ca: Arrenca amb missatges detallats.

en: Booting `%s'
ca: S'arrenca «%s»

en: Booting a command list
ca: S'està arrencant una llista d'ordres

en: Booting in blind mode
ca: S'arrenca en mode cec.

en: Bootpath: %s
ca: Camí del directori d'arrencada: %s

en: Bootpath: unavailable
ca: Camí del directori d'arrencada: no disponible

en: Break into GDB
ca: Entra al GDB

en: COMMAND [ARGS]
ca: ORDRE [ARGS]

en: CPU Idle doesn't slow down processor
ca: La inactivitat de la CPU no fa disminuir la velocitat del processador

en: CPU Idle slows down processor
ca: La inactivitat de la CPU fa disminuir la velocitat del processador

en: CS5536 at %d:%d.%d
ca: CS5536 a %d:%d.%d

en: Can't create file: %s
ca: No es pot crear el fitxer: %s

en: Can't enable ROM area.
ca: No es pot habilitar l'àrea ROM.

en: Change configured devices.
ca: Canvia els dispositius configurats.

en: Change partition type
ca: Canvia el tipus de partició

en: Check Alt key.
ca: Comprova la tecla d'alternativa.

en: Check Control key.
ca: Comprova la tecla de control.

en: Check Shift key.
ca: Comprova la tecla de majúscules.

en: Check for CPU features.
ca: Es comprova les característiques de la CPU.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
ca: Comprova el hash dels fitxers amb el FITXER de llista de hash.

en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
ca: Comprova si la CPU és compatible amb el mode de 64 bits (llarg) (per defecte).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
ca: Comprova si la CPU és compatible amb l'Extensió d'Adreça Física(PAE).

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
ca: Comprova si el FITXER pot engegar-se com un nucli i386 client sense privilegis PAE del Xen

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
ca: Comprova si el FITXER pot engegar-se com un nucli X86_64 client sense privilegis del Xen

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
ca: Comprova si el FITXER es pot fer servir com un nucli x86 amb privilegis del Xen

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
ca: Comprova si el FITXER es pot fer servir com un nucli x86 multiarrencada.

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
ca: Comprova si el FITXER es pot fer servir com un nucli x86 multiarrencada 2.

en: Check if FILE is ARM EFI file
ca: Comprova si el FITXER és un EFI ARM

en: Check if FILE is ARM Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux ARM

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
ca: Comprova si el FITXER és un EFI ARM64

en: Check if FILE is ARM64 Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux ARM64

en: Check if FILE is BIOS bootsector
ca: Comprova si el FITXER és un sector d'arrencada de BIOS

en: Check if FILE is IA64 EFI file
ca: Comprova si el FITXER és un EFI iA64

en: Check if FILE is IA64 Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux IA64

en: Check if FILE is MIPS Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux MIPS

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux MIPSEL

en: Check if FILE is POWERPC Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux POWERPC

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux SPARC64

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
ca: Comprova si el FITXER és una imatge hibernada de XNU (nucli de Mac OS X)

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
ca: Comprova si el FITXER és un hiberfil.sys en hibernació

en: Check if FILE is i386 EFI file
ca: Comprova si el FITXER és un EFI i386

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
ca: Comprova si el FITXER és un XNU i386 (nucli de Mac OS X)

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
ca: Comprova si el FITXER és un kFreeBSD i386

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
ca: Comprova si el FITXER és un kNetBSD i386

en: Check if FILE is of specified type.
ca: Comprova si el FITXER és del tipus especificat.

en: Check if FILE is x86 Linux
ca: Comprova si el FITXER és un Linux x86

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
ca: Comprova si el FITXER és un Linux x86 amb suport per protocol de 32 bits

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
ca: Comprova si el FITXER és un kFreeBSD x86

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
ca: Comprova si el FITXER és un kNetBSD x86

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
ca: Comprova si el FITXER és un EFI x86_64

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
ca: Comprova si el FITXER és un XNU x86_64 (nucli de Mac OS X)

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
ca: Comprova si el FITXER és un kFreeBSD x86_64

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
ca: Comprova si el FITXER és un kNetBSD x86_64

en: Check key modifier status.
ca: Comprova l'estat de la tecla modificadora.

en: Check whether user is in USERLIST.
ca: Comprova si l'usuari és a LLISTAUSUARIS.

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
ca: Comprova els errors de sintaxi del fitxer d'script de configuració del GRUB.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
ca: Posa a 0 el bit BYTE:BIT del CMOS.

en: Clear the screen.
ca: Neteja la pantalla.

en: Cleared active flag on %d.
ca: S'ha netejat l'indicador d'actiu a %d.

en: Commands:
ca: Comandes:

en: Compare FILE with local file LOCAL.
ca: Compara el FITXER amb el fitxer local LOCAL.

en: Compare file `%s' with `%s':
ca: Compara el fitxer «%s» amb el «%s»:

en: Compare two files.
ca: Compara dos fitxers.

en: Compute XNU UUID of the device.
ca: Calcula el UUID de XNU del dispositiu.

en: Compute or check hash checksum.
ca: Calcula o comprova la suma de comprovació del hash.

en: Configure serial port.
ca: Configura el port sèrie.

en: Continue loops
ca: Continua els bucles

en: Convert common font file formats into PF2
ca: Converteix els fitxers de fonts comunes al format PF2

en: Copy FILE to local file LOCAL.
ca: Copia el FITXER al fitxer local LOCAL.

en: Copy FILE to standard output.
ca: copia el FITXER a la sortida estàndard.

en: Could not locate FPSWA driver
ca: No es pot trobar el controlador FPSWA

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
ca: No s'ha pogut trobar una ranura BootNNNN lliure

en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
ca: No s'ha pogut trobar el volum físic «%s». Deuen faltar alguns mòduls a la imatge del nucli.

en: Couldn't load sha256
ca: No s'ha pogut carregar el sha256

en: Couldn't load sha512
ca: No s'ha pogut carregar el sha512

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
ca: Crea estructures semblants a una BIOS per mantenir la compatibilitat amb els SO existents.

en: Create a blank environment block file.
ca: Crea un fitxer de blocs d'entorn buit.

en: Current terminfo types:
ca: tipus de terminfo actuals:

en: DEVICE
ca: DISPOSITIU

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
ca: DISPOSITIU [PARTICIÓ[+/-[TIPUS]]] ...

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
ca: El DISPOSITIU ha de ser un dispositiu del SO (p. ex. /dev/sda).

en: DEVICE_NAME
ca: NOM_DISPOSITIU

en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
ca: DIRECTORI [NecessitaOSBundle]

en: DNSSERVER
ca: SERVIDORDNS

en: Debug tool for filesystem driver.
ca: Eina de depuració pel controlador de sistemes de fitxers.

en: Declare memory regions as faulty (badram).
ca: Declara regions de memòria com a memòria defectuosa (badram).

en: Decompressor is too big
ca: El descompressor és massa gran

en: Default server is ${net_default_server}
ca: El servidor per defecte és ${net_default_server}

en: Define a menu entry.
ca: Defineix una entrada del menú.

en: Define a submenu.
ca: Defineix un submenú.

en: Delete a network address.
ca: Esborra una adreça de xarxa.

en: Delete a network route.
ca: Esborra una ruta de xarxa.

en: Delete the specified loopback drive.
ca: Esborra el dispositiu de retrobucle especificat.

en: Delete variables.
ca: Esborra les variables.

en: Determine driver.
ca: Determina el controlador.

en: Determine filesystem UUID.
ca: Determina l'UUID del sistema de fitxers.

en: Determine filesystem label.
ca: Determina l'etiqueta del sistema de fitxers.

en: Determine filesystem type.
ca: Determina el tipus de sistema de fitxers.

en: Determine partition map type.
ca: Determina el tipus de mapa de particions.

en: Device %s:
ca: Dispositiu %s:

en: Devid: unavailable
ca: Devid: no disponible

en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
ca: Color directe, màscara: %d/%d/%d/%d posició: %d/%d/%d/%d

en: Disable ACPI.
ca: Deshabilita l'ACPI.

en: Disable SMP.
ca: Deshabilita el SMP.

en: Disable all boot output.
ca: Deshabilita totes les sortides d'arrencada.

en: Disable/enable SMART (0/1).
ca: Habilita/deshabilita l'SMART (1/0).

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
ca: Es descarten les particions mal imbricades (%s, %s %s%d)

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
ca: Estadístiques de la memòria cau del disc: encerts = %lu (%lu.%02lu%%), errors = %lu

en: Disk count must precede disks list.
ca: El compte de discs ha de precedir al llistat de discs.

en: Display FPSWA version.
ca: Mostra la versió del FPSWA.

en: Display SMART health status.
ca: Mostra l'estat de salut SMART.

en: Display a line of text.
ca: Mostra una línia de text.

en: Display blocklist of FILE.
ca: Mostra la llista de blocs del FITXER.

en: Display output on all consoles.
ca: Mostra la sortida a totes les consoles.

en: Display power mode.
ca: Mostra el mode d'alimentació.

en: Display the usage of this command and exit.
ca: Mostra l'ús d'aquesta ordre i surt.

en: Display this help and exit.
ca: Mostra aquesta ajuda i surt.

en: Display/set current datetime.
ca: Mostra/modifica el dia i l'hora actuals.

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
ca: No aplica cap codi reed-solomon quan incrusta el core-img. Aquesta opció només està disponible per a BIOS x86.

en: Do not output the trailing newline.
ca: No mostris els salts de línia.

en: Do not print messages.
ca: No mostris missatges.

en: Do not probe any floppy drive.
ca: No provis cap disquetera.

en: Do not use APM to halt the computer.
ca: No utilitzis l'APM per aturar l'ordinador.

en: Do nothing, successfully.
ca: No facis res, amb èxit.

en: Do nothing, unsuccessfully.
ca: No facis res, sense èxit.

en: Don't display boot diagnostic messages.
ca: No mostris els missatges de diagnòstics de l'arrencada.

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
ca: No carreguis les taules d'amfitrions especificades en llistes separades per comes.

en: Don't reboot, just halt.
ca: No reiniciïs, només apaga.

en: Don't stop after first error.
ca: No s'atura després del primer error.

en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
ca: No actualitzis l'EBDA. Pot corregir defectes o penjades a algunes BIOS, però el fa ineficaç amb SO que no rebin el RSDP del GRUB.

en: EFI bootloader id isn't specified.
ca: no s'ha especificat l'id del carregador d'arrencada EFI.

en: ENVVAR
ca: VARENTORN

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
ca: VARENTORN [VARENTORN] ...

en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
ca: ERROR: no s'ha trobat cap distribució de teclat vàlida. Comproveu l'entrada.

en: ESC at any time exits.
ca: En qualsevol moment ESC surt.

en: EXPRESSION
ca: EXPRESSIÓ

en: EXPRESSION ]
ca: EXPRESSIÓ ]

en: Elapsed time: %d.%03d s
ca: Temps transcorregut: %d.%03d s

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
ca: Temps transcorregut: %d.%03d segons

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
ca: No s'ha pogut incrustar. El GRUB només es pot instal·lar d'aquesta manera fent servir llistes de blocs. De tota manera, les llistes de blocs NO SÓN FIABLES i es desaconsella la seva utilització.

en: Emulate a keystroke sequence
ca: Emula una seqüència de pulsació de tecles

en: Enable interpretation of backslash escapes.
ca: Habilita la interpretació dels caràcters amb contrabarra.

en: Enable/disable RTS/CTS.
ca: Habilita/deshabilita RTS/CTS.

en: Enter ZFS password:
ca: Introduïu la contrasenya ZFS:

en: Enter in KDB on boot.
ca: Entra en KDB a l'arrencar.

en: Enter normal mode.
ca: Entra al mode normal.

