grub 2.06-pre2 - en to fi translation catalogue (1336 entries)

en:               total memory: %d KiB
fi:           muistia yhteensä: %d KiB

en:     No preferred mode available
fi:     Ensisijaista tilaa ei ole käytettävissä

en:     Preferred mode: %ux%u
fi:     Ensisijainen tila: %ux%u

en:   EDID checksum invalid
fi:   EDID-tarkistussumma virheellinen

en:   EDID version: %u.%u
fi:   EDID-versio: %u.%u

en:   Failed to initialize video adapter
fi:   Videosovittimen alustaminen epäonnistui

en:   No info available
fi:   Tietoa ei ole saatavilla

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
fi:   VBE-tiedot:  versio: %d.%d  OEM-ohjelmistoversio: %d.%d

en:  (leftmost)
fi:  (vasemmanpuoleisin)

en:  (medial)
fi:  (sisäpuolinen)

en:  (rightmost)
fi:  (oikeanpuoleisin)

en:  - Partition start at %llu%sKiB
fi:  - Osiotaulu alkaa osoitteesta %llu%s KiB

en:  - Sector size %uB
fi:  - Sektorikoko %uB

en:  - Total size %llu%sKiB
fi:  - Kokonaiskoko %llu%s KiB

en:  - Total size unknown
fi:  - Kokonaiskoko tuntematon

en: %ds
fi: %d s

en: %ds remaining.
fi: %d s jäljellä.

en: %s (XSM enabled)
fi: %s (XSM käytössä)

en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
fi: %s vaikuttaa sisältävän %s-tiedostojärjestelmän, joka tiettävästi ei varaa tilaa DOS-tyyliselle käynnistykselle. GRUBin asentaminen sille voi johtaa TIEDOSTOJÄRJESTELMÄN TUHOUTUMISEEN, jos grub-setup ylikirjoittaa arvokasta tietoa (valitsin --skip-fs-probe ottaa tämän tarkastuksen pois käytöstä, käytä omalla vastuulla)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
fi: %s vaikuttaa sisältävän %s-osiotaulun ja LDM:n, joka tiettävästi on turvaton yhdistelmä. GRUBin asentaminen sille voi johtaa TIEDOSTOJÄRJESTELMÄN TUHOUTUMISEEN, jos grub-setup ylikirjoittaa arvokasta tietoa (valitsin --skip-fs-probe ottaa tämän tarkastuksen pois käytöstä, käytä omalla vastuulla)

en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
fi: %s vaikuttaa sisältävän %s-osiotaulun, joka tiettävästi ei varaa tilaa DOS-tyyliselle käynnistykselle. GRUBin asentaminen sille voi johtaa TIEDOSTOJÄRJESTELMÄN TUHOUTUMISEEN, jos grub-setup ylikirjoittaa arvokasta tietoa (valitsin --skip-fs-probe ottaa tämän tarkastuksen pois käytöstä, käytä omalla vastuulla)

en: %s does not support UUIDs
fi: %s ei tue UUID-tunnisteita

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
fi: %s ei ole olemassa. Anna --target tai --directory

en: %s doesn't look like an EFI partition
fi: %s ei näytä EFI-osiolta

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
fi: %s tuottaa ckbcompia käyttäen näppäimistöasettelun GRUBille\n

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
fi: %s ei ole enää suositeltava. Käytä sen sijaan ”set gfxpayload=%s” ennen linux-komentoa.

en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
fi: %s ei ole enää suositeltava. VGA-tilaa %d ei tunnistettu. Käytä sen sijaan ”set gfxpayload=LEVEYSxKORKEUS[xSYVYYS]” ennen linux-komentoa.

en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
fi: grub-mkconfig ei vielä tue %s-käyttöjärjestelmää.\n

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
fi: %s pysyy oletusarvoisena käynnistysrivinä kunnes se manuaalisesti tyhjennetään:\n

en: %s, with Hurd %s
fi: %s, Hurd %s -ytimellä

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
fi: %s, Hurd %s -ytimellä (toipumistila)

en: %s, with Linux %s
fi: %s, Linux %s -ytimellä

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
fi: %s, Linux %s -ytimellä (toipumistila)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
fi: %s, Xen-versiolla %s ja Linux %s:lla

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
fi: %s, Xen-versiolla %s ja Linux %s:lla (toipumistila)

en: %s, with Xen hypervisor
fi: %s, Xen hypervisorin kanssa

en: %s, with kFreeBSD %s
fi: %s, kFreeBSD %s -ytimellä

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
fi: %s, kFreeBSD %s -ytimellä (toipumistila)

en: %s, with kernel %s (via %s)
fi: %s, ytimellä %s (%s-kautta)

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
fi: %s, ytimellä %s (%s-latain, toipumistila)

en: %s: HASH MISMATCH
fi: %s: TIIVISTE EI TÄSMÄÄ

en: %s: Not found.\n
fi: %s: Ei löytynyt.\n

en: %s: OK
fi: %s: VALMIS

en: %s: READ ERROR
fi: %s: LUKUVIRHE

en: %s: You must run this as root\n
fi: %s: Tämä on suoritettava root-käyttäjänä\n

en: %s: error:
fi: %s: virhe:

en: %s: info:
fi: %s: tiedot:

en: %s: not found
fi: %s: ei löytynyt

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%s”\n

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
fi: %s: komentoa ei sallita, kun lukitus on pakotettu

en: %s: warning:
fi: %s: varoitus:

en: (32-bit)
fi: (32-bittinen)

en: (64-bit)
fi: (64-bittinen)

en: (on %s)
fi: (koneella %s)

en: - Label `%s'
fi: - Nimiö ”%s”

en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
fi: - Viimeinen muokkausaika %3$d.%2$d.%1$d %4$d:%5$d:%6$d %7$s

en: --MORE--
fi: --LISÄÄ--

en: --ppc PATH|--x86 FILE
fi: --ppc POLKU|--x86 TIEDOSTO

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
fi: -h HAJAUTUS [-c TIEDOSTO [-p ETULIITE]] [TIEDOSTO1 [TIEDOSTO2 ...]]

en: -l | -r | [-s] grubdev osdisk.
fi: -l | -r | [-s] grub-laite käyttöjärjestelmälevy.

en: .5
fi: ,5

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
fi: .sbat-osa voidaan upottaa vain EFI-levykuviin

en: 16-bit protected interface supported
fi: 16-bittinen suojattu rajapinta tuettu

en: 16-bit protected interface unsupported
fi: 16-bittinen suojattu rajapinta ei tuettu

en: 32-bit protected interface supported
fi: 32-bittinen suojattu rajapinta tuettu

en: 32-bit protected interface unsupported
fi: 32-bittinen suojattu rajapinta ei tuettu

en: =VAL
fi: =ARVO

en: ACPI non-volatile storage RAM
fi: ACPI:n säilyvä RAM-muisti

en: ACPI reclaimable RAM
fi: ACPI:n uudelleenkäytettävä RAM-muisti

en: ACPI shutdown failed
fi: ACPI-sammutus epäonnistui

en: ADDR
fi: OSOITE

en: ADDR VALUE
fi: OSOITE ARVO

en: ADDR VALUE [MASK]
fi: OSOITE ARVO [PEITE]

en: ADDR [SIZE]
fi: OSOITE [KOKO]

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
fi: OSOITE,PEITE1[,OSOITE2,PEITE2[,...]]

en: ADDRESS DNSSERVER
fi: OSOITE DNSPALVELIN

en: APM disabled
fi: APM poistettu käytöstä

en: APM disengaged
fi: APM irrotettu

en: APM enabled
fi: APM käytössä

en: APM engaged
fi: APM liitetty

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
fi: Hyväksy DOS-tyyliset CR/NL-rivinvaihdot.

en: Active input terminals:
fi: Aktiiviset syötepäätteet:

en: Active output terminals:
fi: Aktiiviset tulostepäätteet:

en: Adapter `%s':
fi: Sovitin ”%s”:

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
fi: Lisää JULKISEN_AVAIMEN_TIEDOSTO luotettuihin avaimiin.

en: Add a DNS server
fi: Lisää DNS-palvelin

en: Add a network address.
fi: Lisää verkko-osoite.

en: Add a network route.
fi: Lisää verkkoreitti.

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
fi: Lisätään käynnistysvalikkorivi UEFI:n laiteohjelmistoasetuksille ...\n

en: Advanced options for %s
fi: Käyttöjärjestelmän ”%s” lisävalitsimet

en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
fi: Lisävalinnat ”%s”-käyttöjärjestelmälle (Xen hypervisorilla)

en: Allow to interrupt with ESC.
fi: Salli keskeytys ESC-näppäimellä.

en: Ask for file name to reboot from.
fi: Kysy tiedostonimeä, josta uudelleenkäynnistetään.

en: Assume input is hex.
fi: Otaksu syöte heksadesimaaliseksi.

en: Assume input is passphrase.
fi: Otaksu syöte on salasanaksi.

en: Assume input is raw.
fi: Otaksu syöte raa’aksi.

en: Attempting to decrypt master key...
fi: Yritetään purkaa pääavaimen salaus...

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
fi: Yritetään asentaa GRUB levyasemalle, jossa on useita osionimiöitä tai sekä osionimiö että tiedostojärjestelmä. Tätä ei vielä tueta.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
fi: Yritetään asentaa GRUB levyasemalle, jossa on useita osionimiöitä. Tätä ei vielä tueta.

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
fi: Yritetään asentaa GRUB osioimattomalle levyasemalle tai osion sisään. Tämä on HUONO ajatus.

en: Available input terminals:
fi: Saatavilla olevat syötepäätteet:

en: Available output terminals:
fi: Saatavilla olevat tulostepäätteet:

en: BIOS_DUMP [INT10_DUMP]
fi: BIOS-VEDOS [INT10-VEDOS]

en: BLOCK
fi: LOHKO

en: BYTE:BIT
fi: TAVU:BITTI

en: Background image mode.
fi: Taustakuvatila.

en: Base directory for hash list.
fi: Perushakemisto hajautusluettelolle.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
fi: HFS- tai HFS+-osion Bless-HAKemisto PPC mac -tietokoneille.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
fi: HFS- tai HFS+-osion Bless-tiedosto intel mac -tietokoneille.

en: Boot BIOS-based system.
fi: Käynnistä BIOS-pohjainen järjestelmä.

en: Boot an operating system.
fi: Käynnistä käyttöjärjestelmä.

en: Boot into single mode.
fi: Käynnistä yhden käyttäjän tilaan.

en: Boot with debug messages.
fi: Käynnistä vianjäljitysviestein.

en: Boot with verbose messages.
fi: Käynnistä laveilla viesteillä.

en: Booting `%s'
fi: Käynnistetään ”%s”

en: Booting a command list
fi: Käynnistetään komentoluettelo

en: Booting in blind mode
fi: Käynnistetään sokeassa tilassa

en: Bootpath: %s
fi: Käynnistyspolku: %s

en: Bootpath: unavailable
fi: Käynnistyspolku: ei ole saatavilla

en: Break into GDB
fi: Hyppää GDB:hen

en: COLOR
fi: VÄRI

en: COMMAND [ARGS]
fi: KOMENTO [ARGUMENTIT]

en: CPU Idle doesn't slow down processor
fi: CPU Idle -tila ei hidasta suoritinta

en: CPU Idle slows down processor
fi: CPU Idle -tila hidastaa suoritinta

en: CS5536 at %d:%d.%d
fi: CS5536 osoitteessa %d:%d.%d

en: Can't create file: %s
fi: Tiedoston luominen epäonnistui: %s

en: Can't enable ROM area.
fi: ROM-aluetta ei voi ottaa käyttöön.

en: Change configured devices.
fi: Vaihda asetettuja laitteita.

en: Change partition type
fi: Vaihda osion tyyppi

en: Check Alt key.
fi: Tarkasta Alt-näppäin.

en: Check Control key.
fi: Tarkasta Control-näppäin.

en: Check Shift key.
fi: Tarkasta vaihtonäppäin.

en: Check for CPU features.
fi: Tarkasta suorittimen ominaisuudet.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
fi: Tarkasta tiedostojen tiivisteet tiivisteluetteloTIEDOSTOlla.

en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
fi: Tarkasta, tukeeko prosessori 64-bittistä tilaa (oletus).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
fi: Tarkasta, tukeeko prosessori fyysistä osoitelaajennusta (PAE).

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
fi: Tarkasta, voidaanko TIEDOSTO käynnistää i386 PAE Xen -etuoikeudettomana vierasytimenä

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
fi: Tarkasta, voidaanko TIEDOSTO käynnistää x86_64 Xen -etuoikeudettomana vierasytimenä

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
fi: Tarkasta, voidaanko TIEDOSTOa käyttää Xen x86 -etuoikeudellisena vierasytimenä

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
fi: Tarkasta, voidaanko TIEDOSTOa käyttää x86-multiboot-ytimenä

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
fi: Tarkasta, voidaanko TIEDOSTOa käyttää x86-multiboot2-ytimenä

en: Check if FILE is ARM EFI file
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO ARM EFI-tiedosto

en: Check if FILE is ARM Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO ARM Linux

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO ARM64 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is ARM64 Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO ARM64 Linux

en: Check if FILE is BIOS bootsector
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO BIOS-käynnistyssektori

en: Check if FILE is IA64 EFI file
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO IA64 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is IA64 Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO IA64 Linux

en: Check if FILE is MIPS Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO MIPS Linux

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO MIPSEL Linux

en: Check if FILE is POWERPC Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO POWERPC Linux

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO RISC-V 32-bittinen EFI-tiedosto

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO RISC-V 64-bittinen EFI-tiedosto

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO SPARC64 Linux

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO XNU (Mac OS X-ydin) lepotilalevykuva

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO lepotilassa oleva hiberfil.sys

en: Check if FILE is i386 EFI file
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO i386 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO i386 XNU (Mac OS X -ydin)

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO i386 kFreeBSD

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO i386 kNetBSD

en: Check if FILE is of specified type.
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO määriteltyä tyyppiä.

en: Check if FILE is x86 Linux
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86 Linux

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86 Linux, joka tukee 32-bittistä käynnistyskäytäntöä

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86 kNetBSD

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86_64 EFI-tiedosto

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86_64 XNU (Mac OS X -ydin)

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86_64 kFreeBSD

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
fi: Tarkasta, onko TIEDOSTO x86_64 kNetBSD

en: Check key modifier status.
fi: Tarkasta määrenäppäinten tila.

en: Check whether user is in USERLIST.
fi: Tarkasta onko käyttäjä KÄYTTÄJÄLUETTELOssa.