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
ca: Introduïu la contrasenya de %s%s%s (%s):

en: Enter password:
ca: Introdueix la contrasenya:

en: Enter username:
ca: Introdueix el nom d'usuari:

en: Error in parsing command line arguments
ca: S'ha produït un error quan s'analitzava els arguments de la línia de comandes

en: Evaluate an expression.
ca: Avalua una expressió.

en: Evaluate arguments as GRUB commands
ca: Analitza els arguments com a comandes del GRUB.

en: Execute syslinux config in new context
ca: Executa la configuració de syslinux en el nou context

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
ca: Executa la configuració de syslinux en el nou context agafant només les entrades del menú

en: Execute syslinux config in same context
ca: Executa la configuració de syslinux en el mateix context

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
ca: Executa la configuració de syslinux en el mateix context agafant només les entrades del menú

en: Exit failed
ca: No s'ha pogut sortir

en: Exit from GRUB.
ca: Surt del GRUB.

en: Exit from loops
ca: Surt dels bucles

en: Exit from normal mode.
ca: Surt del mode normal.

en: Export variables.
ca: Exporta les variables.

en: Export version 1 tables to the OS.
ca: Exporta les taules de la versió 1 al SO.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
ca: Exporta les taules de la versió 2 i de la versió 3 al SO.

en: FILE
ca: FITXER

en: FILE [ARG ...]
ca: FITXER [ARG...]

en: FILE [ARGS...]
ca: FITXER [ARGUMENTS...]

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
ca: FITXER | INTERVAL [TO1 DURADA1] [TO2 DURADA2] ...

en: FILE...
ca: FITXER...

en: FILE1 FILE2
ca: FITXER1 FITXER2

en: FILENAME COMMAND
ca: NOMFITXER ORDRE

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
ca: SISTEMAFITXERS [VARIABLE]

en: FILE|prompt
ca: FITXER|prompt

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
ca: el protocol FPSWA no ha pogut trobar la interfície

en: FPSWA revision: %x
ca: Revisió del FPSWA: %x

en: FROM-TO[,FROM-TO]
ca: DESDE-FINS[,DESDE-FINS]

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
ca: DES DE[K|M|G] A[K|M|G]

en: FT_Init_FreeType fails
ca: Ha fallat l'FT_Init_FreeType

en: Failed to boot both default and fallback entries.
ca: No ha pogut arrencar ni l'entrada per defecte ni l'alternativa.

en: Failed to create `device-mapper' tree
ca: No s'ha pogut crear l'arbre «device-mapper»

en: Falling back to `%s'
ca: S'arrenca alternativament «%s»

en: File size: %s
ca: Mida del fitxer: %s

en: File system `%s' doesn't support embedding
ca: El sistema de fitxers «%s» no és compatible amb la incrustació

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
ca: Els fitxers són diferents a l'òfset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
ca: Els fitxers tenen mides diferents: %llu [%s], %llu [%s]

en: Filesystem cannot be accessed
ca: No es pot accedir al sistema de fitxers.

en: Filesystem type %s
ca: Tipus de sistema de fitxers %s

en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
ca: Omple l'MBR híbrid del DISPOSITIU unitat GPT. Les particions especificades seran una part de l'MBR híbrid. Es permeten fins a 3 particions. TIPUS és un tipus de MBR. + significa que la partició és activa. Només es pot activar una partició.

en: Finalize loading of EFI emulator.
ca: S'ha carregat l'emulador EFI.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ca: Primer prova el dispositiu PISTA si s'executa sobre l'ARC. Si PISTA acaba en coma, també prova les particions inferiors

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ca: Primer prova el dispositiu PISTA si s'executa sobre una BIOS. Si PISTA acaba en coma, també prova les particions inferiors

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ca: Primer prova el dispositiu PISTA si s'executa sobre un EFI. Si PISTA acaba en coma, també prova les particions inferiors

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ca: Primer prova el dispositiu PISTA si s'executa sobre un IEEE1275. Si PISTA acaba en coma, prova també les particions inferiors

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ca: Primer prova el dispositiu PISTA si és compatible amb l'accés directe al maquinari. Si PISTA acaba en coma, també prova les particions inferiors

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
ca: Primer prova el dispositiu PISTA. Si PISTA acaba en coma, també prova les particions inferiors

en: Fix video problem.
ca: Corregeix un problema de vídeo.

en: Found %s on %s (%s)\n
ca: S'ha trobat %s a %s (%s)\n

en: Found %s on %s\n
ca: S'ha trobat %s a %s\n

en: Found GNU Mach: %s
ca: S'ha trobat un GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
ca: S'ha trobat el mòdul del Hurd: %s

en: Found NetBSD kernel: %s\n
ca: S'ha trobat un nucli de NetBSD: %s\n

en: Found background: %s\n
ca: S'ha trobat el fons: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
ca: S'ha trobat una imatge de initrd: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
ca: S'ha trobat el directori de mòduls del nucli: %s\n

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
ca: S'ha trobat un nucli de FreeBSD: %s\n

en: Found linux image: %s\n
ca: S'ha trobat una imatge de linux: %s\n

en: Found theme: %s\n
ca: S'ha trobat el tema :%s\n

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
ca: s'ha produït l'error %d del Freetype mentre es carregava 0x%x per U+0x%x%s

en: Freeze ATA security settings until reset.
ca: Congela la configuració de seguretat ATA fins que es reiniciï.

en: Friday
ca: Divendres

en: GNU GRUB  version %s
ca: Versió %s del GNU GRUB

en: GRUB Boot Menu
ca: Menú d'arrencada del GRUB

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
ca: El GRUB encara no sap com parar aquesta màquina!

en: GRUB emulator.
ca: Emulador del GRUB.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
ca: DISPOSITIUGRUB=DISPOSITIUPLAN9

en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
ca: Genera una distribució de teclat pel GRUB des de la de la consola de Linux

en: Generate PBKDF2 password hash.
ca: Genera el hash PBKDF2 de la contrasenya.

en: Generate a grub config file
ca: Genera un fitxer de configuració del GRUB

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
ca: Genera una imatge independent (que conté tots els mòduls) amb el format seleccionat

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
ca: Genera una imatge arrencable des de CD/USB/disquet. Els arguments que no són opcions d'aquest programa es passen al xorriso i indiquen fitxers font, directoris font o qualsevol de les opcions del mkisofs llistades amb la sortida de «%s».

en: Generating grub configuration file ...
ca: Es genera un fitxer de configuració...

en: Get crc32 checksum of FILE.
ca: Calcula la suma de verificació crc32 del FITXER.

en: Get disk cache info.
ca: Recupera la informació de la memòria cau del disc.

en: Get/set ATA disk parameters.
ca: Llegeix/escriu els paràmetres del disc ATA.

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
ca: Uneix els binaris de 32 i 64 bits en un d'universal Apple.

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
ca: Podeu fer servir la sintaxi Graft point (p. ex. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg)

en: HINT
ca: PISTA

en: Halt the system, if possible using APM.
ca: Atura el sistema, si pots, fent servir l'APM.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
ca: Atura l'ordinador. Aquesta ordre no funciona en totes les implementacions de microprogramari.

en: Handle N bytes in output file.
ca: Tracta N bytes del fitxer de sortida.

en: Hello World
ca: Hola món

en: Hexdump random data.
ca: Bolcat hexadecimal de dades aleatòries.

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
ca: IMATGE1 [IMATGE2 ...] PUNTMUNTATGE

en: IMAGE_PATH COMMANDS
ca: CAMÍ_IMATGE COMANDES

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
ca: DISPOSITIU_INSTAL·LACIÓ ha de ser el nom del fitxer d'un dispositiu de sistema.
    %s copia les imatges del GRUB a %s. A algunes plataformes, també instal·la el GRUB al sector arrencada.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
ca: Si NOMFITXER és «-», es farà servir el valor per defecte %s.
    
    No hi ha comanda «delete»; si voleu esborrar el bloc d'entorn sencer,
    feu servir «rm %s».

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
ca: Importa la clau d'encapsulat ZFS desada al FITXER.

en: Incorrect VDEV
ca: L'VEDV no és correcte

en: Incorrect virtual device: no type available
ca: Dispositiu virtual incorrecte: no hi ha cap tipus disponible

en: Insert a module.
ca: Insereix un mòdul.

en: Install GRUB on your drive.
ca: Instal·la GRUB a la vostra unitat.

en: Installation finished. No error reported.
ca: Ha acabat la instal·lació. No s'ha reportat cap error.

en: Installing for %s platform.
ca: S'està instal·lant per la plataforma %s.

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
ca: No es disposa de prou permisos per accedir al microprogramari, es fa servir la BIOS

en: Invalid command %s.
ca: L'ordre %s no és vàlida.

en: Invalid device `%s'.
ca: El dispositiu «%s» no és vàlid.

en: Invalid disk count.
ca: Compte de discs no vàlid.

en: Invalid tempo in %s
ca: El tempo no és vàlid a %s

en: Invoke user configuration routing.
ca: Invoca el camí de la configuració d'usuari.

en: KERNEL ARGS
ca: ARGUMENTS KERNEL

en: KEYBOARD_KEY
ca: TECLAT_TECLA

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
ca: Tecla per arrencar ràpid aquesta entrada.

en: Leaf virtual device (file or disk)
ca: Dispositiu leaf virtual (fitxer o disc)

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
ca: no es permet l'ús de l'antic paràmetre «ask».

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
ca: Llegenda: màscara/posició=roig/verd/blau/reservat

en: Length of generated hash
ca: Longitud del hash generat

en: Length of salt
ca: Longitud de sal

en: List DNS servers
ca: Llista els servidors de DNS

en: List PCI devices.
ca: Llista els dispositius PCI.

en: List Xen storage.
ca: Llista la capacitat d'emmagatzematge de Xen.

en: List all files.
ca: Llista tots els fitxers.

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
ca: Llista els modes de vídeo disponibles. Si es dóna una resolució, mostra només els modes que hi coincideixin.

en: List coreboot tables.
ca: Llista les taules del coreboot.

en: List devices and files.
ca: Llista dispositius i fitxers.

en: List devices or files.
ca: Llista dispositius o fitxers.

en: List devices.
ca: Llista els dispositius.

en: List files in PATH.
ca: Llista els fitxers a CAMÍ.

en: List memory map provided by firmware.
ca: Llista el mapa de memòria proveït pel microprogramari.

en: List of supported video modes:
ca: Llista dels modes de vídeo compatibles:

en: List of users allowed to boot this entry.
ca: Llista d'usuaris que poden engegar aquesta entrada.

en: List or select an input terminal.
ca: Llista o selecciona un terminal d'entrada

en: List or select an output terminal.
ca: Llista o selecciona un terminal de sortida.

en: List the current variables.
ca: Llista les variables actuals.

en: List the loaded fonts.
ca: Llista les fonts carregades.

en: List variables from environment block file.
ca: Llista les variables del bloc del fitxer d'entorn.

en: Load 64-bit XNU image.
ca: Carrega una imatge del XNU de 64 bits.

en: Load BIOS dump.
ca: Carrega l'abocament de memòria de la BIOS.

en: Load DTB file.
ca: Carrega el fitxer DTB.

en: Load FreeBSD env.
ca: Carrega l'entorn del FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
ca: Carrega el mòdul del nucli del FreeBSD (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module.
ca: Carrega el mòdul del nucli del FreeBSD.

en: Load FreeDOS kernel.sys.
ca: Carrega el kernel.sys de FreeDOS.

en: Load Linux.
ca: Carrega el Linux.

en: Load NTLDR or BootMGR.
ca: Carrega el NTLDR o el BootMGR.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
ca: Càrrega un mòdul del nucli NetBSD (ELF).

en: Load NetBSD kernel module.
ca: Càrrega un mòdul del nucli NetBSD.

en: Load Plan9 kernel.
ca: Carrega el nucli Plan9.