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
fi: Tarkista GRUB-skriptimääritystiedosto syntaksivirheiden varalta.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
fi: Nollaa bitti TAVU:BITTI CMOS-muistissa.

en: Clear the screen.
fi: Tyhjennä näyttö.

en: Cleared active flag on %d.
fi: Nollattu osion %d aktiivilippu.

en: Commands:
fi: Komennot:

en: Compare FILE with local file LOCAL.
fi: Vertaa TIEDOSTOa paikalliseen tiedostoon PAIKALLINEN.

en: Compare file `%s' with `%s':
fi: Vertaa tiedostoa ”%s” tiedostoon ”%s”:

en: Compare two files.
fi: Vertaa kahta tiedostoa.

en: Compute XNU UUID of the device.
fi: Laske laitteen XNU UUID.

en: Compute or check hash checksum.
fi: Laske tai tarkista tiivistetarkistussumma.

en: Configure serial port.
fi: Määritä sarjaportti.

en: Continue loops
fi: Jatka silmukoita

en: Convert common font file formats into PF2
fi: Muunna yleiset kirjasintiedostomuodot PF2-muotoon

en: Copy FILE to local file LOCAL.
fi: Kopioi TIEDOSTO paikalliseen tiedostoon PAIKALLINEN.

en: Copy FILE to standard output.
fi: Kopioi TIEDOSTO vakiotulosteeseen.

en: Could not locate FPSWA driver
fi: FPSWA-ajurin paikantaminen epäonnistui

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
fi: Vapaan BootNNNN-paikan löytäminen epäonnistui

en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
fi: Fyysistä taltiota ”%s” ei löytynyt. Jotkut moduulit voivat puuttua keskiölevykuvasta.

en: Couldn't load sha256
fi: Sha256-algoritmin lataus epäonnistui

en: Couldn't load sha512
fi: Sha512-algoritmin lataus epäonnistui

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
fi: Luo BIOS-maiset rakenteet olemassa olevan käyttöjärjestelmän taaksepäinyhteensopivuutta varten.

en: Create a blank environment block file.
fi: Luo tyhjä ympäristölohkotiedosto.

en: Current terminfo types:
fi: Nykyiset terminfo-tyypit:

en: DEVICE
fi: LAITE

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
fi: LAITE [OSIO[+/-[TYYPPI]]] ...

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
fi: LAITTEEN on oltava käyttöjärjestelmälaite (esim. /dev/sda).

en: DEVICE_NAME
fi: LAITENIMI

en: DIR
fi: HAK

en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
fi: HAKEMISTO [OSBundleRequired]

en: DNSSERVER
fi: DNS-PALVELIN

en: Debug tool for filesystem driver.
fi: Vianjäljitystyökalu tiedostojärjestelmäajurille.

en: Declare memory regions as faulty (badram).
fi: Julista muistialueita viallisiksi (badram).

en: Decompressor is too big
fi: Tiivistyksen purkaja on liian suuri

en: Default server is ${net_default_server}
fi: Oletuspalvelin on ${net_default_server}

en: Define a menu entry.
fi: Määritä valikkorivi.

en: Define a submenu.
fi: Määritä alivalikko.

en: Delete a network address.
fi: Poista verkko-osoite.

en: Delete a network route.
fi: Poista verkkoreitti.

en: Delete the specified loopback drive.
fi: Poista määritelty silmukkalaitelevyasema.

en: Delete variables.
fi: Poista muuttujat.

en: Determine driver.
fi: Päättele ajuri.

en: Determine filesystem UUID.
fi: Määrittele tiedostojärjestelmän UUID.

en: Determine filesystem label.
fi: Määrittele tiedostojärjestelmänimiö.

en: Determine filesystem type.
fi: Määrittele tiedostojärjestelmätyyppi.

en: Determine partition UUID.
fi: Määrittele osion UUID.

en: Determine partition map type.
fi: Määrittele osiotaulun tyyppi.

en: Device %s:
fi: Laite %s:

en: Devid: %s
fi: Laitetunniste: %s

en: Devid: unavailable
fi: Laitetunniste: ei ole saatavilla

en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
fi: Suoraväri, peite: %d/%d/%d/%d  sijainti: %d/%d/%d/%d

en: Disable ACPI.
fi: Poista ACPI käytöstä.

en: Disable SMP.
fi: Poista SMP käytöstä.

en: Disable all boot output.
fi: Poista käytöstä kaikki käynnistyksen tuloste.

en: Disable/enable SMART (0/1).
fi: Ota pois käytöstä/käyttöön SMART (0/1)

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
fi: Hylätään väärin sisäkkäistetty osio (%s,%s,%s%d)

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
fi: Levyvälimuistitilasto: osumia = %lu (%lu.%02lu%%), ohi = %lu

en: Disk count must precede disks list.
fi: Levymäärän on oltava ennen levyluetteloa.

en: Display FPSWA version.
fi: Näytä FPSWA-versio.

en: Display SMART health status.
fi: Näytä SMART-kuntotila.

en: Display a line of text.
fi: Näytä tekstirivi.

en: Display blocklist of FILE.
fi: Näytä TIEDOSTOn lohkoluettelo.

en: Display output on all consoles.
fi: Näytä tuloste kaikissa konsoleissa.

en: Display power mode.
fi: Näytön virtatila.

en: Display the usage of this command and exit.
fi: Näytä tämän komennon käyttöopaste ja poistu.

en: Display this help and exit.
fi: Näytä tämä opaste ja poistu.

en: Display/set current datetime.
fi: Näytä/aseta nykyinen päiväys ja kellonaika.

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
fi: Älä käytä mitään reed-solomon-koodeja upotettaessa core.img-keskiölevykuvaa. Tämä valitsin on käytettävissä vain BIOS-kohteilla.

en: Do not output the trailing newline.
fi: Älä tulosta rivinvaihtoa loppuun.

en: Do not print messages.
fi: Älä tulosta viestejä.

en: Do not probe any floppy drive.
fi: Älä tunnustele levykeasemia.

en: Do not use APM to halt the computer.
fi: Älä käytä APM:ää tietokoneen pysäyttämiseen.

en: Do nothing, successfully.
fi: Älä tee mitään, onnistuen.

en: Do nothing, unsuccessfully.
fi: Älä tee mitään, epäonnistuen.

en: Don't display boot diagnostic messages.
fi: Älä näytä käynnistyksen diagnostiikkaviestejä.

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
fi: Älä lataa pilkuin erotetulla listalla määriteltyjä konetauluja.

en: Don't reboot, just halt.
fi: Älä käynnistä uudelleen, vaan pysähdy.

en: Don't stop after first error.
fi: Älä pysähdy ensimmäiseen virheeseen.

en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
fi: Älä päivitä EBDA:ta. Saattaa korjata virheitä tai jumiutumisia joidenkin BIOSien kanssa, mutta on tehoton jos käyttöjärjestelä ei vastaanota RSDP:tä GRUBilta.

en: EFI bootloader id isn't specified.
fi: EFI-käynnistyslataimen tunnusta ei ole määritelty.

en: ENVVAR
fi: YMPMUUTT

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
fi: YMPMUUTT [YMPMUUTT] ...

en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
fi: VIRHE: kelvollista näppäimistöasettelua ei löytynyt. Tarkista syöte.

en: ESC at any time exits.
fi: Poistuminen ESC-näppäimellä milloin tahansa.

en: EXPRESSION
fi: LAUSEKE

en: EXPRESSION ]
fi: LAUSEKE ]

en: Elapsed time: %d.%03d s
fi: Kulunut aika: %d.%03d s

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
fi: Kulunut aika: %d.%03d sekuntia

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
fi: Upottaminen ei ole mahdollista. GRUB voidaan asentaa tällä asetuksella vain käyttäen lohkoluetteloja. Lohkoluettelot ovat kuitenkin EPÄLUOTETTAVIA ja niiden käyttöä ei suositella.

en: Emulate a keystroke sequence
fi: Jäljittele näppäinpainallussarjaa

en: Enable interpretation of backslash escapes.
fi: Ota käyttöön kenoviivasuojauksien tulkinta.

en: Enable/disable RTS/CTS.
fi: Ota käyttöön/poista käytöstä RTS/CTS.

en: Enter ZFS password:
fi: Kirjoita ZFS-salasana:

en: Enter in KDB on boot.
fi: Siirry KDB:hen käynnistyksen yhteydessä.

en: Enter normal mode.
fi: Siirry normaalitilaan.

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
fi: Syötä salasana osiolle %s%s%s (%s):

en: Enter password:
fi: Syötä salasana:

en: Enter username:
fi: Syötä käyttäjänimi:

en: Error in parsing command line arguments
fi: Virhe jäsennettäessä komentoriviargumentteja

en: Evaluate an expression.
fi: Laske lauseke.

en: Evaluate arguments as GRUB commands
fi: Käytä argumentit GRUBin komentoina

en: Execute syslinux config in new context
fi: Suorita syslinux-asetus uudessa kontekstissa

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
fi: Suorita syslinux-asetus uudessa kontekstissa vain valikkorivit poimien

en: Execute syslinux config in same context
fi: Suorita syslinux-asetus samassa kontekstissa

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
fi: Suorita syslinux-asetus samassa kontekstissa vain valikkorivit poimien

en: Exit failed
fi: Poistuminen epäonnistui

en: Exit from GRUB.
fi: Poistu GRUBista.

en: Exit from loops
fi: Poistu silmukoista

en: Exit from normal mode.
fi: Poistu normaalitilasta.

en: Export variables.
fi: Vie muuttujat.

en: Export version 1 tables to the OS.
fi: Vie version 1 taulut käyttöjärjestelmään.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
fi: Vie versioiden 2 ja 3 taulut käyttöjärjestelmään.

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: FILE [ARG ...]
fi: TIEDOSTO [ARGUMENTTI ...]

en: FILE [ARGS...]
fi: TIEDOSTO [ARGUMENTIT ...]

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
fi: TIEDOSTO | TAHTI [SÄVELKORKEUS1 KESTO1] [SÄVELKORKEUS2 KESTO2] ...

en: FILE...
fi: TIEDOSTO...

en: FILE1 FILE2
fi: TIEDOSTO1 TIEDOSTO2

en: FILENAME COMMAND
fi: TIEDOSTONIMI KOMENTO

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
fi: TIEDOSTOJÄRJESTELMÄ [MUUTTUJA]

en: FILE|prompt
fi: TIEDOSTO|kehote

en: FONTS
fi: KIRJASIMET

en: FORMAT
fi: MUOTO

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
fi: FPSWA-yhteyskäytäntö ei kykene löytämään rajapintaa

en: FPSWA revision: %x
fi: FPSWA-versio: %x

en: FROM-TO[,FROM-TO]
fi: ALKAEN-PÄÄTTYEN[,ALKAEN-PÄÄTTYEN]

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
fi: ALKAEN[K|M|G] PÄÄTTYEN[K|M|G]

en: FT_Init_FreeType fails
fi: FT_Init_FreeType epäonnistuu

en: Failed to boot both default and fallback entries.
fi: Sekä oletus- että vararivien käynnistäminen epäonnistui.

en: Failed to create `device-mapper' tree
fi: Epäonnistunut ”device-mapper”-puun luominen

en: Falling back to `%s'
fi: Käytetään varariviä ”%s”

en: File size: %s
fi: Tiedostokoko: %s

en: File system `%s' doesn't support embedding
fi: Tiedostojärjestelmä ”%s” ei tue upotusta

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
fi: Tiedostot eroavat siirtymässä %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
fi: Tiedostot ovat erikokoisia: %llu [%s], %llu [%s]

en: Filesystem cannot be accessed
fi: Tiedostojärjestelmää ei voi käyttää

en: Filesystem type %s
fi: Tiedostojärjestelmätyyppi %s

en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
fi: Täytä GPT-aseman LAITE hybridi-MBR. Määritellyt osiot ovat osa hybridi-MBR:ää. Korkeintaan 3 osiota sallitaan. TYYPPI on MBR-tyyppi. + tarkoittaa, että osio on aktiivinen. Vain yksi osio voi olla aktiivinen.

en: Filter the result like linux does.
fi: Suodata tulos kuten linux suodattaa.

en: Finalize loading of EFI emulator.
fi: Päätä EFI-emulaattorin lataus.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensimmäiseksi laitteella VIHJE, jos suoritetaan ARCissa. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensimmäiseksi laitteella VIHJE, jos suoritetaan tällä hetkellä BIOSissa. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensimmäiseksi laitteella VIHJE, jos suoritetaan EFIssä. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensin laitetta VIHJE, jos suoritetaan IEEE1275:ssä. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensin laitetta VIHJE, jos suoraa laitepääsyä tuetaan. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
fi: Yritä ensin laitetta VIHJE. Jos VIHJE loppuu pilkkuun, yritä myös aliosioita

en: Fix video problem.
fi: Korjaa video-ongelma.

en: Found %s on %s (%s)\n
fi: Löytyi %s levyltä %s (%s)\n

en: Found %s on %s\n
fi: Löytyi %s laitteella %s\n

en: Found GNU Mach: %s
fi: GNU Mach löytyi: %s

en: Found Hurd module: %s
fi: Hurd-moduuli löytyi: %s

en: Found NetBSD kernel: %s\n
fi: NetBSD-käyttöjärjestelmäydin löytyi: %s\n

en: Found background: %s\n
fi: Tausta löytyi: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
fi: Löytyi initrd-levykuva: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
fi: Käyttöjärjestelmän moduulihakemisto löytyi: %s\n

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
fi: FreeBSD-käyttöjärjestelmäydin löytyi: %s\n

en: Found linux image: %s\n
fi: Linux-levykuva löytyi: %s\n

en: Found theme: %s\n
fi: Teema löytyi: %s\n

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
fi: Freetype-virhe %d ladattaessa glyyfiä 0x%x merkille U+0x%x%s

en: Freeze ATA security settings until reset.
fi: Jäädytä ATA-turvallisuusasetukset uudelleenkäynnistykseen asti.

en: Friday
fi: perjantai

en: GNU GRUB  version %s
fi: GNU GRUB -versio %s

en: GRUB Boot Menu
fi: GRUB-käynnistysvalikko

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
fi: GRUB ei vielä osaa pysäyttää tätä konetta!

en: GRUB emulator.
fi: GRUB-emulaattori.

en: GRUBDEVICE=PLAN9DEVICE
fi: GRUBLAITE=PLAN9LAITE

en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
fi: Tuota GRUB-näppäimistöasettelu Linux-konsolin asettelusta.

en: Generate PBKDF2 password hash.
fi: Tuota PBKDF2-salasanatiiviste.

en: Generate a grub config file
fi: Tuota grubin määritystiedosto

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
fi: Tuota erillinen levykuva (sisältäen kaikki moduulit) valitussa muodossa

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
fi: Tuottaa käynnistettävän CD/USB/levyke-levykuvan. Muut argumentit kuin tämän ohjelman valitsimet välitetään xorriso-ohjelmalle ja ne käsitellään lähdetiedostoina, lähdehakemistoina tai muina mkisofs-valitsimina, jotka on lueteltu ”%s”:n tulosteessa.

en: Generating grub configuration file ...
fi: Luodaan grubin määritystiedostoa ...

en: Get crc32 checksum of FILE.
fi: Hae TIEDOSTOn crc32-tarkistussumma.

en: Get disk cache info.
fi: Hae levyvälimuistin tiedot.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
fi: Hae kahdeksan tavun arvo annetusta siirtymästä.

en: Get four bytes' value at the given offset.
fi: Hae neljän tavun arvo annetusta siirtymästä.

en: Get the UUID's value at the given offset.
fi: Hae UUID:n arvo annetusta siirtymästä.

en: Get the byte's value at the given offset.
fi: Hae tavun arvo annetusta siirtymästä.

en: Get the string specified at the given offset.
fi: Hae annetussa siirtymässä määritelty merkkijono.

en: Get two bytes' value at the given offset.
fi: Hae kahden tavun arvo annetusta siirtymästä.

en: Get/set ATA disk parameters.
fi: Hae/aseta ATA-levyparametrit.

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
fi: Liimaa 32- ja 64-bittiset binäärit Applen universaalibinääriksi.

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
fi: Liitoskohtasyntaksi (Esim. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) hyväksytään

en: HASH
fi: HAJAUTUS

en: HINT
fi: VIHJE

en: Halt the system, if possible using APM.
fi: Pysäytä järjestelmä, APM:ää käyttäen jos mahdollista.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
fi: Pysäyttää tietokoneen. Tämä komento ei toimi kaikissa laiteohjelmistototeutuksissa.

en: Handle N bytes in output file.
fi: Käsittele N tavua tulostiedostossa.

en: Hello World
fi: Terve, maailma

en: Hexdump random data.
fi: Hexdump-satunnaisdataa.

en: ID
fi: TUNNISTE

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
fi: LEVYKUVA1 [LEVYKUVA2 ...] LIITOSPISTE

en: IMAGE_PATH COMMANDS
fi: LEVYKUVAPOLKU KOMENNOT

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
fi: ASENNUSLAITTEen on oltava järjestelmälaitteen tiedostonimi.
    %s kopioi GRUB-levykuvan kohteeseen %s. Joillakin alustoilla se voi myös asentaa GRUBin käynnistyssektoriin.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
fi: Jos TIEDOSTONIMI on ”-”, käytetään oletusarvoa %s.
    
    ”delete”-komentoa ei ole olemassa; jos haluat poistaa koko ympäristölohkon,
    käytä ”rm %s”.

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
fi: Tuo ZFS-käärinavain, joka on tallennettu TIEDOSTOon.

en: Incorrect VDEV
fi: Virheellinen VDEV

en: Incorrect virtual device: no type available
fi: Virheellinen virtuaalilaite: tyyppi ei ole käytettävissä

en: Insert a module.
fi: Lisää moduuli.

en: Install GRUB on your drive.
fi: Asenna GRUB levylle.

en: Installation finished. No error reported.
fi: Asennus on päättynyt. Virheitä ei tiedossa.

en: Installing for %s platform.
fi: Asennetaan %s-alustalle.

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
fi: Riittämättömät oikeudet laiteohjelmiston käyttöön, otaksutaan BIOS

en: Invalid command %s.
fi: Virheellinen komento %s.

en: Invalid device `%s'.
fi: Virheellinen laite ”%s”.

en: Invalid disk count.
fi: Virheellinen levymäärä.

en: Invalid tempo in %s
fi: Virheellinen tahti tiedostossa %s

en: Invoke user configuration routing.
fi: Käynnistä käyttäjän konfiguraation reititys.

en: KERNEL ARGS
fi: YDIN ARGUMENTIT

en: KEYBOARD_KEY
fi: NÄPPÄIN

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
fi: Näppäin tämän rivin pikakäynnistystä varten.

en: LOCALES
fi: MAA-ASETUSTOT

en: Leaf virtual device (file or disk)
fi: Lehtivirtuaalilaite (tiedosto tai levy)

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
fi: Vanhaa ”ask”-parametria ei enää tueta.

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
fi: Selite: mask/position=red/green/blue/reserved

en: Length of generated hash
fi: Tuotetun tiivisteen pituus

en: Length of salt
fi: Suolan pituus

en: List DNS servers
fi: Luettele DNS-palvelimet

en: List PCI devices.
fi: Luettele PCI-laitteet.

en: List Xen storage.
fi: Luettele Xen-tallennustila.

en: List all files.
fi: Luettele kaikki tiedostot.

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
fi: Luettele käytettävissä olevat videotilat. Jos resoluutio on annettu, vain siihen täsmäävät tilat.

en: List coreboot tables.
fi: Luettele coreboot-taulukot.

en: List devices and files.
fi: Luettele laitteet ja tiedostot.

en: List devices or files.
fi: Luettele laitteet tai tiedostot.

en: List devices.
fi: Luettele laitteet.

en: List files in PATH.
fi: Luettele tiedostot PATH-muuttujassa.

en: List memory map provided by firmware.
fi: Luettele laiteohjelmiston tarjoama muistikartta.

en: List of supported video modes:
fi: Tuettujen videotilojen luettelo:

en: List of users allowed to boot this entry.
fi: Luettelo käyttäjistä, joiden sallitaan käynnistää tämä rivi.

en: List or select an input terminal.
fi: Luettele tai valitse syötepääte.

en: List or select an output terminal.
fi: Luettele tai valitse tulostepääte.

en: List the current variables.
fi: Luettele nykyiset muuttujat.

en: List the loaded fonts.
fi: Luettele ladatut kirjasimet.

en: List variables from environment block file.
fi: Luettele muuttujat ympäristölohkotiedostosta.

en: Load 64-bit XNU image.
fi: Lataa 64-bittinen XNU-levykuva.

en: Load BIOS dump.
fi: Lataa BIOS-vedos.

en: Load DTB file.
fi: Lataa DTB-tiedosto.

en: Load FreeBSD env.
fi: Lataa FreeBSD-ymp.

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
fi: Lataa FreeBSD-ydinmoduuli (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module.
fi: Lataa FreeBSD-ydinmoduuli.

en: Load FreeDOS kernel.sys.
fi: Lataa FreeDOSin kernel.sys.

en: Load Linux.
fi: Lataa Linux.

en: Load NTLDR or BootMGR.
fi: Lataa NTLDR tai BootMGR.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
fi: Lataa NetBSD-ydinmoduuli (ELF).

en: Load NetBSD kernel module.
fi: Lataa NetBSD-ydinmoduuli.

en: Load Plan9 kernel.
fi: Lataa Plan9-ydin.

en: Load Truecrypt ISO.
fi: Lataa Truecrypt-ISO.

en: Load XNU extension directory.
fi: Lataa XNU-laajennoshakemisto.

en: Load XNU extension package.
fi: Lataa XNU-laajennospaketti.

en: Load XNU extension.
fi: Lataa XNU-laajennos.

en: Load XNU image.
fi: Lataa XNU-levykuva.

en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
fi: Lataa XNU-ramlevy. Käyttöjärjestelmässä se on käytettävissä nimellä md0.

en: Load `device-properties' dump.
fi: Lataa ”device-properties”-vedos.

en: Load a PXE image.
fi: Lataa PXE-levykuva.

en: Load a keyboard layout.
fi: Lataa näppäimistöasettelu.

en: Load a multiboot 2 kernel.
fi: Lataa multiboot2-ydin.

en: Load a multiboot 2 module.
fi: Lataa multiboot2-moduuli.

en: Load a multiboot kernel.
fi: Lataa multiboot-ydin.

en: Load a multiboot module.
fi: Lataa multiboot-moduuli.

en: Load a splash image for XNU.
fi: Lataa tervetulokuva XNU:lle.

en: Load a xen hypervisor.
fi: Lataa xen hypervisor.

en: Load a xen module.
fi: Lataa xen-moduuli.

en: Load an image of hibernated XNU.
fi: Lataa XNU-lepotilalevykuva.

en: Load and initialize EFI emulator.
fi: Lataa ja alusta EFI-emulaattori.

en: Load another boot loader.
fi: Lataa toinen käynnistyslatain.

en: Load another config file but take only menu entries.
fi: Lataa toinen määritystiedosto, mutta vain valikkorivit poimien.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
fi: Lataa toinen määritystiedosto muuttamatta kontekstia, mutta vain valikkorivit poimien.

en: Load another config file without changing context.
fi: Lataa toinen määritystiedosto muuttamatta kontekstia.

en: Load another config file.
fi: Lataa toinen määritystiedosto.

en: Load another coreboot payload
fi: Lataa toinen coreboot-kuorma

en: Load background image for active terminal.
fi: Lataa taustakuva aktiiviselle päätteelle.

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
fi: Lataa tietokoneen ACPI-taulut ja argumenttien määrittelemät taulut.

en: Load initrd.
fi: Lataa initrd.

en: Load kOpenBSD ramdisk.
fi: Lataa kOpenBSD-ramlevy.

en: Load kernel of FreeBSD.
fi: Lataa FreeBSD-käyttöjärjestelmäydin.

en: Load kernel of NetBSD.
fi: Lataa NetBSD-käyttöjärjestelmäydin.

en: Load kernel of OpenBSD.
fi: Lataa OpenBSD-käyttöjärjestelmäydin.

en: Load module.
fi: Lataa moduuli.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
fi: Lataa vain pilkun erotetulla listalla määritellyt taulut.

en: Load the same file in multiple ways.
fi: Lataa sama tiedosto useilla tavoilla.

en: Load variables from environment block file.
fi: Lataa muuttujat ympäristölohkotiedostosta.

en: Load zfs crypto key.
fi: Lataa zfs-salausavain.

en: Loaded fonts:
fi: Ladatut kirjasimet:

en: Loading GNU Mach ...
fi: Ladataan GNU Mach ...

en: Loading Linux %s ...
fi: Ladataan Linux %s -käyttöjärjestelmäydin ...

en: Loading XSM policy ...
fi: Ladataan XSM-käytäntö ...

en: Loading Xen %s ...
fi: Ladataan Xen %s ...

en: Loading initial ramdisk ...
fi: Ladataan alustavaa ramlevyä ...

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
fi: Ladataan FreeBSD %s -käyttöjärjestelmäydin ...

en: Loading kernel of Illumos ...
fi: Ladataan Illumos-käyttöjärjestelmäydin ...

en: Loading the Hurd ...
fi: Ladataan Hurd ...

en: M
fi: Mi

en: MAC verification failed
fi: MAC-vahvistus epäonnistui

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
fi: VALIKKORIVI on numero, rivin otsikko tai rivin tunniste.

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
fi: VALIKKORIVI on numero, valikkomerkinnän otsikko tai valikkomerkinnän tunniste. Huomaa, että
    valikkomerkinnät alivalikoissa tai ali-alivalikoissa vaativat alivalikkokomponenttien määrittelemistä
    ja sitten valikkorivikomponentin. Otsikot tulee erotella käyttäen >-merkkiä (suurempi kuin)
    ilman ylimääräisiä välilyöntejä. Kuoresta riippuen jotkin merkit, mukaan lukien >,
    saattavat tarvita suojausta. Lisätietoja tästä on saatavilla GRUBin käsikirjassa,
    ”default”-komentoa käsittelevässä kappaleessa.

en: MODULE
fi: MODUULI

en: MODULES
fi: MODUULIT

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
fi: Mac-tyylinen bless-tiedosto HFS- tai HFS+-tiedostojärjestelmässä

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
fi: Lähetä xorrison tukipyynnöt osoitteeseen <bug-xorriso@gnu.org>.

en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
fi: Tee GRUBista CD-ROM-, levy-, muistitikku- ja levykekäynnistettävä levykuva.

en: Make GRUB keyboard layout file.
fi: Tee GRUB-näppäimistöasettelutiedosto.

en: Make a bootable image of GRUB.
fi: Tee käynnistettävä GRUB-levykuva.

en: Make a virtual drive from a file.
fi: Tee tiedostosta virtuaalinen levyasema.

en: Make partition active
fi: Tee osiosta aktiivinen

en: Manage the BIOS drive mappings.
fi: Hallinnoi BIOS-asemavastaavuuksia.

en: Manipulate PCI devices.
fi: Käsittele PCI-laitteita.

en: Match structures with the given handle.
fi: Täsmää rakenteisiin, joilla on annettu kahva.

en: Match structures with the given type.
fi: Täsmää rakenteisiin, joilla on annettu tyyppi.

en: Measure time used by COMMAND
fi: Mittaa KOMENNON käyttämä aika

en: Memory type: DDR2.
fi: Muistityyppi: DDR2.

en: Memory type: Unknown.
fi: Muistityyppi: Tuntematon.

en: Menu entry identifier.
fi: Valikkorivin tunniste.

en: Menu entry not specified.
fi: Valikkoriviä ei ole määritelty.

en: Menu entry type.
fi: Valikkorivin tyyppi.