en: Load Truecrypt ISO.
ca: Carrega l'ISO truecrypt.

en: Load XNU extension directory.
ca: Carrega el directori de les extensions del XNU.

en: Load XNU extension package.
ca: Carrega un paquet d'extensió del XNU.

en: Load XNU extension.
ca: Carrega una extensió del XNU.

en: Load XNU image.
ca: Carrega una imatge del XNU.

en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
ca: Carrega un disc ram XNU. Estarà disponible al SO com a md0.

en: Load `device-properties' dump.
ca: Carrega el bolcat de «device-properties».

en: Load a PXE image.
ca: Carrega una imatge PXE.

en: Load a keyboard layout.
ca: Carrega una disposició de teclat.

en: Load a multiboot 2 kernel.
ca: Carrega un nucli multiarrencada 2.

en: Load a multiboot 2 module.
ca: Carrega un mòdul multiarrencada 2.

en: Load a multiboot kernel.
ca: Carrega un nucli multiarrencada.

en: Load a multiboot module.
ca: Carrega un mòdul multiarrencada.

en: Load a splash image for XNU.
ca: Carrega una imatge de presentació pel XNU.

en: Load a xen hypervisor.
ca: Carrega un hipervisor de xen.

en: Load a xen module.
ca: Carrega un mòdul de xen.

en: Load an image of hibernated XNU.
ca: Carrega una imatge de XNU hibernada.

en: Load and initialize EFI emulator.
ca: Carrega i inicia l'emulador EFI.

en: Load another boot loader.
ca: Carrega un altre gestor d'arrencada.

en: Load another config file but take only menu entries.
ca: Carrega un altre fitxer de configuració però agafa només les entrades del menú.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
ca: Carrega un altre fitxer de configuració agafant només les entrades del menú però sense canviar el context.

en: Load another config file without changing context.
ca: Carrega un altre fitxer de configuració sense canviar el context.

en: Load another config file.
ca: Carrega un altre fitxer de configuració.

en: Load another coreboot payload
ca: Carrega unes altres dades fonamentals de «coreboot».

en: Load background image for active terminal.
ca: Carrega una imatge de fons al terminal actiu.

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
ca: Carrega les taules d'amfitrions ACPI i les taules especificades per arguments.

en: Load initrd.
ca: Carrega l'initrd.

en: Load kOpenBSD ramdisk.
ca: Carrega disc de ram kOpenBSD.

en: Load kernel of FreeBSD.
ca: Carrega el nucli del FreeBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
ca: Carrega el nucli del NetBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
ca: Carrega el nucli del OpenBSD.

en: Load module.
ca: Carrega un mòdul.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
ca: Carrega només les taules especificades en llistes separades per comes.

en: Load the same file in multiple ways.
ca: Carrega el mateix fitxer de diferents maneres.

en: Load variables from environment block file.
ca: Carrega les variables del bloc del fitxer d'entorn.

en: Load zfs crypto key.
ca: Carrega la clau de xifrat zfs.

en: Loaded fonts:
ca: Fonts carregades:

en: Loading GNU Mach ...
ca: S'està carregant el GNU Mach ...

en: Loading Linux %s ...
ca: S'està carregant el Linux %s ...

en: Loading Xen %s ...
ca: S'està carregant el Xen %s ...

en: Loading initial ramdisk ...
ca: S'està carregant la ramdisk inicial ...

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
ca: S'està carregant el nucli de FreeBSD %s ...

en: Loading kernel of Illumos ...
ca: S'està carregant el nucli de Illumos ...

en: Loading the Hurd ...
ca: S'està carregant el Hurd ...

en: MAC verification failed
ca: ha fallat la verificació de la MAC

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
ca: ENTRADA_MENÚ és un número, el títol d'un element del menú o el seu identificador.

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
ca: MENU_ENTRY és un número, un títol d'objecte del menú o un identificador d'aquest objecte. Tingueu en compte
    que cal especificar els components del submenú i després el component de l'objecte del menú en els objectes de 
    submenús o sub-submenús . Els títols s'han de separar fent servir el caràcter «més gran que» (>) sense cap espai més.
    En funció del vostre intèrpret d'ordre alguns caràcters com ara (>) poden haver de ser escapats. Podeu trobar més 
    informació al manual de GRUB a la secció sobre la comanda «per defecte».

en: MODULE
ca: MÒDUL

en: MODULES
ca: MÒDULS

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
ca: fa servir el bless estil MAC en HFS o HFS+

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
ca: Envieu les peticions de compatibilitat amb el xorriso a «bug-xorriso@gnu.org».

en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
ca: Fa una imatge de GRUB que pot arrencar des de CD-ROM. disc, llapis USB i disquet.

en: Make GRUB keyboard layout file.
ca: Fa un fitxer de distribució de teclat pel GRUB.

en: Make a bootable image of GRUB.
ca: Crea una imatge de GRUB que pot arrencar.

en: Make a virtual drive from a file.
ca: Fes una unitat virtual des d'un fitxer.

en: Make partition active
ca: activa la partició

en: Manage the BIOS drive mappings.
ca: Gestiona els mapatges d'unitats de la BIOS.

en: Manipulate PCI devices.
ca: Manipula els dispositius PCI.

en: Measure time used by COMMAND
ca: Mesura el temps que ha utilitzat l'ORDRE

en: Memory type: DDR2.
ca: Tipus de memòria: DDR2.

en: Memory type: Unknown.
ca: Tipus de memòria: desconeguda.

en: Menu entry identifier.
ca: Identificador del menú d'entrada.

en: Menu entry not specified.
ca: No s'ha especificat cap entrada del menú.

en: Menu entry type.
ca: Tipus de menú d'entrada.

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
ca: Es permet l'ús d'una pantalla d'edició mínima semblant a l'Emacs. TAB llista els completats. Premeu Ctrl+x o F10 per arrencar, Ctrl+c o F2 per una línia d'ordres o ESC per descartar els canvis i tornar al menú del GRUB.

en: Missing arguments
ca: Falten arguments

en: Missing input file
ca: No s'ha trobat el fitxer d'entrada

en: Monday
ca: Dilluns

en: Monochrome
ca: Monocrom

en: More than one install device?
ca: Hi ha més d'un dispositiu d'instal·lació?

en: More than one menu entry?
ca: Més d'una entrada del menú?

en: Mount a crypto device.
ca: Munta un dispositiu xifrat.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
ca: Munta tots els volums amb el senyal «boot» activat.

en: Mount all.
ca: Munta-ho tot.

en: Mount by UUID.
ca: Munta per UUID.

en: Mount crypto devices.
ca: Munta dispositius xifrats.

en: NAME
ca: NOM

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
ca: NOM [VARIABLE] [PISTES]

en: NOT RUNNING:
ca: NO S'EXECUTA:

en: NUM
ca: NÚMERO

en: NUMBER_OF_SECONDS
ca: NOMBRE_DE_SEGONS

en: Name	Ref Count	Dependencies
ca: Nom	Cont ref	Dependències

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
ca: Els controladors de disc nadius s'estan utilitzant. Es rebutja la utilització del microprogramari de la interfície.

en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
ca: s'ha creat el directori Netboot per %s. Configureu el vostre servidor de DHCP de manera que apunti a %s

en: Network protocols:
ca: Protocols de xarxa:

en: New MBR is written to `%s'
ca: El nou MBR està escrit a «%s»

en: No CS5536 found
ca: No s'ha trobat cap CS5536

en: No FPSWA found
ca: No s'ha trobat cap FPSWA

en: No boot time statistics is available
ca: No hi ha disponible cap estadística del temps d'arrancada

en: No command is specified.
ca: No heu especificat cap ordre.

en: No device is specified.
ca: No s'ha especificat cap dispositiu.

en: No disk cache statistics available
ca: No hi ha disponible cap estadística de la memòria cau del disc

en: No drives have been remapped
ca: No s'ha canviat el mapa de cap unitat

en: No known filesystem detected
ca: No s'ha detectat cap sistema de fitxers conegut

en: No path is specified.
ca: No heu especificat cap camí.

en: No path or device is specified.
ca: No s'ha especificat cap camí ni cap dispositiu.

en: No virtual device tree available
ca: No hi ha cap arbre de dispositius virtuals disponible

en: Not enough parameters to command.
ca: A l'ordre li falten paràmetres.

en: Now connect the remote debugger, please.
ca: Ara connecteu el depurador remot.

en: Number of PBKDF2 iterations
ca: Nombre d'iteracions de la PBKDF2

en: OPTIONS FILE
ca: OPCIONS FITXER

en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
ca: Disk d'SO #num ------> dispositiu de GRUB/BIOS

en: OS file %s open error: %s
ca: s'ha produït un error en obrir el fitxer %s del SO: %s

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
ca: Opció --canvia al mode de comandes nadiu de xorriso.

en: Options:
ca: Opcions:

en: Out of range lookup: %d
ca: Cerca fora de rang: %d

en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
ca: Sobreescriu el mapa de dispositius Plan9 suposats.

en: PARTITION COMMANDS
ca: ORDRES DE PARTICIONAT

en: PATH
ca: CAMÍ

en: PBKDF2 hash of your password is %s
ca: el hash PBKDF2 de la vostra contrasenya és %s

en: PORT VALUE [MASK]
ca: PORT VALOR [MÀSCARA]

en: PUBKEY_ID
ca: ID_CLAUPUB

en: Paletted
ca: Amb paleta

en: Parse legacy config in new context
ca: Analitza la configuració anterior en el nou context

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
ca: Analitza la configuració antiga en el nou context agafant només les entrades del menú

en: Parse legacy config in same context
ca: Analitza la configuració anterior en l'antic context

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
ca: Analitza la configuració antiga en el mateix context agafant només les entrades del menú

en: Part no: %s.
ca: Nº de part: %s.

en: Partition %d is active now.
ca: la partició %d està activa.

en: Partition %s:
ca: Partició %s:

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
ca: L'estil de partició «%s» no és compatible amb la incrustació

en: Path: %s
ca: Camí: %s

en: Path: unavailable
ca: Camí: no disponible

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
ca: Executa ORDRES a la partició.
    Utilitzeu «parttool PARTICIÓ help» per obtenir la llista d'ordres disponibles.

en: Perform a DNS lookup
ca: executa una cerca de DNS

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
ca: Executa la configuració automàtica de l'IPV6

en: Perform both direct and reverse mappings.
ca: Realitza ambdós mapatges, el directe i l'invers.

en: Play a tune.
ca: Reprodueix una melodia.

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
ca: No utilitzeu l'antic títol «%s» per al GRUB_DEFAULT. Feu servir «%s» (per versions anterior a la 2.00) o «%s» (per versions 2.00 o posteriors)

en: Pool GUID: %016llx
ca: GUID del conjunt: %016llx

en: Pool GUID: unavailable
ca: GUID del conjunt: no disponible

en: Pool name: %s
ca: Nom del conjunt: %s

en: Pool name: unavailable
ca: Nom del conjunt: no disponible

en: Pool state: active
ca: Estat del conjunt: actiu

en: Pool state: destroyed
ca: Estat del conjunt: destruït

en: Pool state: exported
ca: Estat del conjunt: exportat

en: Pool state: level 2 ARC device
ca: Estat del conjunt: dispositiu de nivell 2 d'ARC

en: Pool state: potentially active
ca: Estat del conjunt: potencialment actiu

en: Pool state: reserved for hot spare
ca: Estat del conjunt: reservat com a disc de recanvi

en: Pool state: unavailable
ca: Estat del conjunt: no disponible

en: Pool state: uninitialized
ca: Estat del conjunt: sense inicialitzar

en: Possible arguments are:
ca: Els arguments possibles són:

en: Possible commands are:
ca: Les ordres possibles són:

en: Possible devices are:
ca: Els dispositius possibles són:

en: Possible files are:
ca: Els fitxers possibles són:

en: Possible partitions are:
ca: Les particions possibles són:

en: Possible things are:
ca: Les possibilitats són:

en: Prefix not specified (use the -p option).
ca: No s'ha especificat el prefix (utilitzeu l'opció -p).