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
fi: Minimaalista Emacsin kaltaista näytönmuokkausta tuetaan. SARKAIN luettelee täydennykset. Käynnistä painamalla Ctrl-x tai F10, siirry komentoriville painamalla Ctrl-c tai F2, tai hylkää muokkaukset ja palaa GRUBin valikkoon painamalla ESC.

en: Missing arguments
fi: Puuttuvat argumentit

en: Missing input file
fi: Puuttuva syötetiedosto

en: Monday
fi: maanantai

en: Monochrome
fi: Yksivärinen

en: More than one install device?
fi: Useampi kuin yksi asennuslaite?

en: More than one menu entry?
fi: Useampi kuin yksi valikkorivi?

en: Mount a crypto device.
fi: Liitä salauslaite.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
fi: Liitä kaikki taltiot, joiden ”boot”-lippu on asetettuna.

en: Mount all.
fi: Liitä kaikki.

en: Mount by UUID.
fi: Liitä UUID:n perusteella.

en: Mount crypto devices.
fi: Liitä salauslaitteet.

en: NAME
fi: NIMI

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
fi: NIMI [MUUTTUJA] [VIHJEET]

en: NOT RUNNING:
fi: EI SUORITETA:

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
fi: HUOMAUTUS: Tapauksissa, joissa GRUB ei voi kirjoittaa ympäristölohkoon, kuten sen ollessa tallennettu MDRAID- tai LVM-laitteeseen, valittu käynnistysvalikon rivi pysyy oletusarvona myös uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: NUMBER_OF_SECONDS
fi: SEKUNTIEN_MÄÄRÄ

en: Name	Ref Count	Dependencies
fi: Nimi	Viitelaskuri	Riippuvuudet

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
fi: Natiivit levyajurit ovat käytössä. Kieltäydytään käyttämästä laiteohjelmistolevyrajapintaa.

en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
fi: %s-alustalle luotiin verkkokäynnistyshakemisto. Aseta DHCP-palvelimen osoittamaan tiedostoon %s

en: Network protocols:
fi: Verkkoyhteyskäytännöt:

en: New MBR is written to `%s'
fi: Uusi MBR on kirjoitettu levylle ”%s”

en: No CS5536 found
fi: CS5536:ta ei löytynyt

en: No FPSWA found
fi: FPSWA:ta ei löytynyt

en: No boot time statistics is available
fi: Käynnistysaikatilastoja ei ole käytettävissä

en: No command is specified.
fi: Komentoa ei ole annettu.

en: No device is specified.
fi: Laitetta ei ole annettu.

en: No disk cache statistics available
fi: Levyvälimuistitilastoa ei ole käytettävissä

en: No drives have been remapped
fi: Vastaavuustaulukossa ei ole yhtään kiintolevyä

en: No known filesystem detected
fi: Tunnettuja tiedostojärjestelmiä ei havaittu

en: No path is specified.
fi: Polkua ei ole määritelty.

en: No path or device is specified.
fi: Polkua tai laitetta ei ole määritelty.

en: No virtual device tree available
fi: Ei virtuaalilaitepuuta saatavilla

en: Non-chain 4
fi: Epä-ketju 4

en: Not enough parameters to command.
fi: Komennolle ei ole riittävästi parametreja.

en: Now connect the remote debugger, please.
fi: Yhdistä etävikajäljitin nyt.

en: Number of PBKDF2 iterations
fi: PBKDF2-iteraatioiden lukumäärä

en: OPTIONS FILE
fi: VALITSIMET TIEDOSTO

en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
fi: Käyttöjärjestelmälevy #num ------> GRUB/BIOS-laite

en: OS file %s open error: %s
fi: Käyttöjärjestelmätiedoston %s avausvirhe: %s

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
fi: Valitsin -- vaihtaa natiiviin xorriso-komentotilaan.

en: Options:
fi: Valitsimet:

en: Out of range lookup: %d
fi: Haku välin ulkopuolelta: %d

en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
fi: Ohita Plan9-laitteiden arvattu vastaavuus.

en: P
fi: Pi

en: PARTITION COMMANDS
fi: OSIO KOMENNOT

en: PATH
fi: POLKU

en: PBKDF2 hash of your password is %s
fi: Salasanasi PBKDF2-tiiviste on %s

en: PORT
fi: PORTTI

en: PORT VALUE [MASK]
fi: PORTTI ARVO [PEITE]

en: PUBKEY_ID
fi: JULKISEN_AVAIMEN_TUNNISTE

en: Paletted
fi: Paletoitu

en: Parse legacy config in new context
fi: Jäsennä vanhat asetukset uudessa kontekstissa

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
fi: Jäsennä vanhat asetukset uudessa kontekstissa vain valikkorivit poimien

en: Parse legacy config in same context
fi: Jäsennä vanhat asetukset samassa kontekstissa

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
fi: Jäsennä vanhat asetukset samassa kontekstissa vain valikkorivit poimien

en: Part no: %s.
fi: Osanumero: %s.

en: Partition %d is active now.
fi: Osio %d on nyt aktiivinen.

en: Partition %s:
fi: Osio %s:

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
fi: Osiotyyli ”%s” ei tue upotusta

en: Path: %s
fi: Polku: %s

en: Path: unavailable
fi: Polku: ei ole saatavilla

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
fi: Suorita KOMENNOT osiolla.
    Komento ”parttool OSIO help” luettelee saatavilla olevat komennot.

en: Perform a DNS lookup
fi: Suorita DNS-haku

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
fi: Suorita automaattinen IPv6-asetus

en: Perform both direct and reverse mappings.
fi: Suorita sekä suorat että käänteiset vastaavuudet.

en: Planar
fi: Planaarinen

en: Play a tune.
fi: Soita sävelmä.

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
fi: Älä käytä vanhaa otsikkoa ”%s” GRUB_DEFAULT-määrittelynä, käytä ”%s” (versiota 2.00 vanhemmille) tai ”%s” (versiolle 2.00 ja uudemmille)

en: Pool GUID: %016llx
fi: Varanto-GUID: %016llx

en: Pool GUID: unavailable
fi: Varanto-GUID: ei saatavilla

en: Pool name: %s
fi: Varantonimi: %s

en: Pool name: unavailable
fi: Varantonimi: ei saatavilla

en: Pool state: active
fi: Varantotila: aktiivinen

en: Pool state: destroyed
fi: Varantotila: tuhottu

en: Pool state: exported
fi: Varantotila: viety

en: Pool state: level 2 ARC device
fi: Varantotila: tason 2 ARC-laite

en: Pool state: potentially active
fi: Varantotila: mahdollisesti aktiivinen

en: Pool state: reserved for hot spare
fi: Varantotila: varattu kuumalle varalevylle

en: Pool state: unavailable
fi: Varantotila: ei saatavilla

en: Pool state: uninitialized
fi: Varantotila: alustamaton

en: Possible arguments are:
fi: Mahdolliset argumentit ovat:

en: Possible commands are:
fi: Mahdolliset komennot ovat:

en: Possible devices are:
fi: Mahdolliset laitteet ovat:

en: Possible files are:
fi: Mahdolliset tiedostot ovat:

en: Possible partitions are:
fi: Mahdolliset osiot ovat:

en: Possible things are:
fi: Mahdolliset asiat ovat:

en: Prefix not specified (use the -p option).
fi: Etuliitettä ei ole määritelty (käytä valitsinta -p).

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
fi: Valmistelee GRUB-verkkokäynnistyslevykuvat kohteeseen verkkohakemisto/alihakemisto otaksuen verkkohakemiston olevan TFTP-juuri.

en: Press any key to continue...
fi: Jatka painamalla mitä tahansa näppäintä...

en: Press any key to launch xnu
fi: Käynnistä xnu painamalla mitä tahansa näppäintä

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
fi: Enter käynnistää valitun käyttöjärjestelmän, ”e” muokkaa komentoja ennen käynnistystä ja ”c” siirtyy komentoriville.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
fi: Enter käynnistää valitun käyttöjärjestelmän, ”e” muokkaa komentoja ennen käynnistystä ja ”c” siirtyy komentoriville. ESC palaa edelliseen valikkoon.

en: Print Memory information.
fi: Tulosta muistitiedot.

en: Print ZFS info about DEVICE.
fi: Tulosta LAITTEen ZFS-tiedot.

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
fi: Tulosta ZFS-BOOTFSOBJ tai tallenna se MUUTTUJAan

en: Print a block list.
fi: Tulosta lohkoluettelo.

en: Print and execute block argument.
fi: Tulosta ja suorita lohkoargumentti.

en: Print backtrace.
fi: Tulosta kutsupino.

en: Print drive identity and settings.
fi: Tulosta aseman identiteetti ja asetukset.

en: Print sizes in a human readable format.
fi: Tulosta koot ihmisluettavassa muodossa.

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
fi: Tunnustele laitetiedot annetulle polulle (tai laitteelle, jos valitsin -d on annettu).

en: RAM holding coreboot tables
fi: coreboot-taulut sisältävä RAM-muisti

en: RAM holding firmware code
fi: laiteohjelmistokoodin sisältävä RAM-muisti

en: RAM slot number %d
fi: RAM-välinumero %d

en: REGEXP STRING
fi: REGEXP-lauseke MERKKIJONO

en: ROM image is present.
fi: ROM-levykuva on paikallaan.

en: Read 16-bit value from ADDR.
fi: Lue 16-bittinen arvo OSOITTEesta.

en: Read 16-bit value from PORT.
fi: Lue 16-bittinen arvo PORTIsta.

en: Read 32-bit value from ADDR.
fi: Lue 32-bittinen arvo OSOITTEesta.

en: Read 32-bit value from PORT.
fi: Lue 32-bittinen arvo PORTIsta.

en: Read 8-bit value from ADDR.
fi: Lue 8-bittinen arvo OSOITTEesta.

en: Read 8-bit value from PORT.
fi: Lue 8-bittinen arvo PORTIsta.

en: Read a CPU model specific register.
fi: Lue suoritinmallikohtainen rekisteri.

en: Read only LENGTH bytes.
fi: Lue vain PITUUS tavua.

en: Reboot failed
fi: Uudelleenkäynnistys epäonnistui

en: Reboot into firmware setup menu.
fi: Käynnistä laiteohjelmiston asetusvalikkoon.

en: Reboot the computer.
fi: Käynnistä tietokone uudelleen.

en: Reenter password:
fi: Syötä salasana uudelleen:

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
fi: Rekisteri %x / %x:%02x.%x on %x

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
fi: Poista PUBKEY_ID luotettuista avaimista.

en: Remove a DNS server
fi: Poista DNS-palvelin

en: Remove a module.
fi: Poista moduuli.

en: Remove an environment variable.
fi: Poista ympäristömuuttuja.

en: Remove any memory regions in specified range.
fi: Poista kaikki muistialueet määritellyltä alueelta.

en: Render Apple .disk_label.
fi: Piirrä Applen .disk_label.

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
fi: Ilmoita vioista (englanniksi) osoitteeseen <bug-grub@gnu.org>.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
fi: Pyydettiin sarjapäätettä, mutta GRUB_SERIAL_COMMAND on määrittelemättä. Käytetään oletusparametreja.

en: Reset all mappings to the default values.
fi: Palauta kaikki vastaavuudet oletusarvoihin.

en: Retrieve SMBIOS information.
fi: Nouda SMBIOS-tiedot.

en: Retrieve device info.
fi: Nouda laitetiedot.

en: Return from a function.
fi: Palaa funktiosta.

en: Return to IEEE1275 prompt.
fi: Palaa IEEE1275-kehotteeseen.

en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
fi: Suorita ”gdb %s %d” ja aseta ARGS.HOLD nollaksi.

en: Run `go' to resume GRUB.
fi: Suorita ”go” GRUBin käytön jatkamiseksi.

en: SBAT metadata
fi: SBAT-metatiedot

en: SECS
fi: SEKUNTIA

en: SHORTNAME
fi: LYHYTNIMI

en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
fi: LYHYTNIMI KORTTI OSOITE [LAITTEISTO-OSOITE]

en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
fi: LYHYTNIMI NET [RAJAPINTA] gw YHDYSKÄYTÄVÄ]

en: SIZE
fi: KOKO

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: STRING ...
fi: MERKKIJONO ...

en: Saturday
fi: lauantai

en: Save read value into variable VARNAME.
fi: Tallenna luettu arvo muuttujaan MUUTTUJANIMI.

en: Save variables to environment block file.
fi: Tallenna muuttujat ympäristölohkotiedostoon.

en: Say `Hello World'.
fi: Sano ”Terve, maailma”.

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
fi: Skripti ”%s” ei sisällä komentoja eikä siksi tee mitään

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
fi: Etsi laitteita UUID:n perusteella. Jos MUUTTUJA on määritelty, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan.

en: Search devices by a file.
fi: Etsi laitteita tiedoston perusteella.

en: Search devices by a filesystem UUID.
fi: Etsi laitteita tiedostojärjestelmän UUID-tunnisteen perusteella.

en: Search devices by a filesystem label.
fi: Etsi laitteita tiedostojärjestelmänimiön perusteella.

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
fi: Etsi laitteita tiedoston, tiedostojärjestelmänimiön tai tiedostojärjestelmän UUID-tunnisteen perusteella. Jos --set on annettu, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan. Jos muuttujanimeä ei ole annettu, käytetään arvoa ”root”.

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
fi: Etsi laitteita tiedoston perusteella. Jos MUUTTUJA on määritelty, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
fi: Etsi laitteita nimiön perusteella. Jos MUUTTUJA on määritelty, ensimmäinen löydetty laite asetetaan muuttujaan.

en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
fi: Sektori %llu on jo raid-ohjaimen ”%s” käytössä, vältetään sektoria. Pyydä valmistajaa olemaan tallentamatta tietoja MBR-aukkoon

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
fi: Sektori %llu on jo ohjelman ”%s” käytössä, vältetään sektoria. Tämä ohjelmisto saattaa aiheuttaa tulevaisuudessa ongelmia käyttöjärjestelmän käynnistämisessä tai muualla. Pyydä sen tekijöitä olemaan tallentamatta tietoja käynnistyssektorille

en: Select a structure when several match.
fi: Valitse rakenne, kun useat täsmäävät.

en: Select device by its position on the bus.
fi: Valitse laite sen väyläsijainnin avulla.

en: Select device by vendor and device IDs.
fi: Valitse laite toimittajan ja laitteen tunnusten mukaan.

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
fi: Aseta kehittynyt virranhallinta (APM)
    (1=matala, ..., 254=korkea, 255=pois).

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
fi: Aseta automaattinen akustiikanhallinta (AAM)
    (0=pois, 128=hiljaa, ..., 254=nopea).

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n OEMID.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n OEMTABLE.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n OEMTABLE-versio.

en: Set `hidden' flag in partition type
fi: Aseta ”hidden”-lippu osiotyypissä

en: Set a variable to return value.
fi: Aseta muuttuja paluuarvoon.

en: Set a variable to the first device found.
fi: Aseta muuttuja ensimmäiseen löydettyyn laitteeseen.

en: Set an environment variable.
fi: Aseta ympäristömuuttuja.

en: Set background color for active terminal.
fi: Aseta taustaväri aktiiviselle päätteelle.

en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
fi: Aseta bitti TAVU:BITTI CMOS-muistissa.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n luojakenttä.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
fi: Aseta RSDP:n, XSDT:n ja RSDT:n luojaversio.

en: Set debug environment variable.
fi: Aseta vianjäljitysympäristömuuttuja.

en: Set drive to sleep mode.
fi: Aseta asema lepotilaan.

en: Set drive to standby mode.
fi: Aseta asema valmiustilaan.

en: Set positional parameters.
fi: Aseta paikkasidonnaiset parametrit.

en: Set root device.
fi: Aseta juurilaite.

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
fi: Aseta valmiustila-aikakatkaisu
    (0=pois, 1=5 s, 2=10 s, ..., 240=20 min, 241=30 min, ...).

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
fi: Aseta PÄÄTTEen terminfo-tyypiksi TYYPPI.

en: Set the base frequency.
fi: Aseta perustaajuus.

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
fi: Aseta GRUBin käynnistysvalikon oletuskohta, vain seuraavan käynnistyksen ajaksi.

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
fi: Aseta GRUBin käynnistysvalikon oletuskohta.

en: Set the serial port address.
fi: Aseta sarjaportin osoite.

en: Set the serial port parity.
fi: Aseta sarjaportin pariteetti.

en: Set the serial port speed.
fi: Aseta sarjaportin nopeus.

en: Set the serial port stop bits.
fi: Aseta sarjaportin stop-bitit.

en: Set the serial port word length.
fi: Aseta sarjaportin sanapituus.

en: Set the serial unit.
fi: Aseta sarjayksikkö.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
fi: Aseta levykuvat LAITTEEsta käynnistämistä varten.
    
    Tätä ohjelmaa ei tulisi normaalisti suorittaa itse. Käytä sen sijaan
    komentoa grub-install.

en: Set user password (PBKDF2).
fi: Aseta käyttäjän salasana (PBKDF2).

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
fi: Aseta käyttäjän salasana (salaamattomana tekstinä). Ei suositeltavaa ja turvatonta.

en: Set variable with user input.
fi: Aseta muuttuja käyttäjäsyötteellä.

en: Set variables.
fi: Aseta muuttujat.

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
fi: GRUB_TIMEOUT-arvon asettamista nollasta poikkeavaksi GRUB_HIDDEN_TIMEOUTin ollessa asetettu ei enää tueta.

en: Setting partition type to 0x%x
fi: Asetetaan osiotyypiksi 0x%x

en: Shift positional parameters.
fi: Siirrä paikkasidonnaiset parametrit.

en: Show ACPI information.
fi: Näytä ACPI-tiedot.

en: Show APM information.
fi: Näytä APM-tiedot.

en: Show CBMEM console content.
fi: Näytä CBMEM-konsolin sisältö.

en: Show a help message.
fi: Näytä opasteviesti.

en: Show a long list with more detailed information.
fi: Näytä pitkä luettelo yksityisilla tiedoilla.

en: Show boot time statistics.
fi: Näytä käynnistysaikatilastot.

en: Show contents of FILE in hex.
fi: Näytä TIEDOSTOn sisältö heksadesimaalisena.

en: Show coreboot boot time statistics.
fi: Näytä corebootin käynnistyksen aikaiset tilastot.

en: Show loaded modules.
fi: Näytä ladatut moduulit.

en: Show memory contents.
fi: Näytä muistisisältö.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
fi: Näytä ATA IDENTIFY -sektorin raakasisältö.

en: Show raw contents of a file or memory.
fi: Näytä tiedoston tai muistin raakasisältö.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
fi: Näytä CMOS-sisällön raakavedos.

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
fi: Näytä PCI-asetusavaruuden raakavedos.

en: Show the contents of a file.
fi: Näytä tiedoston sisältö.

en: Show the current mappings.
fi: Näytä nykyiset vastaavuudet.

en: Show the list of trusted keys.
fi: Näytä luotettujen avaimien luettelo.

en: Show this message.
fi: Näytä tämä viesti.

en: Show version 1 tables only.
fi: Näytä vain versio 1:n taulut.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
fi: Näytä vain version 2 ja version 3 taulut.

en: Shutdown failed
fi: Sammutus epäonnistui

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
fi: Simuloi grub-legacy ”initrd” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
fi: Simuloi grub-legacy ”kernel” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
fi: Simuloi grub-legacy ”modulenounzip” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `password' command
fi: Simuloi grub-legacy ”password” -komentoa

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
fi: Simuloi grub-legacy ”password” -komentoa valikkorivitilassa

en: Skip N bytes from output file.
fi: Ohita N tavua tulostetiedostosta.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
fi: Ohita siirroksen verran tavuja tiedoston alusta.

en: Skip signature-checking of the environment file.
fi: Ohita ympäristötiedoston allekirjoitustarkistus.

en: Skip signature-checking of the public key file.
fi: Ohita julkisen avaintiedoston allekirjoitustarkistus.

en: Slot "%s" opened
fi: Paikka ”%s” avattu

en: Slot %d opened
fi: Paikka %d avattu

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
fi: Löytyi jotain Hurd-materiaalia, mutta ei kylliksi käynnistykseen.

en: Sorry, no parttool is available for %s
fi: Valitettavasti parttool ei ole käytettävissä levyosiolle %s

en: Specify filename.
fi: Määrittele tiedostonimi.

en: Specify hash to use.
fi: Määrittele käytettävä hajautus.

en: Specify one or more font files to load.
fi: Määrittele yksi tai useampia kirjasintiedostoja ladattavaksi.

en: Specify size for each read operation
fi: Määrittele koko jokaiselle lukutoiminnolle

en: Specify the number of input files.
fi: Määritä syötetiedostojen lukumäärä.

en: Speed: %s
fi: Nopeus: %s

en: Start GDB stub on given port
fi: Käynnistä GDB-tynkä annetussa portissa

en: Stop GDB stub
fi: Pysäytä GDB-tynkä

en: Storage information for `%s' does not include type
fi: Tallennusvälinetieto laitteelle ”%s” ei sisällä tyyppiä

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
fi: Tallennusvälinetieto laitteelle ”%s” ei osoita pelkkään osioon eikä pelkkään levyyn

en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
fi: Tallenna täsmäävä komponentti-NUMERO muuttujaan MUUTTUJANIMI.

en: Store the value in the given variable name.
fi: Tallenna arvo annettuun muuttujanimeen.

en: Success
fi: Onnistui

en: Sunday
fi: sunnuntai

en: Suppress normal output (warnings remain).
fi: Vaienna normaalituloste (varoitukset pysyvät).

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
fi: Vaihda natiiveihin levyajureihin. Jos yhtään moduulia ei ole määritelty, käytetään oletusjoukkoa (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Syntax error at line %u
fi: Syntaksivirhe rivillä %u

en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
fi: Syntaksivirheitä havaittu luodussa GRUB-määritystiedostossa.
    Varmista, että /etc/default/grub- ja /etc/grub.d/* -tiedostoi
    ei ole virheitä, tai tee vikailmoitus liittäen
    %s mukaan ilmoitukseen.

en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
fi: Järjestelmänhallinnan väyläohjaimen I/O-avaruus on osoitteessa 0x%x

en: T
fi: Ti

en: TARGET
fi: KOHDE

en: THEMES
fi: TEEMAT

en: TPM unavailable
fi: TPM ei ole saatavilla

en: Target format not specified (use the -O option).
fi: Kohdemuotoa ei ole määritelty (käytä valitsinta -O).

en: Terminal has specified geometry.
fi: Päätteellä on määritelty geometria.

en: Terminal is ASCII-only [default].
fi: Pääte on vain ASCII [oletus].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
fi: Pääte on loogisesti järjestetty UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
fi: Pääte on visuaalisesti järjestetty UTF-8.

en: Test USB support.
fi: Testaa USB-tuki.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
fi: Testaa bitti TAVU:BITTI CMOS-muistissa.

en: Test file read speed.
fi: Testaa tiedoston lukunopeus.

en: Test if REGEXP matches STRING.
fi: Testaa, täsmääkö REGEXP MERKKIJONOon.

en: Test video subsystem in mode WxH.
fi: Testaa video-alijärjestelmä WxH-tilassa.

en: Test video subsystem.
fi: Testaa videoalijärjestelmä.

en: Text-only
fi: Vain teksti

en: The files are identical.
fi: Tiedostot ovat identtiset.

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
fi: Korostettu valikkorivi suoritetaan automaattisesti %d sekunnin kuluttua.

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
fi: Tämä VDEV on RAIDZ%llu

en: This VDEV is a mirror
fi: Tämä VDEV on peili

en: This entry can be booted by any user.
fi: Kuka tahansa käyttäjä voi käynnistää tämän kohdan.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
fi: Tämä vaatii asetuksen GRUB_DEFAULT=saved tiedostoon %s/default/grub.\n

en: Thursday
fi: torstai

en: Tool to edit environment block.
fi: Työkalu ympäristölohkon muokkaamiseen.

en: Total flash size: %d B.
fi: Flash-muistin kokonaiskoko: %d B.

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
fi: Muunna 64-bittiset UUID:t XNU:lle sopivaan muotoon. Jos valitsin -l on annettu, pidä se muoto pieninä kirjaimina kuten blkid tekee.

en: Transform a system filename into GRUB one.
fi: Muunna järjestelmätiedostonimi GRUB-tiedostonimeksi.

en: Transform syslinux config into GRUB one.
fi: Muunna syslinux-asetustiedostonimi GRUB-tiedostonimeksi.

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
fi: Muunna JOUKON1 merkit JOUKON2 merkeiksi MERKKIJONOssa.

en: Translate to lower case.
fi: Muunna pieniksi kirjaimiksi.

en: Translate to upper case.
fi: Muunna isoiksi kirjaimiksi.

en: Translates the string with the current settings.
fi: Kääntää merkkijonon nykyisillä asetuksilla.

en: Tuesday
fi: tiistai

en: USER PASSWORD
fi: KÄYTTÄJÄ SALASANA

en: USER PBKDF2_PASSWORD
fi: KÄYTTÄJÄ PBKDF2-SALASANA

en: USERNAME[,USERNAME]
fi: KÄYTTÄJÄNIMI[,KÄYTTÄJÄNIMI]

en: Unable to create pipe: %s
fi: Putkea ei voi luoda: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
fi: Alustan päättely epäonnistui. Käytä valitsinta --target.

en: Unable to fork: %s
fi: Haarauttaminen ei onnistu: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
fi: Ei voida avata virtaa komennolta %s: %s

en: Unable to retrieve pool state
fi: Ei kyetä noutamaan varantotilaa

en: Uncompress data.
fi: Pura tiedoston tiivistys.

en: Uncompress file before checksumming.
fi: Pura tiedoston tiivistys ennen tarkistussumman laskemista.

en: Unknown address type %d
fi: Tuntematon osoitetyyppi %d

en: Unknown command `%s'.
fi: Tuntematon komento ”%s”.

en: Unknown compression format %s
fi: Tuntematon tiivistysmuoto %s

en: Unknown encoding
fi: Tuntematon merkistö

en: Unknown extra argument `%s'.
fi: Tuntematon ylimääräinen argumentti ”%s”.

en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
fi: Tuntematon näppäimistön näppäinkoodi 0x%02x

en: Unknown keyboard scan identifier %s
fi: Tuntematon näppäimistön näppäintunniste %s

en: Unknown platform `%s-%s'
fi: Tuntematon alusta ”%s-%s”

en: Unknown video mode
fi: Tuntematon videotila

en: Unknown virtual device type: %s
fi: Tuntematon virtuaalilaitetyyppi: %s

en: Unload EFI emulator.
fi: Poista EFI-emulaattorilataus.

en: Unrecognized compression `%s'
fi: Tunnistamaton tiivistys ”%s”

en: Unrecognized option `%s'\n
fi: Tunnistamaton valitsin ”%s”\n

en: Unrecognized pool state
fi: Tunnistamaton varantotila

en: Unsupported address type %d
fi: Tukematon osoitetyyppi %d

en: Unsupported hw address type %d
fi: Tukematon laitteisto-osoitetyyppi %d

en: Unsupported image format
fi: Tukematon levykuvamuoto

en: Unsupported substitution type: %d
fi: Ei-tuettu korvaustyyppi: %d

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
fi: Käyttö: %s -o TULOSTE CKBMAP-ARGUMENTIT...\n

en: Usage: %s DEVICE
fi: Käyttö: %s LAITE

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
fi: Käyttö: %s [SYÖTETIEDOSTO [TULOSTIEDOSTO]]

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] VALIKKORIVI\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]\n

en: Use CD-ROM as root.
fi: Käytä CD-ROMia juurena.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
fi: Käytä GDB-etävianjäljitintä eikä DDB:tä.

en: Use STRING as menu entry body.
fi: Käytä MERKKIJONOa valikkorivin runkona.

en: Use compiled-in root device.
fi: Käytä mukaankäännettyä root-laitetta.

en: Use serial console.
fi: Käytä sarjakonsolia.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
fi: Valitse korostettu rivi %C- ja %C-näppäimillä.

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
fi: MUUTTUJA LIITÄNTÄ NUMERO KUVAUS

en: VARNAME
fi: MUUTTUJANIMI

en: VDEV element number %d isn't correct
fi: VDEV-elementtinumero %d on väärä

en: VDEV element number %d:
fi: VDEV-elementtinumero %d:

en: VDEV with %d children
fi: %d-lapsinen VDEV

en: Verbose countdown.
fi: Lavea loppulaskenta.

en: Verify detached signature.
fi: Vahvista irrallinen allekirjoitus.

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
fi: Versio %u.%u
    32-bittinen CS = 0x%x, pituus = 0x%x, siirtymä = 0x%x
    16-bittinen CS = 0x%x, pituus = 0x%x
    DS = 0x%x, pituus = 0x%x

en: Virtual device is degraded
fi: Virtuaalilaite on heikentynyt

en: Virtual device is faulted
fi: Virtuaalilaite vioittui

en: Virtual device is offline
fi: Virtuaalilaite ei ole käynnissä

en: Virtual device is online
fi: Virtuaalilaite on käynnissä

en: Virtual device is removed
fi: Virtuaalilaite poistettiin

en: WARNING: no console will be available to OS
fi: VAROITUS: käyttöjärjestelmälle ei ole käytettävissä konsolia

en: WARNING: no platform-specific install was performed
fi: VAROITUS: alustakohtaista asennusta ei ole suoritettu

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
fi: VAROITUS: tukemattomat kirjasinominaisuusparametrit: %x

en: WIDTHxHEIGHT.
fi: LEVEYSxKORKEUS.

en: Wait for a specified number of seconds.
fi: Odota tietty sekuntimäärä.

en: Wait for keypress after every line of output.
fi: Odota näppäimen painallusta jokaisen tulosterivin jälkeen.

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning: invalid background color `%s'
fi: Varoitus: virheellinen taustaväri ”%s”

en: Warning: invalid foreground color `%s'
fi: Varoitus: virheellinen edustaväri ”%s”

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
fi: Varoitus: syntaksivirhe (puuttuva /-merkki) parissa ”%s”

en: Wednesday
fi: keskiviikko

en: Windows NT/2000/XP (loader)
fi: Windows NT/2000/XP (latain)

en: Windows Vista/7 (loader)
fi: Windows Vista/7 (latain)

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
fi: Kirjoita 16-bittinen ARVO OSOITTEeseen.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
fi: Kirjoita 16-bittinen ARVO PORTTIin.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
fi: Kirjoita 32-bittinen ARVO OSOITTEeseen.