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
ca: Prepara les imatges arrencables per xarxa al net_directory/subdir tenint en compte que net_directory és l'arrel del TFTP.

en: Press any key to continue...
ca: Premeu una tecla per continuar...

en: Press any key to launch xnu
ca: Premeu una tecla per arrencar xnu

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
ca: Premeu enter per arrencar el SO seleccionat, «e» per editar les ordres abans d'arrencar o «c» per una línia d'ordres.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
ca: Premeu enter per arrencar el SO seleccionat, «e» per editar les ordres abans d'arrencar o «c» per una línia d'ordres. Premeu ESC per tornar al menú anterior.

en: Print Memory information.
ca: Mostra la informació de la memòria.

en: Print ZFS info about DEVICE.
ca: Mostra la informació ZFS sobre el DISPOSITIUS

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
ca: Mostra el ZFS-BOOTFSOBJ o l'emmagatzema a la VARIABLE

en: Print a block list.
ca: Mostra una llista de blocs.

en: Print and execute block argument.
ca: Mostra i executa el bloc d'arguments.

en: Print backtrace.
ca: Mostra la traça de la pila.

en: Print drive identity and settings.
ca: Mostra la identificació i la configuració de la unitat.

en: Print sizes in a human readable format.
ca: Mostra les mides en un format llegible pels humans.

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
ca: Cerca informació del dispositiu en un camí especificat (o per un dispositiu, si es dona l'opció -d).

en: RAM holding coreboot tables
ca: Taules del coreboot que suporten la RAM

en: RAM holding firmware code
ca: codi del microprogramari que suporta la RAM

en: RAM slot number %d
ca: ranura de RAM número %d

en: REGEXP STRING
ca: EXPREG CADENA

en: ROM image is present.
ca: Hi ha una imatge ROM.

en: Read 16-bit value from ADDR.
ca: Llegeix un valor de 16 bits de ADDR.

en: Read 16-bit value from PORT.
ca: Llegeix un valor de 16 bits del PORT.

en: Read 32-bit value from ADDR.
ca: Llegeix un valor de 32 bits de ADDR.

en: Read 32-bit value from PORT.
ca: Llegeix un valor de 32 bits del PORT.

en: Read 8-bit value from ADDR.
ca: Llegeix un valor de 8 bits de ADDR.

en: Read 8-bit value from PORT.
ca: Llegeix un valor de 8 bits del PORT.

en: Read only LENGTH bytes.
ca: Llegeix només LONGITUD bytes.

en: Reboot failed
ca: No s'ha pogut arrencar de nou

en: Reboot into firmware setup menu.
ca: Torna a engegar i vés al menú de configuració del microprogramari.

en: Reboot the computer.
ca: Reinicia l'ordinador.

en: Reenter password:
ca: Torna a introduir la contrasenya:

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
ca: El registre %x de %x:%02x.%x és %x

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
ca: Elimina ID_CLAUPUB de les claus de confiança.

en: Remove a DNS server
ca: Esborra un servidor DNS

en: Remove a module.
ca: Treu un mòdul.

en: Remove an environment variable.
ca: Esborra una variable d'entorn.

en: Remove any memory regions in specified range.
ca: Esborra totes les regions de memòria del rang especificat.

en: Render Apple .disk_label.
ca: Renderitza el .disk_label d'Apple.

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
ca: Informeu dels errors a <bug-grub@gnu.org>.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
ca: S'ha demanat un terminal sèrie, però no s'ha especificat el GRUB_SERIAL_COMMAND. S'utilitzen els paràmetres per defecte.

en: Reset all mappings to the default values.
ca: Es reinicien tots els mapatges als valors per defecte.

en: Retrieve device info.
ca: Recupera la informació del dispositiu.

en: Return from a function.
ca: Torna d'una funció.

en: Return to IEEE1275 prompt.
ca: Torna a l'indicador IEEE1275.

en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
ca: Executa «gdb %s %d», i posa ARGS.HOLD a zero.

en: Run `go' to resume GRUB.
ca: Executeu «go» per tornar al GRUB.

en: SECS
ca: SEGONS

en: SHORTNAME
ca: NOMCURT

en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
ca: NOMCURT TARGETA ADREÇA [ADREÇAFÍSICA]

en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
ca: NOMCURT XARXA [INTERFÍCIE] gw PASSARELA]

en: SIZE
ca: MIDA

en: STRING
ca: CADENA

en: STRING ...
ca: CADENA ...

en: Saturday
ca: Dissabte

en: Save read value into variable VARNAME.
ca: Desa el valor llegit a la variable NOMVARIABLE.

en: Save variables to environment block file.
ca: Desa les variables al bloc del fitxer d'entorn.

en: Say `Hello World'.
ca: Diu «Hola món».

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
ca: L'script «%s» no conté comandes i no farà res

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ca: Cerca dispositius per l'UUID. Si s'especifica VARIABLE, el nom del primer dispositiu trobat s'escriu a la variable.

en: Search devices by a file.
ca: Cerca dispositius per un fitxer.

en: Search devices by a filesystem UUID.
ca: Cerca dispositius per un UUID del sistema de fitxers

en: Search devices by a filesystem label.
ca: Cerca dispositius per una etiqueta del sistema de fitxers.

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
ca: Cerca dispositius per fitxer o per etiqueta o UUID de sistema de fitxers. Si s'especifica --set, el primer dispositiu trobat s'escriu a una variable. Si no s'especifica cap nom de variable s'utilitza «root».

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ca: Cerca dispositius pel fitxer. Si s'especifica VARIABLE, el nom del primer dispositiu trobat s'escriu a la variable.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ca: Cerca dispositius per l'etiqueta. Si s'especifica VARIABLE, el nom del primer dispositiu trobat s'escriu a la variable.

en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
ca: El sector %llu ja l'està utilitzant el controlador de raid «%s»; eviteu-lo. Demaneu al fabricant que no desi dades a l'espai del MRB

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
ca: El sector %llu ja l'està utilitzant el programa «%s»; eviteu-lo. Aquest programa pot causar problemes d'arrencada o d'altres en un futur. Demaneu als autors que no desin dades al sector d'arrencada

en: Select device by its position on the bus.
ca: Selecciona el dispositiu per la seva posició al bus.

en: Select device by vendor and device IDs.
ca: Selecciona el dispositiu per proveïdor i IDs dels dispositius.

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
ca: Configura el gestor avançat de consum
    (1=baix, ..., 254=alt, 255=apagat).

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
ca: Configura el gestor acústic automàtic
    (0=apagat, 128=silenciós, ..., 254 ràpid).

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
ca: Aplica l'OEMID de l'RSDP, XSDT i l'RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
ca: Aplica l'identificador de l'OEMTABLE de l'RSDP, XSDT i l'RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ca: Aplica la revisió de l'OEMTABLE de l'RSDP, XSDT i l'RSDT.

en: Set `hidden' flag in partition type
ca: Activa l'indicador «oculta» al tipus de partició

en: Set a variable to return value.
ca: Estableix una variable per retornar un valor.

en: Set a variable to the first device found.
ca: Estableix una variable pel primer dispositiu trobat.

en: Set an environment variable.
ca: Assigna una variable d'entorn.

en: Set background color for active terminal.
ca: Estableix el color de fons per al terminal actiu

en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
ca: Posa a 1 el bit BYTE:BIT del CMOS.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
ca: Aplica el camp creador de l'RSDP, XSDT i l'RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ca: Aplica la revisió del creador de l'RSDP, XSDT i l'RSDT.

en: Set debug environment variable.
ca: Estableix la variable d'entorn de depuració.

en: Set drive to sleep mode.
ca: Posa la unitat en mode descans.

en: Set drive to standby mode.
ca: Posa la unitat en mode d'espera.

en: Set positional parameters.
ca: Estableix els paràmetres de posició.

en: Set root device.
ca: Indica el dispositiu arrel.

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
ca: Configura el temps màxim d'espera
    (0=apagat, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set the base frequency.
ca: Indica la freqüència base.

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
ca: Estableix l'entrada del menú d'arrencada per defecte del GRUB, només per la propera arrencada.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
ca: Estableix l'entrada del menú d'arrencada per defecte del GRUB.

en: Set the serial port address.
ca: Indica l'adreça del port sèrie.

en: Set the serial port parity.
ca: Indica la paritat del port sèrie.

en: Set the serial port speed.
ca: Indica la velocitat del port sèrie.

en: Set the serial port stop bits.
ca: Indica el nombre de bits d'aturada del port sèrie.

en: Set the serial port word length.
ca: Indica la longitud de paraula del port sèrie.

en: Set the serial unit.
ca: Indica la unitat sèrie.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
ca: Configura les imatges per arrencar des del DISPOSITIU
    
    Normalment no hauríeu de fer servir aquest programa directament. Utilitzeu grub-install.

en: Set user password (PBKDF2).
ca: Estableix una contrasenya d'usuari (PBKDF2).

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
ca: Estableix una contrasenya d'usuari (text pla). No recomanat i insegur.

en: Set variable with user input.
ca: Estableix la variable amb una entrada d'usuari.

en: Set variables.
ca: Estableix les variables.

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
ca: Ja no es permet establir GRUB_TIMEOUT a un valor diferent de zero quan s'indica GRUB_HIDDEN_TIMEOUT.

en: Setting partition type to 0x%x
ca: S'estableix el tipus de partició a 0x%x

en: Shift positional parameters.
ca: Desplaça els paràmetres de posició.

en: Show ACPI information.
ca: Mostra la informació del ACPI.

en: Show APM information.
ca: Mostra la informació de l'APM.

en: Show CBMEM console content.
ca: Mostra el contingut del terminal CBMEM.

en: Show a help message.
ca: Mostra un missatge de text.

en: Show a long list with more detailed information.
ca: Mostra una llista llarga amb informació més detallada.

en: Show boot time statistics.
ca: Mostra l'estadística del temps d'arrancada.

en: Show contents of FILE in hex.
ca: Mostra el contingut de FITXER en hexadecimal.

en: Show coreboot boot time statistics.
ca: Obté l'estadística del temps d'arrancada del coreboot.

en: Show loaded modules.
ca: Mostra els mòduls carregats.

en: Show memory contents.
ca: Mostra el contingut de la memòria.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
ca: Mostra el contingut cru del sector IDENTIFY ATA.

en: Show raw contents of a file or memory.
ca: Mostra el contingut cru d'un fitxer o de la memòria.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
ca: Mostra el bolcat cru dels continguts del CMOS.