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
fi: Kirjoita 32-bittinen ARVO PORTTIin.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
fi: Kirjoita 8-bittinen ARVO OSOITTEeseen.

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
fi: Kirjoita 8-bittinen ARVO PORTTIin.

en: Write a value to a CPU model specific register.
fi: Kirjoita arvo suoritinmallikohtaiseen rekisteriin.

en: Written SPD bytes: %d B.
fi: Kirjoitettu SPD-tavuja: %d B.

en: Xen hypervisor, version %s
fi: Xen hypervisor, versio %s

en: You need to specify at least one command.
fi: On määriteltävä vähintään yksi komento.

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
fi: ”SystemPartition” ja ”OSLoader” on asetettava manuaalisesti.

en: You've found a bug
fi: Löysit ohjelmistovian

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
fi: Upotusalue on epätavallisen pieni. core.img ei mahdu siihen.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
fi: Xorriso-ohjelmasi ei tue valitsinta ”--grub2-boot-info”. Jotkut ominaisuudet ovat poissa käytöstä. Käytä xorriso-ohjelmaversiota 1.2.9 tai uudempaa.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
fi: Xorriso-ohjelmasi ei tue valitsinta ”--grub2-boot-info”. Keskiölevykuvasi on liian suuri. Käynnistys levynä on otettu pois käytöstä. Käytä xorriso-ohjelmaversiota 1.2.9 tai uudempaa.

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
fi: [--append|--remove] [PÄÄTE1] [PÄÄTE2] ...

en: [--force|--bpb] FILE
fi: [--force|--bpb] TIEDOSTO

en: [--md5] PASSWD [FILE]
fi: [--md5] SALASANA [TIEDOSTO]

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
fi: [--no-mem-option] [--type=TYYPPI] TIEDOSTO [ARGUMENTTI ...]

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
fi: [-1|-2] [--exclude=TAULU1,TAULU2|--load-only=TAULU1,TAULU2] TIEDOSTO1 [TIEDOSTO2] [...]

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
fi: [-c TIEDOSTO [-p ETULIITE]] [TIEDOSTO1 [TIEDOSTO2 ...]]

en: [-e|-n] STRING
fi: [-e|-n] MERKKIJONO

en: [-f FILE]
fi: [-f TIEDOSTO]

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
fi: [-f TIEDOSTO] [-s|--skip-sig] [valkolistattava_muuttujanimi] [...]

en: [-f FILE] variable_name [...]
fi: [-f TIEDOSTO] muuttujanimi [...]

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
fi: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint VIHJE [--hint VIHJE] ...] NIMI

en: [-h|-p|-r] [FILE]
fi: [-h|-p|-r] [TIEDOSTO]

en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
fi: [-l] GRUBUUID [MUUTTUJANIMI]

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
fi: [-l|-h|-a] [TIEDOSTO ...]

en: [-m (stretch|normal)] FILE
fi: [-m (stretch|normal)] TIEDOSTO

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
fi: [-s SIJAINTI] [-d LAITE]

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
fi: [-s SIJAINTI] [-d LAITE] [-v MUUTTUJA] REKISTERI[=ARVO[:PEITE]]

en: [-s SIZE] FILENAME
fi: [-s KOKO] TIEDOSTONIMI

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
fi: [-s|--skip-sig] TIEDOSTO ALLEKIRJOITUSTIEDOSTO [JULKISEN_AVAIMEN_TIEDOSTO]

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
fi: [-s|--skip-sig] JULKISEN_AVAIMEN_TIEDOSTO

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
fi: [-t-tyyppi] [-h kahva] [-m täsmäävyys] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) siirtymä [--set muuttuja]

en: [ADDR|comUNIT][,SPEED]
fi: [OSOITE|comYKSIKKÖ][,NOPEUS]

en: [CARD [HWADDRESS]]
fi: [KORTTI [LAITTEISTO-OSOITE]]

en: [CARD]
fi: [KORTTI]

en: [DIR]
fi: [HAK]

en: [ENVVAR=VALUE]
fi: [YMPMUUTT=ARVO]

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
fi: [NÄPPÄINPAINALLUS1] [NÄPPÄINPAINALLUS2] ...

en: [LENGTH]
fi: [PITUUS]

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
fi: [MODUULI1 MODUULI2 ...]

en: [NUMBER:]VARNAME
fi: [NUMERO:]MUUTTUJANIMI

en: [OPTIONS...]
fi: [VALITSIMET...]

en: [OPTIONS]
fi: [VALITSIMET]

en: [OPTIONS] DISK
fi: [VALITSIMET] LEVY

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
fi: [VALITSIN] TIEDOSTO_TAI_LAITE

en: [OPTIONS] FONT_FILES
fi: [VALITSIMET] KIRJASINTIEDOSTOT

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
fi: [VALITSIMET] [JOUKKO1] [JOUKKO2] [MERKKIJONO]

en: [OPTION] SOURCE...
fi: [VALITSIN] LÄHDE...

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
fi: [VALITSIN] [ASENNUSLAITE]

en: [OPTION]... [MODULES]
fi: [VALITSIN]... [MODUULIT]

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
fi: [VALITSIN]... [POLKU|LAITE]

en: [OPTS]
fi: [VALITSIMET]

en: [PATH]
fi: [POLKU]

en: [PATTERN ...]
fi: [MALLI ...]

en: [USERLIST]
fi: [KÄYTTÄJÄLUETTELO]

en: [VALUE]...
fi: [ARVO]...

en: [WxH[xD]]
fi: [LxK[xS]]

en: [WxH]
fi: [LxK]

en: [[-a|-u|-v] [-g WxH] [TERM] [TYPE]]
fi: [[-a|-u|-v] [-g LxK] [PÄÄTE] [TYYPPI]]

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
fi: [[vuosi-]kuukausi-päivä] [tunti:minuutti[:sekunti]]

en: [bus]:[slot][.func]
fi: [väylä]:[paikka][.funktio]

en: [default=%s]
fi: [oletus=%s]

en: [vendor]:[device]
fi: [toimittaja]:[laite]

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
fi: ”%s” on käännetty väärin: sen alkuosoite on 0x%llx eikä 0x%llx: ld.gold-ohjelmistovika?

en: `%s' is not a local disk
fi: ”%s” ei ole paikallinen levy

en: `cryptomount' command fails: %s
fi: ”cryptomount”-komento epäonnistuu: %s

en: `loopback' command fails: %s
fi: ”loopback”-komento epäonnistuu: %s

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
fi: ”nvsetenv” epäonnistui. 
    ”boot-device”-muuttuja on asetettava manuaalisesti. Kirjoita IEEE1275-kehotteeseen:
      %s

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
fi: ”obppath”-tiedostoa ei löytynyt ”%s”:n ylähakemistoista, ei IEEE1275-nimihakua

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
fi: argumenttille ”%s” annettiin arvo, vaikkei se vaadi argumenttia

en: access denied
fi: pääsy kielletty

en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
fi: lisää NOTE-segmentti CHRP IEEE1275:lle

en: addr
fi: osoite

en: address not found
fi: osoitetta ei löytynyt

en: alloc-mem failed
fi: alloc-mem epäonnistui

en: assume input is a pxelinux configuration file.
fi: otaksu, että syöte on pxelinux-asetustiedosto.

en: assume input is a syslinux configuration file.
fi: otaksu, että syöte on syslinux-asetustiedosto.

en: assume input is an isolinux configuration file.
fi: otaksu, että syöte on isolinux-asetustiedosto.

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
fi: yritys asentaa salatulle levylle ilman käytössä olevaa cryptodiskiä. Aseta ”%s” tiedostossa ”%s”

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
fi: yritetään lukea tai kirjoittaa levyn ”%s” ulkopuolella

en: attempt to read or write outside of partition
fi: yritys lukea tai kirjoittaa osion ulkopuolelle

en: attempt to read past the end of file
fi: yritys lukea tiedoston lopun yli

en: attempt to redefine a function being executed
fi: yritys uudelleenmääritellä suorituksessa oleva funktio

en: attempt to seek outside of the file
fi: yritys siirtyä tiedoston ulkopuolelle

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
fi: yritetään lukea keskiölevykuva ”%s” GRUBista

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
fi: yritetään lukea keskiölevykuva ”%s” GRUBista uudelleen

en: available RAM
fi: käytettävissä oleva RAM-muisti

en: available formats:
fi: käytettävissä olevat muodot:

en: available targets:
fi: käytettävissä olevat kohteet:

en: bad shim signature
fi: virheellinen shim-allekirjoitus

en: bad signature
fi: virheellinen allekirjoitus

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
fi: kantaosoite = 0x%llx, pituus = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
fi: kantaosoite = 0x%llx, pituus = 0x%llx, tyyppi = 0x%x

en: big file signature isn't implemented yet
fi: suurten tiedostojen allekirjoitusta ei ole vielä toteutettu

en: bitmap file `%s' is of unsupported format
fi: bittikartta ”%s” on tukematonta muotoa

en: bless for ppc-based macs
fi: bless-tiedosto ppc-pohjaisille mac-tietokoneille

en: bless for x86-based macs
fi: bless-tiedosto x86-pohjaisille mac-tietokoneille

en: blocklist FILE
fi: blocklist TIEDOSTO

en: blocklists are incomplete
fi: lohkoluettelot ovat epätäydellisiä

en: blocklists are invalid
fi: lohkoluettelot ovat virheellisiä

en: blocksize is not divisible by 512
fi: lohkokoko ei ole jaollinen 512:lla

en: blocksize too large
fi: lohkokoko liian suuri

en: can't break 0 loops
fi: break 0 ei ole mahdollista

en: can't compress `%s' to `%s'
fi: tiedoston ”%s” tiivistys kohteeseen ”%s” epäonnistui

en: can't determine filesystem on %s
fi: %s: tiedostojärjestelmän päätteleminen epäonnistui

en: can't find command `%s'
fi: komentoa ”%s” ei löydy

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
fi: salatun taltion ”%s” liittäminen epäonnistui: %s

en: can't open `%s': %s
fi: tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: can't open file %s, index %d: error %d
fi: tiedoston %s avaaminen epäonnistui, indeksi %d: virhe %d

en: can't retrieve blocklists
fi: lohkoluetteloiden noutaminen epäonnistui

en: can't retrieve blocklists: %s
fi: lohkoluetteloiden noutaminen epäonnistui: %s

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
fi: %dx%d-kirjasinkoon asettaminen epäonnistui: Freetype-virhe %d: %s

en: cannot allocate TPM event buffer
fi: ei voi varata TPM-tapahtumapuskuria

en: cannot allocate command buffer
fi: komentopuskuria ei voi varata

en: cannot close `%s': %s
fi: tiedostoa ”%s” ei voida sulkea: %s

en: cannot compress the kernel image
fi: käyttöjärjestelmäytimen levykuvaa ei voida tiivistää

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
fi: tiedoston ”%s” kopioiminen kohteeseen ”%s” epäonnistui: %s

en: cannot delete `%s': %s
fi: tiedoston ”%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: cannot find EFI directory
fi: EFI-hakemistoa ei löytynyt

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
fi: GRUB-levyasemaa laitteelle %s ei löydy. Tarkista device.map-tiedosto

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
fi: %s:lle ei löydy laitetta (onko /dev liitetty?)

en: cannot find locale `%s'
fi: maa-asetustoa ”%s” ei löytynyt

en: cannot get file location `%s': %s
fi: sijainnin selvittäminen tiedostossa ”%s” epäonnistui: %s

en: cannot get translator command line for path `%s': %s
fi: käännin-komentorivin noutaminen polulle ”%s” epäonnistui: %s

en: cannot make temporary directory: %s
fi: tilapäishakemiston luominen epäonnistui: %s

en: cannot make temporary file: %s
fi: tilapäistiedoston luominen epäonnistui: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
fi: käyttöjärjestelmätiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: cannot open `%s': %s
fi: tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: cannot open configuration file `%s': %s
fi: määritystiedoston ”%s” avaus epäonnistui: %s

en: cannot open directory `%s': %s
fi: hakemiston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: cannot read `%s' correctly
fi: tiedosta ”%s” ei saada luettua oikein

en: cannot read `%s': %s
fi: tiedoston ”%s” lukeminen epäonnistui: %s

en: cannot rename the file %s to %s
fi: tiedoston %s nimeäminen nimelle %s epäonnistui

en: cannot restore the original directory
fi: alkuperäisen hakemiston palauttaminen epäonnistui

en: cannot save the original directory
fi: alkuperäisen hakemiston tallentaminen epäonnistui

en: cannot seek `%s': %s
fi: tiedostossa ”%s” ei voida siirtyä: %s

en: cannot stat `%s': %s
fi: tiedoston ”%s” tilan lukeminen epäonnistui: %s

en: cannot sync `%s': %s
fi: tiedostoa ”%s” ei saada synkronoitua: %s

en: cannot write to CD-ROM
fi: CD-ROMille ei voi kirjoittaa

en: cannot write to `%s': %s
fi: tiedostoon ”%s” kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: cannot write to the stdout: %s
fi: vakiotulosteeseen kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: card not found
fi: korttia ei löytynyt

en: cat FILE
fi: cat TIEDOSTO

en: checksum verification failed
fi: tarkistussumman tarkistus epäonnistui

en: choose the compression to use for core image
fi: valitse keskiölevykuvalle käytettävä tiivistys

en: cmp FILE LOCAL
fi: cmp TIEDOSTO PAIKALLINEN

en: comUNIT[,SPEED]
fi: comYKSIKKÖ[,NOPEUS]

en: compare fail at offset %llu
fi: vertailu epäonnistui siirtymässä %llu

en: compress GRUB files [optional]
fi: tiivistä GRUB-tiedostot [valinnainen]

en: connection refused
fi: yhteys torjuttu

en: connection timeout
fi: yhteyden aikakatkaisu

en: convert to bold font
fi: muunna lihavoiduksi kirjasimeksi

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
fi: keskiölevykuva on liian suuri (0x%x > 0x%x)

en: core.img version mismatch
fi: core.img:n versiotäsmäämättömyys

en: couldn't autoconfigure %s
fi: verkkoliitännän %s automaattimääritys epäonnistui

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
fi: IEEE1275-laitepolkua ei löytynyt laitteelle %s.
    Muuttuja ”boot-device” on asetettava manuaalisesti

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
fi: monilaitetiedostojärjestelmän välttämättömän jäsenlaiteen löytäminen epäonnistui

en: couldn't find geli consumer
fi: geli-kuluttajan löytäminen epäonnistui

en: couldn't find geom `part' class
fi: geom ”part” -luokan avaus epäonnistui

en: couldn't open geom
fi: geom-laitteen avaus epäonnistui

en: couldn't read ELI metadata
fi: ELI-metatietojen lukeminen epäonnistui

en: couldn't retrieve UUID
fi: UUID-tunnisteen noutaminen epäonnistui

en: couldn't retrieve geli UUID
fi: geli UUID -tunnisteen noutaminen epäonnistui

en: couldn't retrieve random data
fi: satunnaisdatan noutaminen epäonnistui

en: couldn't retrieve random data for salt
fi: satunnaisdatan noutaminen suolaksi epäonnistui

en: couldn't send network packet
fi: verkkopaketin lähettäminen epäonnistui

en: cp FILE LOCAL
fi: cp TIEDOSTO PAIKALLINEN

en: crc FILE
fi: crc TIEDOSTO

en: cryptographic error number %d
fi: salausvirheen numero %d

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
fi: nykyinen syslinux-hakemisto [oletus on syötetiedoston ylähakemisto].

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
fi: nykyinen syslinux-hakemisto kuten se nähdään ajoaikana [oletus on syötetiedoston äitihakemisto].

en: cygwin_conv_path() failed
fi: cygwin_conv_path() epäonnistui

en: delete device map if it already exists
fi: poista laitevastaavuustaulukko, jos se on jo olemassa

en: destination unreachable
fi: kohde saavuttamaton

en: device count exceeds limit
fi: laitemäärä ylittää rajan

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
fi: laitepuu on tarjottava (ks. ”devicetree”-komento)

en: disable hinting
fi: poista vihjeistys käytöstä

en: disable shim_lock verifier
fi: poista shim_lock-vahvennin käytöstä

en: disk `%s' not found
fi: levyä ”%s” ei löytynyt

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
fi: levyä ei ole olemassa, joten palataan takaisin osiolaitteeseen %s

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
fi: käytettävä levyasemamoduuli (biosdisk tai native). Tämä valitsin on käytettävissä vain BIOS-kohteella.

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
fi: levyluku epäonnistuu siirtymässä %lld, pituus %lld

en: diskboot.img size must be %u bytes
fi: diskboot.img:n koon on oltava %u tavua

en: do not install bootsector
fi: älä asenna käynnistyssektoria

en: do not probe for filesystems in DEVICE
fi: älä tunnustele LAITTEella olevia tiedostojärjestelmiä

en: domain name component is too long
fi: verkkotunnuskomponentti on liian pitkä

en: don't update LED state
fi: älä päivitä LEDien tilaa

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
fi: älä päivitä ”boot-device”/”Boot*”-NVRAM-muuttujia. Tämä valitsin on käytettävissä vain IEEE1275-kohteilla.

en: done
fi: valmis

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
fi: efibootmgr ei saanut rekisteröityä käynnistysriviä: %s

en: embed FILE as a device tree (DTB)
fi: upota TIEDOSTO laitepuuna (DTB)

en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
fi: upota TIEDOSTO memdisk-levykuvana
    Aiheuttaa argumentin ”-p (memdisk)/boot/grub” ja korvaa kaikki aiemmin annetut etuliitteet, mutta etuliite itse voidaan korvata myöhemmillä valitsimilla

en: embed FILE as an early config
fi: upota TIEDOSTO aikaisena asetuksena

en: embed FILE as public key for signature checking
fi: upota TIEDOSTO julkisena avaimena allekirjoitustarkistusta varten

en: embed a specific DTB
fi: upota tietty DTB

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
fi: upottaminen ei ole mahdollista, mutta se on välttämätöntä RAID- ja LVM-asennuksessa

en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
fi: upottaminen ei ole mahdollista, mutta se on välttämätöntä asennettaessa usealle levylle

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
fi: ota käyttöön ARCS (big-endian mips-koneet, useimmiten SGI) -käynnistys. Poistaa käytöstä: HFS+, APM, sparc64 ja käynnistys levykuvana i386-pc:lle

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
fi: ota käyttöön sparc-alkulataus. Poistaa käytöstä: HFS+, APM, ARCS ja käynnistys levykuvana i386-pc:lle

en: enabling %s support ...
fi: otetaan käyttöön %s-tuki ...

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
fi: enter: käynnistä, ”e”: valinnat, ”c”: komentorivi

en: environment block too small
fi: ympäristölohko on liian pieni

en: error: %s.
fi: virhe: %s.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
fi: oleta GRUB-levykuvien olevan hakemiston HAKEMISTO/%s alla eikä %s-hakemistossa

en: failed to copy Grub to the PReP partition
fi: Grubin kopiointi PReP-osiolle epäonnistui

en: failed to get FDT
fi: FDT:n haku epäonnistui

en: failed to get canonical path of `%s'
fi: absoluuttisen polun selvittäminen polulle ”%s” epäonnistui

en: failed to read the sectors of the core image
fi: keskiölevykuvan sektoreiden lukeminen epäonnistui

en: failed to retrieve the structure field
fi: rakennekentän noutaminen epäonnistui

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
fi: virhe luettaessa sektoria 0x%llx laitteesta ”%s”

en: failure to read password
fi: virhe salasanan lukemisessa

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
fi: virhe kirjoitettaessa sektoria 0x%llx laitteeseen ”%s”

en: false
fi: epätosi

en: faulty RAM (BadRAM)
fi: viallinen RAM-muisti (BadRAM)

en: file `%s' is too big
fi: tiedosto %s on liian suuri

en: file `%s' not found
fi: tiedostoa ”%s” ei löytynyt

en: filename expected
fi: odotettiin tiedostonimeä

en: filename or tempo and notes expected
fi: odotettiin tiedostonimeä tai tahtia ja nuotteja

en: filesystem `%s' does not support labels
fi: tiedostojärjestelmä ”%s” ei tue nimiöitä

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
fi: tiedostojärjestelmä ”%s” ei tue lohkoluetteloja

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
fi: tiedostojärjestelmä osiolla %s ei ole HFS eikä HFS+

en: firmware image is too big
fi: laiteohjelmistolevykuva on liian suuri

en: force autohint
fi: pakota automaattivihjeistys

en: four arguments expected
fi: odotettiin neljää argumenttia

en: free-mem failed
fi: free-mem epäonnistui

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
fi: fwstart.img ei täsmää hyväksi tunnettuun versioon, jatka omalla vastuulla

en: generate an image in FORMAT
fi: tuota levykuva muodossa MUOTO

en: given argument is a system device, not a path
fi: annettu argumentti on järjestelmälaite, ei polku

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
fi: grub-mkimage on käännetty ilman XZ-tukea

en: handle
fi: kahva

en: hex FILE
fi: hex TIEDOSTO

en: ignore bitmap strikes when loading
fi: ohita bittikarttamerkit ladatessa

en: incorrect terminal dimensions specification
fi: virheelliset päätteen mittojen määritykset

en: initrd already loaded
fi: initrd on jo ladattu

en: install FONTS [default=%s]
fi: asenna KIRJASIMET [oletus=%s]

en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
fi: asenna GRUB KOHDE-alustalle [oletus=%s]; saatavilla olevat kohteet: %s

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
fi: asenna GRUB-levykuvat hakemistoon HAKEMISTO/%s eikä %s-hakemistoon

en: install THEMES [default=%s]
fi: asenna TEEMAT [oletus=%s]

en: install device isn't specified
fi: asennuslaitetta ei ole määritelty

en: install even if problems are detected
fi: asenna vaikka ongelmia havaittaisiin

en: install only LOCALES [default=all]
fi: asenna vain tietyt MAA-ASETUSTOT [oletus=all]

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
fi: asenna vain MODUULIT ja niiden riippuvuudet [oletus=all]

en: invalid DHCP option code
fi: virheellinen DHCP-asetuskoodi

en: invalid PBKDF2 password
fi: vääränmuotoinen PBKDF2-salasana

en: invalid arch-dependent ELF magic
fi: virheellinen arkkitehtuurikohtainen ELF-taikaluku

en: invalid arch-independent ELF magic
fi: virheellinen arkkiriippumaton ELF-taikaluku

en: invalid argument
fi: virheellinen argumentti

en: invalid block size
fi: virheellinen lohkokoko

en: invalid color specification `%s'
fi: virheellinen värimäärittely ”%s”

en: invalid device tree
fi: virheellinen laitepuu

en: invalid environment block
fi: virheellinen ympäristölohko

en: invalid file name `%s'
fi: virheellinen tiedostonimi ”%s”

en: invalid font range
fi: virheellinen kirjasinalue

en: invalid line format: %s
fi: virheellinen rivimuoto: %s

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
fi: virheellinen muistiosoite (0x%s > 0x%s)

en: invalid modinfo file `%s'
fi: virheellinen modinfo-tiedosto ”%s”

en: invalid parameter %s
fi: virheellinen parametri %s

en: invalid skip value %lld
fi: virheellinen ohitusarvo %lld

en: invalid variable name `%s'
fi: virheellinen muuttujanimi ”%s”

en: invalid video mode specification `%s'
fi: virheellinen videotilamäärittely ”%s”

en: invalid zImage
fi: virheellinen zImage

en: invalid zero blocksize
fi: virheellinen nollalohkokoko

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
fi: ioctl GET_ARRAY_INFO -virhe: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
fi: ioctl GET_DISK_INFO -virhe: %s

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
fi: ioctl RAID_VERSION -virhe: %s

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
fi: käyttöjärjestelmäytimen levykuva on liian suuri (0x%x > 0x%x)

en: list network addresses
fi: luettele verkko-osoitteet

en: list network cards
fi: luettele verkkokortit

en: list network routes
fi: luettele verkkoreitit

en: ls PATH
fi: ls POLKU

en: lzop file corrupted
fi: lzop-tiedosto vioittunut

en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
fi: tee levyasemasta käynnistettävä myös levykkeenä (oletus fdX-laitteille). Saattaa rikkoutua joissakin BIOSeissa.

en: match
fi: täsmäävyys

en: missing `%c' symbol
fi: puuttuva ”%c”-symboli

en: missing mandatory option for `%s'
fi: puuttuva pakollinen valitsin argumentille ”%s”

en: missing p-list filename
fi: puuttuva p-list-tiedostonimi

en: module `%s' isn't loaded
fi: moduulia ”%s” ei ole ladattu

en: module isn't loaded
fi: moduulia ei ole ladattu

en: name
fi: nimi

en: need an image and mountpoint
fi: tarvitsee levykuvan ja liitospisteen

en: new read is position beyond the end of the written data
fi: uusi lukusijainti on kirjoitetun datan lopun tuolla puolen

en: no APM found
fi: APM:ää ei löytynyt

en: no DHCP info found
fi: DHCP-tietoja ei löytynyt

en: no DHCP option %u found
fi: DHCP-valitsinta %u ei löytynyt

en: no DHCP options found
fi: DHCP-valitsimia ei löytynyt

en: no DNS record found
fi: DNS-tietuetta ei löytynyt

en: no DNS reply received
fi: ei vastaanotettu DNS-vastausta

en: no DNS servers configured
fi: DNS-palvelimia ei ole asetettu

en: no EFI routines are available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa EFI-rutiineja

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
fi: EFI-rutiinit eivät ole saatavilla suoritettaessa BIOS-tilassa

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa IEEE1275-rutiineja

en: no SGI routines are available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa SGI-rutiineja

en: no `/' in canonical filename
fi: kauttaviiva ”/” puuttuu absoluuttisesta tiedostonimestä

en: no command is specified
fi: komentoa ei ole annettu

en: no compression is available for your platform
fi: alustallesi ei ole saatavissa tiivistystä

en: no decryption key available
fi: purkuavainta ei ole saatavilla

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
fi: alustallesi ei ole saatavilla vihjeitä. Suorituskyvyn odotetaan olevan heikentynyt

en: no media in `%s'
fi: asemassa ”%s” ei ole mediaa

en: no network card found
fi: verkkokorttia ei löytynyt

en: no random number generator is available for your OS
fi: käyttöjärjestelmällesi ei ole saatavissa satunnaislukugeneraattoria

en: no server is specified
fi: palvelinta ei ole määritelty

en: no structure matched the given options
fi: mikään rakenne ei vastannut annettuja valitsimia

en: no such partition
fi: osiota ei ole

en: no suitable video mode found
fi: sopivaa videotilaa ei löytynyt

en: no symbol table
fi: ei symbolitaulua

en: no terminal specified
fi: päätettä ei ole määritelty

en: no terminator in the core image
fi: ei päätöslohkoa keskiölevykuvassa

en: non-sector-aligned data is found in the core file
fi: sektoritasaamatonta dataa löytyi ydintiedostosta

en: not a directory
fi: ei ole hakemisto

en: not a primary partition
fi: ei ole ensiöosio

en: not a regular file
fi: ei ole tavallinen tiedosto

en: not in function body
fi: ei ole funktion sisällä

en: offset
fi: siirtymä

en: one argument expected
fi: odotettiin yhtä argumenttia

en: one of the --get options is required
fi: jokin --get -valitsimista vaaditaan

en: only ipv4
fi: vain ipv4

en: only ipv6
fi: vain ipv6

en: only one --get option is usable at a time
fi: vain yksi --get -valitsin on käytettävissä kerrallaan

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
fi: os-prober suoritetaan muiden käynnistettävissä osioiden havaitsemiseksi.\nSen tulosteen avulla tunnistetaan osioilla olevat käynnistettävät binäärit ja luodaan uudet käynnistysmerkinnät.

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
fi: os-proberia ei suoriteta muiden käynnistettävien osioiden havaitsemiseksi.\nNiillä olevia järjestelmiä ei lisätä GRUB-käynnistyskokoonpanoon.\nKs. GRUB_DISABLE_OS_PROBER-dokumentaatio.