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
ca: Mostra el bolcat cru de l'espai de configuració del PCI.

en: Show the contents of a file.
ca: Mostra el contingut d'un fitxer.

en: Show the current mappings.
ca: Mostra els mapatges actuals.

en: Show the list of trusted keys.
ca: Mostra la llista de les claus de confiança.

en: Show this message.
ca: Mostra aquest missatge.

en: Show version 1 tables only.
ca: Mostra només les taules de la versió 1.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
ca: Mostra només les taules de les versions 2 i 3.

en: Shutdown failed
ca: No s'ha pogut apagar

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
ca: Simula una ordre «initrd» de la versió antiga del grub

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
ca: Simula una ordre «kernel» de la versió antiga del grub

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
ca: Simula una ordre «modulenounzip» de la versió antiga del grub

en: Simulate grub-legacy `password' command
ca: Simula una ordre «password» de la versió antiga del grub

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
ca: Simula una ordre «password» de la versió antiga del grub al mode menú d'entrada

en: Skip N bytes from output file.
ca: Salta N bytes del fitxer de sortida.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
ca: Salta els bytes d'òfset des del principi del fitxer.

en: Skip signature-checking of the environment file.
ca: No comprova la signatura del fitxer d'entorn.

en: Skip signature-checking of the public key file.
ca: No comprovis la signatura del fitxer de clau publica.

en: Slot %d opened
ca: La ranura %d està oberta

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
ca: S'ha trobat alguna cosa del Hurd, però no és suficient per arrencar.

en: Sorry, no parttool is available for %s
ca: No hi ha cap parttool disponible per %s

en: Specify filename.
ca: Especifica el nom del fitxer.

en: Specify hash to use.
ca: Especifica el hash que cal utilitzar.

en: Specify one or more font files to load.
ca: Especifiqueu un o més fitxers de fonts que vulgueu carregar.

en: Specify size for each read operation
ca: Especifica la mida per cada operació de lectura

en: Specify the number of input files.
ca: Especifica el nombre de fitxers d'entrada.

en: Speed: %s
ca: Velocitat: %s

en: Start GDB stub on given port
ca: Inicia l'estub del GDB al port indicat

en: Stop GDB stub
ca: Atura l'estub del GDB

en: Storage information for `%s' does not include type
ca: La informació d'emmagatzemament de «%s» no inclou el tipus

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
ca: La informació d'emmagatzemament de «%s» no indica ni una partició senzilla ni un disc senzill

en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
ca: Desa el component coincident NÚMERO a NOMVARIABLE.

en: Success
ca: Èxit

en: Sunday
ca: Diumenge

en: Suppress normal output (warnings remain).
ca: Suprimeix la sortida normal (conserva els avisos).

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
ca: Canvia al controlador de discs nadiu. Si no s'especifica cap mòdul es fa servir el conjunt per defecte (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Syntax error at line %u
ca: Hi ha un error de sintaxi a la línia %u

en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
ca: S'han detectat errors de sintaxi al fitxer de configuració del GRUB generat.
    Assegureu-vos que no hi ha errors a /etc/default/grub o als fitxers
     /etc/grub.d/* o bé envieu un informe d'error adjuntant el fitxer %s

en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
ca: L'espai I/O del controlador de bus de gestió del sistema és a 0x%x

en: TARGET
ca: OBJECTIU

en: Target format not specified (use the -O option).
ca: No s'ha especificat el format de l'objectiu (utilitzeu l'opció -O).

en: Terminal has specified geometry.
ca: El terminal té una geometria específica.

en: Terminal is ASCII-only [default].
ca: El terminal és només ASCII [per defecte].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
ca: El terminal està ordenat lògicament en UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
ca: El Terminal està ordenat visualment en UTF-8.

en: Test USB support.
ca: Prova la compatibilitat amb USB.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
ca: Comprova el bit a BYTE:BIT a CMOS.

en: Test file read speed.
ca: Prova la velocitat de lectura del fitxer.

en: Test if REGEXP matches STRING.
ca: Comprova si l'EXPREG coincideix amb la CADENA.

en: Test video subsystem in mode WxH.
ca: Prova els subsistema de vídeo en mode Ample x Alt.

en: Test video subsystem.
ca: Prova el subsistema de vídeo.

en: Text-only
ca: Només text

en: The files are identical.
ca: Els fitxers són idèntics.

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
ca: L'entrada realçada s'executarà automàticament d'aquí %d s.

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
ca: Aquest VDEV és un RAIDZ%llu

en: This VDEV is a mirror
ca: Aquest VDEV és un mirall

en: This entry can be booted by any user.
ca: Qualsevol usuari pot arrencar aquesta entrada.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
ca: Necessita configurar GRUB_DEFAULT=saved a %s/default/grub.\n

en: Thursday
ca: Dijous

en: Tool to edit environment block.
ca: Eina per editar el bloc d'entorn.

en: Total flash size: %d B.
ca: Mida total de la flash: %d B.

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
ca: Transforma un UUID de 64 bits a un format adient per XNU. Amb l'opció -l el manté en minúscules tal i com fa blkid.

en: Transform a system filename into GRUB one.
ca: Transforma un nom de fitxer del sistema en un del GRUB.

en: Transform syslinux config into GRUB one.
ca: Transforma la configuració de syslinux en una de GRUB.

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
ca: Tradueix els caràcters del GRUP1 en els del GRUP2 a la CADENA.

en: Translate to lower case.
ca: Tradueix a minúscules.

en: Translate to upper case.
ca: Tradueix a majúscules.

en: Translates the string with the current settings.
ca: Tradueix la cadena amb la configuració actual.

en: Tuesday
ca: Dimarts

en: USER PASSWORD
ca: CONTRASENYA D'USUARI

en: USER PBKDF2_PASSWORD
ca: CONTRASENYA_PBKDF2 D'USUARI

en: USERNAME[,USERNAME]
ca: NOMUSUARI[,NOMUSUARI]

en: Unable to create pipe: %s
ca: No s'ha pogut crear el conducte: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
ca: No s'ha pogut determinar la vostra plataforma. Utilitzeu --target.

en: Unable to fork: %s
ca: No s'ha pogut bifurcar: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
ca: No es pot obrir el flux de dades de %s: %s

en: Unable to retrieve pool state
ca: No es pot obtenir l'estat del conjunt

en: Uncompress data.
ca: Descomprimeix les dades.

en: Uncompress file before checksumming.
ca: Descomprimeix el fitxer abans de fer la suma de verificació.

en: Unknown address type %d
ca: el tipus d'adreça %d és desconegut

en: Unknown command `%s'.
ca: L'ordre «%s» és desconeguda.

en: Unknown compression format %s
ca: El format de compressió %s és desconegut

en: Unknown encoding
ca: Codificació desconeguda

en: Unknown extra argument `%s'.
ca: Argument extra «%s» desconegut.

en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
ca: El número identificador de la tecla 0x%02x és desconegut

en: Unknown keyboard scan identifier %s
ca: El símbol identificador de la tecla %s és desconegut

en: Unknown platform `%s-%s'
ca: La plataforma «%s-%s» és desconeguda

en: Unknown video mode
ca: Mode de vídeo desconegut

en: Unknown virtual device type: %s
ca: El tipus de dispositiu virtual és desconegut: %s

en: Unload EFI emulator.
ca: Descarrega l'emulador EFI.

en: Unrecognized compression `%s'
ca: No es reconeix la compressió «%s»

en: Unrecognized option `%s'\n
ca: No es reconeix l'opció «%s»\n

en: Unrecognized pool state
ca: L'estat del conjunt no es reconeix

en: Unsupported address type %d
ca: No es permet el tipus d'adreça %d

en: Unsupported hw address type %d
ca: No és compatible amb l'ús del tipus de maquinari %d

en: Unsupported image format
ca: No és compatible amb el format de la imatge

en: Unsupported substitution type: %d
ca: No és compatible amb la substitució de tipus: %d

en: Usage:
ca: Forma d'ús:

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
ca: Ús: %s -0 SORTIDA CKBMAP_ARGUMENTS...\n

en: Usage: %s DEVICE
ca: Ús: %s DISPOSITIU

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
ca: Ús: %s [FITXERENTRADA [FITXERSORTIDA]]

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
ca: Ús: %s [OPCIÓ] ENTRADA_MENÚ\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
ca: Ús: %s [OPCIÓ]\n

en: Use CD-ROM as root.
ca: Utilitza el CDROM com arrel.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
ca: Utilitza el depurador remot GDB en comptes del DDB.

en: Use STRING as menu entry body.
ca: utilitza STRING com a cos del menú d'entrada.

en: Use compiled-in root device.
ca: Utilitza el dispositiu root compilat internament.

en: Use serial console.
ca: Utilitza una consola sèrie.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
ca: Utilitzeu les tecles %C i %C per seleccionar quina entrada voleu realçar.

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
ca: VAR INTERFÍCIE NÚMERO DESCRIPCIÓ

en: VARNAME
ca: NOMVARIABLE

en: VDEV element number %d isn't correct
ca: El nombre d'elements %d de l'VDEV no és correcte

en: VDEV element number %d:
ca: Nombre d'element %d de l'VDEV:

en: VDEV with %d children
ca: VDEV amb %d fills

en: Verbose countdown.
ca: Compte enrere detallat.

en: Verify detached signature.
ca: Comprova la signatura separada.

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
ca: versió %u.%u
    CS de 32 bits = 0x%x, long = 0x%x, òfset = 0x%x
    CS de 16 bits = 0x%x, long = 0x%x
    DS = 0x%x, long = 0x%x

en: Virtual device is degraded
ca: El dispositiu virtual està degradat

en: Virtual device is faulted
ca: Ha fallat el dispositiu virtual

en: Virtual device is offline
ca: El dispositiu virtual està desconnectat

en: Virtual device is online
ca: El dispositiu virtual està connectat

en: Virtual device is removed
ca: S'ha tret el dispositiu virtual

en: WARNING: no console will be available to OS
ca: AVÍS: el SO no tindrà cap consola disponible

en: WARNING: no platform-specific install was performed
ca: AVÍS: no s'ha realitzat cap instal·lació per una plataforma específica

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
ca: AVÍS: no és compatible amb la característica de la font: %x

en: WIDTHxHEIGHT.
ca: AMPLADAxALÇADA

en: Wait for a specified number of seconds.
ca: Espera un nombre especificat de segons.

en: Wait for keypress after every line of output.
ca: Espera que es premi una tecla després de cada línia de sortida.

en: Warning:
ca: Avís:

en: Warning: invalid background color `%s'
ca: Avís: color de fons no vàlid «%s»

en: Warning: invalid foreground color `%s'
ca: Avís: color de primer pla no vàlid «%s»

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
ca: Avís: error de sintaxi (falta una barra) a «%s»

en: Wednesday
ca: Dimecres

en: Windows NT/2000/XP (loader)
ca: Windows NT/2000/XP (carregador)

en: Windows Vista/7 (loader)
ca: Windows Vista/7 (carregador)

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
ca: Escriu un VALOR de 16 bits a ADDR.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
ca: Escriu un VALOR de 16 bits al PORT.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
ca: Escriu un VALOR de 32 bits a ADDR.

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
ca: Escriu un VALOR de 32 bits al PORT.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
ca: Escriu un VALOR de 8 bits a ADDR.

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
ca: Escriu un VALOR de 8 bits al PORT.

en: Written SPD bytes: %d B.
ca: Bytes SPD escrits: %d B.

en: Xen hypervisor, version %s
ca: Hipervisor de Xen, versió %s

en: You need to specify at least one command.
ca: Heu d'especificar com a mínim una ordre.

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
ca: Heu d'establir manualment les variables «SystemPartition» i «OSLoader».

en: You've found a bug
ca: Heu trobat una errada

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ca: La vostra àrea d'incrustació és petita. El fitxer core.img no hi cabrà.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ca: El vostre xorriso no permet l'us de «--grub2-boot-info». S'han deshabilitat algunes característiques. Feu servir xorriso 1.2.9 o posterior.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
ca: El vostre xorriso no permet l'us de «--grub2-boot-info». la vostra imatge del nucli és massa gran. S'ha deshabilitat l'arranc com a disc. Feu servir xorriso 1.2.9 o posterior.

en: [--force|--bpb] FILE
ca: [--force|--bpb] FITXER

en: [--md5] PASSWD [FILE]
ca: [--md5] CONTRASENYA [FITXER]

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
ca: [--no-mem-option] [--type=TIPUS] FITXER [ARG ...]

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
ca: [-1|-2] [--exclude=TAULA1,TAULA2|--load-only=TAULA1,TAULA2] FITXER1 [FITXER2] [...]