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
fi: muut ohjelmistot käyttävät upotusaluetta, eikä core.img:lle ole tarpeeksi tilaa. Tällaiset ohjelmistot yrittävät usein tallentaa tietoja tavalla, joka välttää havaitsemisen. Suosittelemme tutkimaan asiaa

en: out of memory
fi: muisti loppui

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
fi: tulosta tuotettu levykuva tiedostoon [oletus=vakiotuloste]

en: output file must be specified
fi: tulostiedosto on määriteltävä

en: output generated config to FILE [default=stdout]
fi: tulosta tuotettu asetus TIEDOSTOon [oletus=vakiotuloste]

en: overflow is detected
fi: ylivuoto havaittu

en: passwords don't match
fi: salasanat eivät täsmää

en: peek out of range
fi: kurkistus välin ulkopuolelle

en: perform a DHCP autoconfiguration
fi: suorita automaattinen DHCP-asetus

en: perform a bootp autoconfiguration
fi: suorita automaattinen bootp-asetus

en: persistent RAM
fi: pysyvä RAM-muisti

en: persistent RAM (legacy)
fi: pysyvä RAM-muisti (vanha)

en: physical volume %s not found
fi: fyysistä taltiota %s ei löydy

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
fi: levykuvassa sellaisenaan olevaa käyttöjärjestelmäydintä ei tueta - rakenna uudelleen CONFIG_(U)EFI_STUB-asetus käyttöönotettuna

en: pre-load specified modules MODULES
fi: esilataa määritellyt moduulit MODUULIT

en: prefer ipv4
fi: etusija ipv4:lle

en: prefer ipv6
fi: etusija ipv6:lle

en: premature end of file
fi: ennenaikainen tiedoston loppu

en: premature end of file %s
fi: ennenaikainen tiedoston %s loppu

en: press CapsLock key
fi: paina CapsLock-näppäintä

en: press Insert key
fi: paina Insert-näppäintä

en: press NumLock key
fi: paina NumLock-näppäintä

en: press ScrollLock key
fi: paina ScrollLock-näppäintä

en: press SysRq
fi: paina sysRq-näppäintä

en: press left alt
fi: paina vasenta alt-näppäintä

en: press left ctrl
fi: paina vasenta ctrl-näppäintä

en: press left shift
fi: paina vasenta vaihtonäppäintä

en: press right alt
fi: paina oiketa alt-näppäintä

en: press right ctrl
fi: paina oikeata ctrl-näppäintä

en: press right shift
fi: paina oikeata vaihtonäppäintä

en: print TARGET
fi: tulosta KOHDE

en: print the version information and exit
fi: tulosta versiotiedot ja poistu

en: print this message and exit
fi: tulosta tämä viesti ja poistu

en: print verbose messages.
fi: tulosta laveilla viesteillä.

en: public key %08
fi: julkinen avain %08

en: public key %08x not found
fi: julkista avainta %08x ei löydy

en: read error at offset %llu: %s
fi: lukuvirhe siirtymässä %llu: %s

en: read text from FILE.
fi: lue teksti TIEDOSTOsta.

en: relative subdirectory on network server
fi: suhteellinen alihakemisto verkkopalvelimella

en: relocation 0x%s is not implemented yet
fi: uudelleensijoitus 0x%s ei ole vielä toteutettu

en: relocation 0x%x is not implemented yet
fi: uudelleensijoitus 0x%x ei ole vielä toteutettu

en: requested buffer size is too large
fi: pyydetty puskurin koko on liian suuri

en: reserved RAM
fi: varattu RAM-muisti

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
fi: nouda DHCP-asetus ja tallenna se MUUTTUJAan. Jos MUUTTUJA on - niin tulosta arvo.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
fi: juurihakemisto, sellaisena kuin se näkyy ajon aikana [oletus=/].

en: root directory of TFTP server
fi: TFTP-palvelimen juurihakemisto

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
fi: syslinux-levyn juurihakemisto [oletus=/].

en: route loop detected
fi: reittisilmukka havaittu

en: save ROM images in DIR [optional]
fi: tallenna ROM-levykuvat hakemistoon HAKEMISTO [valinnainen]

en: save output in FILE [required]
fi: tallenna tuloste TIEDOSTOon [vaadittu]

en: section name %s length is bigger than %lu
fi: osan %s nimen pituus on suurempi kuin %lu

en: select face index
fi: valitse face-indeksi

en: separate items in output using ASCII NUL characters
fi: erottele alkiot tulosteessa käyttäen ASCII NUL -merkkejä

en: serial port `%s' isn't found
fi: sarjaporttia ”%s” ei löytynyt

en: set [NAME=VALUE ...]
fi: set [NIMI=ARVO ...]

en: set capslock mode
fi: aseta capslock-tila

en: set font ascent
fi: aseta kirjasimen ylälinja

en: set font descent
fi: aseta kirjasimen alalinja

en: set font family name
fi: aseta kirjasinperheen nimi

en: set font range
fi: aseta kirjasinalue

en: set font size
fi: aseta kirjasinkoko

en: set input filename for 32-bit part.
fi: aseta syötetiedostonimi 32-bittiselle osalle.

en: set input filename for 64-bit part.
fi: aseta syötetiedostonimi 64-bittiselle osalle.

en: set input filename. Default is STDIN
fi: aseta syötetiedostonimi. Oletus on STDIN

en: set insert mode
fi: aseta insert-tila

en: set numlock mode
fi: aseta numlock-tila

en: set output filename. Default is STDOUT
fi: aseta tulostiedostonimi. Oletus on STDOUT

en: set pause mode
fi: aseta pause-tila

en: set prefix directory
fi: aseta etuliitehakemisto

en: set scrolllock mode
fi: aseta scrolllock-tila

en: set the label to render
fi: aseta piirrettävä nimiö

en: shim_lock protocol not found
fi: shim_lock-protokollaa ei löytynyt

en: size
fi: koko

en: symbol `%s' not found
fi: symbolia ”%s” ei löytynyt

en: temporary
fi: tilapäinen

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
fi: päätettä %s ei löytynyt tai terminfo ei käsitele sitä

en: terminal `%s' isn't found
fi: päätettä ”%s” ei löydy

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
fi: käynnistyslataimen TUNNISTE. Tämä valitsin on käytettävissä vain EFIn kanssa ja Mac-koneilla.

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
fi: PReP-osio ei ole tyhjä. Jos haluat silti varmasti käyttää sitä, tyhjennä se dd-komennolla: ”%s”

en: the SMBIOS entry point structure was not found
fi: SMBIOS-aloituspisteen rakennetta ei löytynyt

en: the argument `%s' requires an integer
fi: argumentti ”%s” vaatii kokonaisluvun

en: the chosen partition is not a PReP partition
fi: valittu osio ei ole PReP-osio

en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
fi: device.map-rivi ”%s” on virheellinen. Ohitetaan se. Korjaa tai poista device.map-tiedosto

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
fi: levyasema %s on määritelty useita kertoja vastaavuustaulukossa %s

en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
fi: levyasemanimi ”%s” device.map-tiedostossa on virheellinen. Käytetään nimeä %s sen sijaan. Käytä muotoa [hfc]d[0-9]* (Esim. ”hd0” tai ”cd”)

en: the field ends outside the structure
fi: kenttä päättyy rakenteen ulkopuolelle

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
fi: ydintiedoston ensimmäinen sektori ei ole sektoritasattu

en: the given offset is outside the structure
fi: annettu siirtymä on rakenteen ulkopuolella

en: the handle must be between 0 and 65535
fi: kahvan on oltava välillä 0 - 65535

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
fi: asennuslaite on siirrettävä. Tämä valitsin on käytettävissä vain EFIn kanssa.

en: the match must be a positive integer
fi: täsmäävyyden on oltava positiivinen kokonaisluku

en: the partition type 0x%x isn't valid
fi: osiotyyppi 0x%x ei ole kelvollinen

en: the sectors of the core file are too fragmented
fi: ydintiedoston sektorit ovat liian hajallaan

en: the size of `%s' is not %u
fi: tiedoston ”%s” koko ei ole %u

en: the size of `%s' is too large
fi: tiedoston ”%s” koko on liian suuri

en: the size of `%s' is too small
fi: tiedoston ”%s” koko on liian pieni

en: the type must be between 0 and 255
fi: tyypin on oltava välillä 0 – 255

en: this ELF file is not of the right type
fi: tämä ELF-tiedosto ei ole oikeaa tyyppiä

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
fi: tämä GPT-osionimiö ei sisällä BIOS-käynnistysosiota; upottaminen ei ole mahdollista

en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
fi: tällä LDM:llä ei ole upotusosiota; upottaminen ei ole mahdollista

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
fi: tässä msdos-tyylisessä osionimiössä ei ole MBR:n jälkeistä aukkoa; upottaminen ei ole mahdollista

en: three arguments expected
fi: odotettiin kolmea argumenttia

en: time out opening `%s'
fi: aikakatkaisu avattaessa osoitetta ”%s”

en: timeout reading `%s'
fi: aikakatkaisu luettaessa osoitetta ”%s”

en: timeout: could not resolve hardware address
fi: aikakatkaisu: laitteisto-osoitetta ei voitu ratkaista

en: too deep nesting of symlinks
fi: liian suuri symlinkkien sisäkkäisyys

en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
fi: kääntimellä ”%s” polulle ”%s” on useita epävalitsinsanoja, ainakin ”%s” ja ”%s”

en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
fi: kääntimelle ”%s” polulle ”%s” annetaan vain valitsimia, laiteosan löytäminen epäonnistui

en: translator command line is empty for path `%s'
fi: käännin-komentorivi on tyhjä polulle ”%s”

en: two arguments expected
fi: odotettiin kahta argumenttia

en: type
fi: tyyppi

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
fi: tiedostojärjestelmää ei pystytä tunnistamaan levyasemassa %s; turvatarkastusta ei voi suorittaa

en: unaligned device size
fi: tasaamaton laitekoko

en: unexpected EFI error
fi: odottamaton EFI-virhe

en: unexpected end of file
fi: odottamaton tiedoston loppu

en: unknown argument `%s'
fi: tuntematon argumentti ”%s”

en: unknown compression %d
fi: tuntematon tiivitys %d

en: unknown device type %s
fi: tuntematon laitetyyppi %s

en: unknown filesystem
fi: tuntematon tiedostojärjestelmä

en: unknown kind of RAID device `%s'
fi: tuntemattoman tyyppinen RAID-laite ”%s”

en: unknown target format %s
fi: tuntematon kohdemuoto %s

en: unknown target format %s
fi: tuntematon kohdemuoto %s

en: unknown terminfo type `%s'
fi: tuntematon terminfo-tyyppi ”%s”

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
fi: tunnistamaton DHCP-valitsinmuotomäärittely ”%s”

en: unrecognised network address `%s'
fi: tunnistamaton verkko-osoite ”%s”

en: unrecognised network interface `%s'
fi: tunnistamaton verkkoliitäntä ”%s”

en: unrecognized number
fi: tunnistamaton lukuarvo

en: unresolvable address %s
fi: ratkeamaton osoite %s

en: unset [NAME ...]
fi: unset [NIMI ...]

en: unsupported HTTP error %d: %s
fi: ei-tuettu HTTP-virhe %d: %s

en: unsupported HTTP response
fi: ei-tuettu HTTP-vastaus

en: unsupported RAID version: %d.%d
fi: ei-tuettu RAID-versio: %d.%d

en: unsupported gzip format
fi: tukematon gzip-muoto

en: unsupported instruction
fi: ei-tuettu käsky

en: unsupported platform %s
fi: tukematon alusta %s

en: unsupported serial port flow control
fi: ei-tuettu sarjaportin vuonohjaus

en: unsupported serial port parity
fi: tukematon sarjaportin pariteetti

en: unsupported serial port speed
fi: tukematon sarjaporttinopeus

en: unsupported serial port stop bits number
fi: tukematon sarjaportin stop-bittimäärä

en: unsupported serial port word length
fi: tukematon sarjaportin sanapituus

en: use COLOR for background
fi: käytä VÄRIä taustalle

en: use COLOR for label
fi: käytä VÄRIä nimiölle

en: use COLOR for label background
fi: käytä VÄRIä nimiön taustalle

en: use COLOR for text
fi: käytä VÄRIä tekstille

en: use DIR as the EFI System Partition root.
fi: käytä HAKemistoa EFI-järjestelmäosion juurena.

en: use DIR for PPC MAC install.
fi: käytä HAKemistoa PPC MAC -asennuksille.

en: use FILE as font (PF2).
fi: käytä TIEDOSTOa kirjasimena (PF2)

en: use FILE as font for label
fi: käytä TIEDOSTOa nimiön kirjasimena

en: use FILE as memdisk
fi: käytä TIEDOSTOa memdisk-levykuvana

en: use FILE as the boot image [default=%s]
fi: käytä TIEDOSTOa käynnistyslevykuvana [oletus=%s]

en: use FILE as the core image [default=%s]
fi: käytä TIEDOSTOa keskiölevykuvana [oletus=%s]

en: use FILE as the device map [default=%s]
fi: käytä TIEDOSTOa laitevastaavuustaulukkona [oletus=%s]

en: use FILE as xorriso [optional]
fi: käytä TIEDOSTOa xorriso-ohjelmana [valinnainen]

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
fi: käytä GRUB-tiedostoja hakemistossa HAK [oletus=%s]

en: use STRING as product name
fi: käytä MERKKIJONOa tuotenimenä

en: use STRING as product version
fi: käytä MERKKIJONOa tuoteversiona.

en: use identifier file even if UUID is available
fi: käytä tunnistetiedostoa vaikka UUID olisi käytettävissä

en: use images and modules under DIR [default=%s/<platform>]
fi: käytä HAKemistossa olevia levykuvia ja moduuleja [oletus=%s/<alusta>]

en: use themes under DIR [default=%s]
fi: käytä HAKemistossa olevia teemoja [oletus=%s]

en: use translations under DIR [default=%s]
fi: käytä HAKemistossa olevia käännöksiä [oletus=%s]

en: variable
fi: muuttuja

en: variable `%s' isn't set
fi: muuttujaa ”%s” ei ole asetettu

en: verification requested but nobody cares: %s
fi: vahvistusta pyydetty, mutta kukaan ei välitä: %s

en: visually-ordered UTF-8
fi: visuaalisesti järjestetty UTF-8

en: wait until a debugger will attach
fi: odota kunnes vianjäljitin kiinnittyy

en: will not proceed with blocklists
fi: ei jatketa lohkoluetteloasennusta

en: write output to FILE [default=stdout].
fi: kirjoita tuloste TIEDOSTOon [oletus=vakiotuloste].

en: wrong ELI magic or version
fi: väärä ELI-taikaluku tai versio

en: xnu_uuid DEVICE
fi: xnu_uuid LAITE

en: xorriso not found
fi: xorriso-komentoa ei löytynyt

en: xz file corrupted or unsupported block options
fi: xz-tiedosto vaurioitunut tai tukemattomat lohkovalitsimet

en: you can't delete this address
fi: tätä osoitetta ei voi poistaa

en: you need to load the Xen Hypervisor first
fi: Xen Hypevisor on ladattava ensin

en: you need to load the kernel first
fi: sinun on ladattava ydin ensin

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
fi: BIOS-käynnistysosio on liian pieni; upottaminen ei ole mahdollista

en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
fi: LDM-upotusosio on liian pieni; upottaminen ei ole mahdollista

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
fi: core.img-keskiölevykuva on epätavallisen suuri. Se ei mahdu upotusalueelle

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
fi: upotusalue on epätavallisen pieni. core.img ei mahdu siihen.