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
ca: [-c FITXER [-p PREFIX]] [FITXER1 [FITXER2 ...]]

en: [-e|-n] STRING
ca: [-e|-n] CADENA

en: [-f FILE]
ca: [-f FITXER]

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
ca: [-f FITXER] [-s|--skip-sig] [nom_de_variable_a_llista_blanca] [...]

en: [-f FILE] variable_name [...]
ca: [-f FITXER] nom_de_variable [...]

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
ca: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint PISTA [--hint PISTA] ...] NOM

en: [-h|-p|-r] [FILE]
ca: [-h|-p|-r] [FITXER]

en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
ca: [-l] GRUBUUID [NOMVARIABLE]

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
ca: [-l|-h|-a] [FITXER...]

en: [-m (stretch|normal)] FILE
ca: [-m (amplia|normal)] FITXER

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
ca: [-s POSICIÓ]... [-d DISPOSITIU]

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
ca: [-s POSICIÓ] [-d DISPOSITIU] [-v VAR] REGISTRE[=VALOR[:MÀSCARA]]

en: [-s SIZE] FILENAME
ca: [-s MIDA] NOMFITXER

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
ca: [-s|--skip-sig] FITXER FITXER_SIGNATURA [FITXER_CLAUPUB]

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
ca: [-s|--skip-sig] FITXER_CLAUPUB

en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
ca: [ADREÇA|comUNITAT][,VELOCITAT]

en: [CARD [HWADDRESS]]
ca: [TARGETA [ADREÇAFÍSICA]]

en: [CARD]
ca: [TARGETA]

en: [ENVVAR=VALUE]
ca: [VARENTORN=VALOR]

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
ca: [PULSACIÓ1] [PULSACIÓ2] ...

en: [LENGTH]
ca: [LONGITUD]

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
ca: [MÒDUL1 MÒDUL2 ...]

en: [NUMBER:]VARNAME
ca: [NÚMERO:]NOMDEVARIABLE

en: [NUM]
ca: [NÚMERO]

en: [OPTIONS...]
ca: [OPCIONS]

en: [OPTIONS]
ca: [OPCIONS]

en: [OPTIONS] DISK
ca: [OPCIONS] DISC

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
ca: [OPCIONS] FITXER_O_DISPOSITIU

en: [OPTIONS] FONT_FILES
ca: [OPCIONS] FITXERS_FONT

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
ca: [OPCIONS] [GRUP1] [GRUP2] [CADENA]

en: [OPTION] SOURCE...
ca: [OPCIÓ] FONT...

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
ca: [OPCIÓ] [DISPOSITIU_INSTAL·LACIÓ]

en: [OPTION]... [MODULES]
ca: [OPCIONS]...[MODULS]

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
ca: [OPCIONS]... [CAMÍ|DISPOSITIU]

en: [OPTS]
ca: [OPCIONS]

en: [PATH]
ca: [CAMÍ]

en: [PATTERN ...]
ca: [PATRÓ...]

en: [USERLIST]
ca: [LLISTAUSUARIS]

en: [VALUE]...
ca: [VALOR]...

en: [WxH[xD]]
ca: [AmpladaxAlçada[xProfunditat]]

en: [WxH]
ca: [AmpladaxAlçada]

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
ca: [[any-]mes-dia] [hora:minut[:segon]]

en: [bus]:[slot][.func]
ca: [bus]:[ranura]:[.func]

en: [default=%s]
ca: [per defecte=%s]

en: [vendor]:[device]
ca: [proveïdor]:[dispositiu]

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
ca: «%s» no està ben compilat: l'adreça inicial és 0x%llx en comptes de 0x%llx: un error del ld.gold?

en: `%s' is not a local disk
ca: «%s» no és un disc local

en: `cryptomount' command fails: %s
ca: ha fallat l'ordre «cryptomount»: %s

en: `loopback' command fails: %s
ca: ha fallat l'ordre «loopback»: %s

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
ca: «nvsetenv» ha fallat.
    Heu d'establir manualment la variable «boot-device». A l'indicador de IEEE1275, escriviu:
     %s

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
ca: no s'ha trobat «obppath» al directori de nivell superior de «%s», no s'ha trobat un nom IEEE1275

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
ca: s'ha assignat un valor a l'argument «%s» que no en necessita cap

en: access denied
ca: s'ha denegat l'accés

en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
ca: afegeix el segment NOTA al CHRP IEEE1275

en: addr
ca: adreça

en: address not found
ca: no s'ha trobat l'adreça

en: alloc-mem failed
ca: ha fallat la ubicació de memòria

en: assume input is a pxelinux configuration file.
ca: suposa que l'entrada és un fitxer de configuració pxelinux.

en: assume input is a syslinux configuration file.
ca: S'assumeix que l'entrada és un fitxer de configuració de syslinux.

en: assume input is an isolinux configuration file.
ca: suposa que l'entrada és un fitxer de configuració isolinux.

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
ca: S'intenta instal·lar en un disc xifrat sense el cryptodisk habilitat. Indiqueu «%s» al fitxer «%s»

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
ca: s'ha intentat llegir o escriure fora del disc «%s»

en: attempt to read or write outside of partition
ca: s'ha intentat llegir o escriure fora de la partició

en: attempt to read past the end of file
ca: s'ha intentat llegir més enllà del final del fitxer

en: attempt to seek outside of the file
ca: s'ha intentat buscar fora del fitxer

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
ca: s'està intentant llegir la imatge del nucli «%s» des del GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
ca: sestà intentant llegir la imatge del nucli «%s» des del GRUB un altre cop

en: available RAM
ca: RAM disponible

en: available formats:
ca: formats disponibles:

en: available targets:
ca: objectius disponibles:

en: bad signature
ca: signatura errònia

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
ca: base_addr = 0x%llx, long = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
ca: base_addr = 0x%llx, long = 0x%llx, tipus = 0x%x

en: bitmap file `%s' is of unsupported format
ca: el fitxer de mapa de bits «%s» té un format que no és permès

en: bless for ppc-based macs
ca: fa arrencable (bless) per macs basats en ppc

en: bless for x86-based macs
ca: fa arrencable (bless) per macs basats en x86

en: blocklist FILE
ca: blocklist FITXER

en: blocklists are incomplete
ca: les llistes de blocs no estan complertes

en: blocklists are invalid
ca: les llistes de blocs no són vàlides

en: blocksize is not divisible by 512
ca: la mida del bloc no és divisible per 512

en: can't break 0 loops
ca: no es pot sortir de 0 bucles

en: can't compress `%s' to `%s'
ca: no es pot comprimir «%s» a «%s»

en: can't determine filesystem on %s
ca: no es pot determinar el sistema de fitxers a %s

en: can't find command `%s'
ca: no s'ha pogut trobar l'ordre %s

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
ca: no s'ha pogut muntar el volum xifrat «%s»: %s

en: can't open `%s': %s
ca: no es pot obrir «%s»: %s

en: can't open file %s, index %d: error %d
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer %s, índex %d: error %d

en: can't retrieve blocklists
ca: no es poden recuperar les llistes de blocs

en: can't retrieve blocklists: %s
ca: no es poden recuperar les llistes de blocs: %s

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
ca: no es pot establir la font a la mida %dx%d: error %d del Freetype: %s

en: cannot compress the kernel image
ca: no es pot comprimir la imatge del nucli

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
ca: no es pot copiar «%s» a «%s»: %s

en: cannot delete `%s': %s
ca: no es pot esborrar «%s»: %s

en: cannot find EFI directory
ca: no s'ha trobat el directori EFI

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
ca: no s'ha pogut trobar cap unitat de disc anomenada %s. Comproveu el mapa de dispositius

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
ca: no s'ha pogut trobar cap dispositiu anomenat %s (/dev està muntat?)

en: cannot find locale `%s'
ca: no s'ha pogut trobar la configuració local «%s»

en: cannot get translator command line for path `%s': %s
ca: no es pot obtenir una línia de comandes del traductor amb el camí «%s»: %s

en: cannot make temporary directory: %s
ca: no es pot crear el directori temporal: %s

en: cannot make temporary file: %s
ca: no es pot crear el fitxer temporal: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
ca: no es pot obrir el fitxer de SO «%s»: %s

en: cannot open `%s': %s
ca: no es pot obrir «%s»: %s

en: cannot open configuration file `%s': %s
ca: no es pot obrir el fitxer de configuració «%s»: %s

en: cannot open directory `%s': %s
ca: no es pot obrir el directori «%s»: %s

en: cannot read `%s' correctly
ca: no es pot llegir «%s» correctament

en: cannot read `%s': %s
ca: no es pot llegir «%s» : %s

en: cannot rename the file %s to %s
ca: no es pot canviar el nom del fitxer %s per %s

en: cannot restore the original directory
ca: no es pot restaurar el directori original

en: cannot seek `%s': %s
ca: no es pot executar «seek» sobre «%s»: %s

en: cannot stat `%s': %s
ca: no es pot executar «stat» sobre «%s»: %s

en: cannot write to CD-ROM
ca: no es pot escriure al CD-ROM

en: cannot write to `%s': %s
ca: no es pot escriure a «%s»: %s

en: cannot write to the stdout: %s
ca: no es pot escriure al stdout: %s

en: card not found
ca: no s'ha trobat la targeta

en: cat FILE
ca: cat FITXER

en: checksum verification failed
ca: ha fallat la comprovació del valor de la suma de verificació

en: choose the compression to use for core image
ca: escolliu la compressió que s'ha de fer servir com a imatge del núcli

en: cmp FILE LOCAL
ca: cmp FITXER LOCAL

en: comUNIT[,SPEED]
ca: comUNITAT[,VELOCITAT]

en: compare fail at offset %llu
ca: ha fallat la comparació l'òfset %llu

en: compress GRUB files [optional]
ca: comprimeix els fitxers del GRUB [opcional]

en: connection refused
ca: s'ha refusat la connexió

en: connection timeout
ca: s'ha esgotat el temps de connexió

en: convert to bold font
ca: converteix la font en negreta

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
ca: la imatge del nucli és massa gran (0x%x > 0x%x)

en: core.img version mismatch
ca: la versió del core.img no es correspon

en: couldn't autoconfigure %s
ca: no s'ha pogut configurar automàticament %s

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
ca: No s'ha pogut trobar el camí de dispositius IEEE1275 de %s.
     Heu d'establir manualment la variable «boot-device»

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
ca: no s'ha pogut trobar el membre de dispositius necessari del sistema de fitxers de dispositius múltiples

en: couldn't find geli consumer
ca: no s'ha pogut trobar el consumidor de geli

en: couldn't find geom `part' class
ca: no s'ha trobat la classe «part» de geom

en: couldn't open geom
ca: no s'ha pogut obrir geom

en: couldn't read ELI metadata
ca: no s'han pogut llegir les metadades ELI

en: couldn't retrieve UUID
ca: no s'ha pogut obtenir el UUID

en: couldn't retrieve geli UUID
ca: no s'ha pogut obtenir l'UUID del geli

en: couldn't retrieve random data
ca: no s'ha pogut obtenir dades aleatòries

en: couldn't retrieve random data for salt
ca: no s'ha pogut obtenir dades aleatòries de sal

en: couldn't send network packet
ca: no s'ha pogut enviar un paquet de xarxa

en: cp FILE LOCAL
ca: cp FITXER LOCAL

en: crc FILE
ca: crc FITXER

en: cryptographic error number %d
ca: error de xifrat número %d

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
ca: el directori actual de syslinux [per defecte és el directori superior del fitxer d'entrada].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
ca: el directori actual de syslinux com es veurà en temps d'execució [per defecte és el directori superior del fitxer d'entrada].

en: cygwin_conv_path() failed
ca: ha fallat cygwin_conv_path()

en: delete device map if it already exists
ca: esborra el mapa de dispositius si existeix

en: destination unreachable
ca: no s'ha pogut accedir al destí

en: device count exceeds limit
ca: el recompte de dispositius ha excedit el límit

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
ca: Cal proporcionar un arbre de dispositius (vegeu la comanda «devicetree»)

en: disable hinting
ca: deshabilita l'autohint

en: disk `%s' not found
ca: no s'ha trobat el disc «%s»

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
ca: el disc no existeix, per tant es torna a la partició %s del dispositiu

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
ca: mòdul de disc que cal utilitzar (biodisk o nadiu). Aquesta opció només està disponible per a BIOS.

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
ca: ha fallat la lectura del disc a l'òfset %lld, longitud %lld

en: diskboot.img size must be %u bytes
ca: la mida de diskboot.img ha de ser de %u bytes

en: do not install bootsector
ca: no instal·la el sector d'arrancada

en: do not probe for filesystems in DEVICE
ca: no comprovis el sistema de fitxers del DISPOSITIU

en: domain name component is too long
ca: el component del nom de domini és massa llarg

en: don't update LED state
ca: no actualitza l'estat dels LEDs

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
ca: no actualitza les variables «boot-device»/«Boot» del NVRAM. Aquesta opció només està disponible per a EFI i IEEE1275.

en: done
ca: fet

en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
ca: incrusta el FITXER com una imatge memdisk
    implica «-p (memdisk)/boot/grub» i sobreescriu qualsevol prefix que s'hagi indicat abans, però aquest prefix pot ser sobreescrit per opcions posteriors.

en: embed FILE as an early config
ca: incrusta el FITXER com una configuració prèvia

en: embed FILE as public key for signature checking
ca: incrusta el FITXER com a clau públic per la comprovació de signatures

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
ca: no s'ha pogut incrustar, però és necessari quan s'instal·la un RAID i un LVM

en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
ca: +No s'ha pogut incrustar, però es requereix quan grub s'instal·la en un disc diferent del de la imatge

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
ca: habilita l'arranc ARCS (màquines mips big-endian, sobretot SGI). Deshabilita l'HFS+, l'APN i l'sparc64 i arranca com una imatge de disc per PC i386

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
ca: habilita l'arranc sparc. Deshabilita l'HFS+, l'APM, l'ARCS i arranca com una imatge de disc per PC I386.

en: enabling %s support ...
ca: S'habilita la compatibilitat amb %s...

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
ca: introduïu: boot, «e»: opcions, «c»: línia de comandes

en: environment block too small
ca: el bloc de l'entorn és massa petit

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ca: s'esperaven imatges del GRUB al directori DIRECTORI/%s en comptes del directori %s

en: failed to copy Grub to the PReP partition
ca: ha fallat al copiar Grub a la partició PRep

en: failed to get FDT
ca: No s'ha pogut obtenir l'FDT

en: failed to get canonical path of `%s'
ca: no s'ha pogut aconseguir el camí canònic de «%s»

en: failed to read the sectors of the core image
ca: no s'ha pogut llegir els sectors de la imatge del nucli

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
ca: no s'ha pogut llegir el sector 0x%llx de «%s»

en: failure to read password
ca: no s'ha pogut llegir la contrasenya

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
ca: no s'ha pogut escriure el sector 0x%llx a «%s»

en: false
ca: fals

en: faulty RAM (BadRAM)
ca: RAM defectuosa (BadRAM)

en: file `%s' is too big
ca: el fitxer «%s» és massa gran

en: file `%s' not found
ca: el fitxer «%s» no s'ha trobat

en: filename expected
ca: s'esperava un nom de fitxer

en: filename or tempo and notes expected
ca: s'esperava un nom de fitxer o un tempo i notes

en: filesystem `%s' does not support labels
ca: el sistema de fitxers «%s» no permet l'ús d'etiquetes

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
ca: el sistema de fitxers «%s» no és compatible amb les llistes de blocs

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
ca: el sistema de fitxers de %s no és ni HFS ni HFS+

en: firmware image is too big
ca: la imatge del microprogramari és massa gran

en: force autohint
ca: força l'autohint

en: four arguments expected
ca: s'esperaven quatre arguments

en: free-mem failed
ca: ha fallat l'alliberament de memòria

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
ca: fwstart.img no té la versió bona coneguda. Assumiu el risc de continuar

en: generate an image in FORMAT
ca: genereu una imatge al FORMAT

en: given argument is a system device, not a path
ca: l'argument que s'ha donat és un dispositiu de sistema, no un camí

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
ca: el grub-mkimage no porta compilat la compatibilitat amb XZ

en: hex FILE
ca: hex FITXER

en: ignore bitmap strikes when loading
ca: ignora els mapes de bits preformats quan carreguis

en: incorrect terminal dimensions specification
ca: l'especificació de les dimensions del terminal no són correctes

en: initrd already loaded
ca: l'initrd ja està carregat

en: install FONTS [default=%s]
ca: instal·la les FONTS [per defecte=%s]

en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
ca: instal·la GRUB per la plataforma OBJECTIU [per defecte=%s]; objectius vàlids: %s

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
ca: instal·la imatges de GRUB al directori DIR/%s en comptes del directori %s

en: install THEMES [default=%s]
ca: instal·la els TEMES [per defecte=%s]

en: install device isn't specified
ca: no s'ha especificat el dispositiu d'instal·lació

en: install even if problems are detected
ca: Instal·la encara que s'hagin detectat problemes

en: install only LOCALES [default=all]
ca: només instal·la la configuració LOCAL [per defecte=tot]

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
ca: només instal·la els MÒDULS i les seves dependències [per defecte=tot]

en: invalid PBKDF2 password
ca: la contrasenya PBKDF2 no és vàlida

en: invalid arch-dependent ELF magic
ca: el màgic de l'ELF no és vàlid segons quina sigui l'arquitectura

en: invalid arch-independent ELF magic
ca: el màgic de l'ELF no és vàlid sigui quina sigui l'arquitectura

en: invalid argument
ca: el paràmetre no és vàlid

en: invalid block size
ca: la mida del bloc no és vàlida

en: invalid color specification `%s'
ca: l'especificació «%s» del color no és vàlida

en: invalid device tree
ca: l'arbre de dispositius no és vàlid

en: invalid environment block
ca: el bloc d'entorn no és vàlid

en: invalid file name `%s'
ca: el nom del fitxer «%s» no és vàlid

en: invalid font range
ca: el rang de la font no és vàlid

en: invalid line format: %s
ca: el format de la línia no és vàlid: %s

en: invalid modinfo file `%s'
ca: el fitxer modinfo «%s» no és vàlid

en: invalid parameter %s
ca: el paràmetre %s no és vàlid

en: invalid skip value %lld
ca: valor %lld d'escapada no vàlid

en: invalid variable name `%s'
ca: el nom de la variable «%s» no és vàlid

en: invalid video mode specification `%s'
ca: l'especificació «%s» del mode de vídeo no és vàlida

en: invalid zImage
ca: la zImage no és vàlid

en: invalid zero blocksize
ca: la mida del bloc zero no és vàlida

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
ca: error del ioctl GET_ARRAY_INFO: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
ca: error del ioctl GET_DISK_INFO: %s

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
ca: error del ioctl RAID_VERSION: %s

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
ca: la imatge del nucli és massa gran (0x%x > 0x%x)

en: list network addresses
ca: llista les adreces de xarxa

en: list network cards
ca: llista les targetes de xarxa

en: list network routes
ca: llista les rutes de xarxa

en: ls PATH
ca: ls CAMÍ

en: lzop file corrupted
ca: el fitxer lzop és corrupte

en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
ca: fa que la unitat es pugui arrencar també com un disquet (per defecte per dispositius fdX). Pot fallar en algunes BIOS.

en: missing `%c' symbol
ca: falta el símbol «%c»

en: missing mandatory option for `%s'
ca: falta una opció obligatòria per «%s»

en: module `%s' isn't loaded
ca: el mòdul «%s» no està carregat

en: module isn't loaded
ca: no s'ha carregat el mòdul

en: name
ca: nom

en: need an image and mountpoint
ca: necessita una imatge i un punt de muntatge

en: no APM found
ca: no s'ha trobat l'APM

en: no DHCP info found
ca: no s'ha trobat cap informació DHCP

en: no DHCP options found
ca: no s'ha trobat cap opció DHCP

en: no DNS record found
ca: no s'ha trobat cap registre de DNS

en: no DNS reply received
ca: no s'ha rebut cap resposta de DNS

en: no DNS servers configured
ca: no hi ha cap servidor DNS configurat

en: no EFI routines are available for your platform
ca: la vostra plataforma no disposa de rutines EFI

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
ca: quan es fa servir el mode BIOS no es disposa de rutines EFI

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
ca: la vostra plataforma no disposa de rutines IEEE1275

en: no SGI routines are available for your platform
ca: la vostra plataforma no disposa de rutines SGI

en: no `/' in canonical filename
ca: no hi ha cap «/» al nom de fitxer canònic

en: no command is specified
ca: No heu especificat cap ordre

en: no compression is available for your platform
ca: No es pot comprimir en la vostra plataforma

en: no decryption key available
ca: no hi ha disponible cap clau de xifrat

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
ca: no hi ha pistes disponibles per la vostra plataforma. És d'esperar un rendiment reduït.

en: no media in `%s'
ca: no hi ha cap mitjà a «%s»

en: no network card found
ca: no s'ha trobat cap tarja de xarxa

en: no random number generator is available for your OS
ca: el vostre SO no disposa de generador de números aleatoris

en: no server is specified
ca: no s'ha especificat cap servidor

en: no such partition
ca: no s'ha trobat la partició

en: no suitable video mode found
ca: no s'ha trobat cap mode de vídeo disponible

en: no symbol table
ca: no hi ha cap taula de símbols

en: no terminal specified
ca: no s'ha especificat cap terminal

en: no terminator in the core image
ca: no hi ha terminació a la imatge del nucli

en: non-sector-aligned data is found in the core file
ca: s'han trobat dades no alineades amb el sector al fitxer del nucli

en: not a directory
ca: no és un directori

en: not a primary partition
ca: no és una clau primària

en: not a regular file
ca: no és un fitxer regular

en: not in function body
ca: no és el cos d'una funció

en: one argument expected
ca: s'esperava un argument

en: only ipv4
ca: només ipv4

en: only ipv6
ca: només ipv6

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
ca: algun altre programa està fent servir l'àrea incrustada, i no hi ha prou espai per al core.img. Aquests programes sovint proven d'emmagatzemar dades de manera que no permeten la detecció. Us recomanem que ho investigueu

en: out of memory
ca: s'ha acabat la memòria

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
ca: desa la imatge generada al FITXER [per defecte=stdout]

en: output file must be specified
ca: heu d'especificar un fitxer de sortida

en: output generated config to FILE [default=stdout]
ca: envia la configuració generada al FITXER [per defecte=stdout]

en: overflow is detected
ca: s'ha detectat un desbordament

en: passwords don't match
ca: la contrasenya no coincideix

en: perform a bootp autoconfiguration
ca: executa la configuració automàtica de bootp

en: persistent RAM
ca: RAM persistent

en: persistent RAM (legacy)
ca: RAM persistent (antic)

en: physical volume %s not found
ca: no s'ha trobat el volum físic %s

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
ca: No es permeten els nuclis  l'ús de les imatges simples del nucli. Torneu-la a muntar (build) amb CONFIG_(U)EFI_STUB habilitat

en: pre-load specified modules MODULES
ca: pre-carrega els MÒDULS especificats

en: prefer ipv4
ca: preferentment ipv4

en: prefer ipv6
ca: preferentment ipv6

en: premature end of file
ca: Final del fitxer prematur

en: premature end of file %s
ca: final del fitxer %s prematur

en: press CapsLock key
ca: premeu la tecla de bloqueig de majúscules

en: press Insert key
ca: premeu la tecla d'inserció

en: press NumLock key
ca: premeu la tecla de bloqueig del bloc numèric

en: press ScrollLock key
ca: premeu la tecla de bloqueig de desplaçament

en: press SysRq
ca: premeu la tecla de petició de sistema (Pet Sis)

en: press left alt
ca: premeu la tecla d'alternativa de l'esquerra

en: press left ctrl
ca: premeu la tecla de control de l'esquerra

en: press left shift
ca: premeu la tecla de majúscules esquerra

en: press right alt
ca: premeu la tecla d'alternativa de la dreta

en: press right ctrl
ca: premeu la tecla de control de la dreta

en: press right shift
ca: premeu la tecla de majúscules de la dreta

en: print TARGET
ca: imprimeix OBJECTIU

en: print the version information and exit
ca: mostra informació sobre la versió i surt

en: print this message and exit
ca: mostra aquest missatge i surt

en: print verbose messages.
ca: mostra els missatges detallats.

en: public key %08x not found
ca: no s'ha trobat la clau pública %08x

en: read error at offset %llu: %s
ca: error de lectura a l'òfset %llu: %s

en: read text from FILE.
ca: llegeix el text del FITXER.

en: relative subdirectory on network server
ca: subdirectori relatiu del servidor de xarxa

en: relocation 0x%x is not implemented yet
ca: la recolocació 0x%x encara no està implementada

en: reserved RAM
ca: RAM reservada

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
ca: recupera l'opció DHCP i desa-la a VAR. Si VAR és - mostra el valor.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
ca: el directori arrel com es veurà en temps d'execució [per defecte=/].

en: root directory of TFTP server
ca: directori arrel o servidor TFTP

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
ca: directori arrel del disc syslinux [per defecte=/].

en: route loop detected
ca: s'ha detectat un bucle de ruta

en: save ROM images in DIR [optional]
ca: Desa les imatges de ROM al DIRECTORI [opcional]

en: save output in FILE [required]
ca: desa la sortida al FITXER [necessari]

en: select face index
ca: selecciona l'índex de l'aspecte

en: separate items in output using ASCII NUL characters
ca: separa els elements a la sortida emprant caràcters ASCII NUL

en: serial port `%s' isn't found
ca: no s'ha trobat el port sèrie «%s»

en: set [NAME=VALUE ...]
ca: set [NOM=VALOR...]

en: set capslock mode
ca: estableix el mode de la tecla de fixació de majúscules.

en: set font ascent
ca: estableix els ascendents de la font

en: set font descent
ca: estableix els descendents de la font.

en: set font family name
ca: estableix la família de la font

en: set font range
ca: estableix el rang de la font

en: set font size
ca: estableix la mida de la font

en: set input filename for 32-bit part.
ca: estableix el nom del fitxer per la part de 32 bits.

en: set input filename for 64-bit part.
ca: estableix el nom del fitxer per la part de 64 bits.

en: set input filename. Default is STDIN
ca: estableix el nom del fitxer d'entrada. Per defecte és STDIN

en: set insert mode
ca: estableix el mode de la tecla d'inserció.

en: set numlock mode
ca: estableix el mode de la tecla de bloqueig del bloc numèric

en: set output filename. Default is STDOUT
ca: estableix el fitxer de sortida. Per defecte és STDOUT

en: set pause mode
ca: estableix el mode de la tecla de pausa.

en: set prefix directory
ca: estableix el directori prefix

en: set scrolllock mode
ca: estableix el mode de la tecla de fixació de desplaçament

en: set the label to render
ca: estableix l'etiqueta que cal renderitzar

en: size
ca: mida

en: stretch|normal
ca: ampliat|normal

en: symbol `%s' not found
ca: no s'ha trobat el símbol «%s»

en: temporary
ca: temporal

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
ca: no s'ha trobat el terminal %s o no és gestionat per terminfo

en: terminal `%s' isn't found
ca: no s'ha trobat el terminal «%s»

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
ca: l'ID del carregador d'arrencada. Aquesta opció només està disponible per a EFI i Macs.

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
ca: la partició PReP no està buida. Si esteu segur que la voleu utilitzar, executeu dd per esborrar-la: «%s»

en: the argument `%s' requires an integer
ca: l'argument «%s» necessita un enter

en: the chosen partition is not a PReP partition
ca: la partició escollida no és una partició PReP

en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
ca: L'entrada «%s» de device.map no és vàlida. S'ignora. Corregiu o esborreu el device.map.

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
ca: la unitat %s està definida més d'un cop al mapa de dispositius %s

en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
ca: El nom de la unitat «%s» dins device.map no és correcte. Se substitueix per %s. Utilitzeu la forma [hfc]d[0-9]* (ex. «hd0» o «cd»)

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
ca: el primer sector del fitxer del nucli no està alineat amb el sector

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
ca: el dispositiu d'instal·lació és extraïble. Aquesta opció només està disponible per a EFI.

en: the partition type 0x%x isn't valid
ca: el tipus de partició 0x%x no és vàlid

en: the sectors of the core file are too fragmented
ca: els sectors del fitxer del nucli estan massa fragmentats

en: the size of `%s' is not %u
ca: la mida de «%s» no és %u

en: the size of `%s' is too large
ca: la mida de «%s» és massa gran

en: the size of `%s' is too small
ca: la mida de «%s» és massa petita

en: this ELF file is not of the right type
ca: aquest tipus de fitxer ELF no és correcte

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
ca: aquesta etiqueta de partició GPT no té cap partició d'arrencada per a la BIOS; no es podrà incrustar

en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
ca: Aquest LDM no té cap partició per incrustar; no es podrà incrustar

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
ca: aquesta etiqueta de partició d'estil msdos no té espai després del MBR; no es podrà incrustar

en: three arguments expected
ca: s'esperaven tres arguments

en: time out opening `%s'
ca: S'ha excedit el temps quan s'obria «%s»

en: timeout reading `%s'
ca: s'ha excedit el temps de lectura de «%s»

en: timeout: could not resolve hardware address
ca: temps excedit: no s'ha pogut resoldre l'adreça de maquinari

en: too deep nesting of symlinks
ca: la profunditat dels enllaços simbòlics és excessiva

en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
ca: el traductor «%s» pel camí «%s» conté diverses paraules que no són opcions, com a mínim «%s» i «%s»

en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
ca: el traductor «%s» pel camí «%s» només te opcions. No es pot trobar la part del dispositiu

en: translator command line is empty for path `%s'
ca: la línia de comandes del traductor pel camí «%s» està buida

en: two arguments expected
ca: s'esperaven dos arguments

en: type
ca: tipus

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
ca: No s'ha pogut identificar el sistema de fitxers de %s; no es pot comprovar la seguretat

en: unaligned device size
ca: la mida del dispositiu no està alineada

en: unexpected EFI error
ca: final de l'EFI inesperat

en: unexpected end of file
ca: final del fitxer inesperat

en: unknown argument `%s'
ca: argument «%s» desconegut.

en: unknown compression %d
ca: la compressió %d no és coneguda

en: unknown device type %s
ca: el tipus de dispositiu %s és desconegut

en: unknown filesystem
ca: sistema de fitxers desconegut

en: unknown kind of RAID device `%s'
ca: el tipus de dispositiu RAID «%s» és desconegut

en: unknown target format %s
ca: el format «%s» de l'objectiu és desconegut.

en: unknown target format %s
ca: el format «%s» de l'objectiu és desconegut.

en: unknown terminfo type `%s'
ca: el tipus de terminfo «%s» és desconegut

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
ca: no es reconeix l'especificació del format de l'opció DHCP «%s»

en: unrecognised network address `%s'
ca: no es reconeix l'adreça de xarxa «%s»

en: unrecognised network interface `%s'
ca: no es reconeix la interfície de xarxa «%s»

en: unrecognized number
ca: número no reconegut

en: unresolvable address %s
ca: l'adreça %s no es pot resoldre

en: unset [NAME ...]
ca: unset [NOM ...]

en: unsupported HTTP error %d: %s
ca: no és compatible amb l'error %d de l'HTTP :%s

en: unsupported HTTP response
ca: no és compatible amb la resposta de l'HTTP

en: unsupported RAID version: %d.%d
ca: no és compatible amb la versió del RAID: %d.%d

en: unsupported gzip format
ca: no és compatible amb aquest format de gzip

en: unsupported platform %s
ca: no és compatible amb la plataforma %s

en: unsupported serial port flow control
ca: el control de flux del port sèrie no està implementat

en: unsupported serial port parity
ca: no és compatible amb la paritat del port sèrie

en: unsupported serial port speed
ca: no és compatible amb la velocitat del port sèrie

en: unsupported serial port stop bits number
ca: no és compatible amb el nombre de bits d'aturada

en: unsupported serial port word length
ca: no és compatible amb la longitud de paraula del port sèrie

en: use COLOR for background
ca: fa servir el COLOR pel fons

en: use COLOR for label
ca: fa servir el COLOR per les etiquetes

en: use COLOR for label background
ca: fa servir el COLOR com a fons de les etiquetes

en: use COLOR for text
ca: fa servir el COLOR pel text

en: use DIR as the EFI System Partition root.
ca: utilitza el DIRECTORI com a partició arrel del sistema EFI.

en: use DIR for PPC MAC install.
ca: fa servir el DIRECTORI com a instal·lador PPC MAC.

en: use FILE as font (PF2).
ca: fa servir el FITXER com a font (PF2).

en: use FILE as font for label
ca: utilitza el FITXER com a font per l'etiqueta

en: use FILE as memdisk
ca: fes servir el FITXER com a memdisk

en: use FILE as the boot image [default=%s]
ca: utilitza el FITXER com a imatge d'arrencada [per defecte=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
ca: utilitza el FITXER com a imatge del nucli [per defecte=%s]

en: use FILE as the device map [default=%s]
ca: utilitza el FITXER com un mapa de dispositius [per defecte=%s]

en: use FILE as xorriso [optional]
ca: utilitza el FITXER com a xorriso [opcional]

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
ca: utilitza els fitxers de GRUB del directori DIR [per defecte=%s]

en: use STRING as product name
ca: fes servir la CADENA com un nom de producte

en: use STRING as product version
ca: utilitza STRING com a versió del producte

en: use identifier file even if UUID is available
ca: utilitza l'identificador de fitxers encara que estigui disponible l'UUID

en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
ca: utilitza les imatges i els mòduls que hi han a DIR [per defecte=%s/<plataforma>]

en: use themes under DIR [default=%s]
ca: fa servir els temes que hi han a DIR [per defecte=%s]

en: use translations under DIR [default=%s]
ca: fa servir les traduccions que hi han a DIR [per defecte=%s]

en: variable `%s' isn't set
ca: la variable «%s» no està establerta

en: visually-ordered UTF-8
ca: ordenat visualment en UTF-8.

en: wait until a debugger will attach
ca: espera fins que es connecti un depurador

en: will not proceed with blocklists
ca: no continuarà amb la llista de blocs

en: write output to FILE [default=stdout].
ca: escriu la sortida al FITXER [per defecte=stdout].

en: wrong ELI magic or version
ca: la versió o el màgic de les ELI són incorrectes

en: xnu_uuid DEVICE
ca: xnu_uuid DISPOSITIU

en: xz file corrupted or unsupported block options
ca: el fitxer xz és corrupte o no és compatible amb les opcions del bloc

en: you can't delete this address
ca: no podeu esborrar aquesta adreça

en: you need to load the Xen Hypervisor first
ca: primer heu de carregar l'hipervisor de XEN

en: you need to load the kernel first
ca: primer heu de carregar el nucli

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
ca: Aquesta etiqueta de partició GPT és massa petita; no es podrà incrustar!

en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
ca: la vostra partició LDM per incrustar és massa petita; no es podrà incrustar

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
ca: el vostre core.img és massa gran. No cabrà a l'àrea d'incrustació.

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ca: la vostra àrea d'incrustació és petita. El fitxer core.img no hi cabrà.
