grub-2.06-pre2 - en to nb translation catalogue (1303 entries)

en:               total memory: %d KiB
nb:               minne totalt: %d KiB

en:     No preferred mode available
nb:     Ingen foretrukket modus tilgjengelig

en:     Preferred mode: %ux%u
nb:     Foretrukket modus: %ux%u

en:   EDID checksum invalid
nb:   Ugyldig EDID-kontrollsum

en:   EDID version: %u.%u
nb:   EDID-versjon: %u.%u

en:   Failed to initialize video adapter
nb:   Klarte ikke å starte opp videoadapter

en:   No info available
nb:   Ingen informasjon tilgjengelig om denne enheten

en:   VBE info:   version: %d.%d  OEM software rev: %d.%d
nb:   VBE-info:   versjon: %d.%d  OEM-programvare-revisjon: %d.%d

en:  (leftmost)
nb:  (lengst til venstre)

en:  (rightmost)
nb:  (lengst til høyre)

en:  - Partition start at %llu%sKiB
nb:  - Partisjonen starter ved %llu%sKiB

en:  - Sector size %uB
nb:  - Sektorstørrelse %uB

en:  - Total size %llu%sKiB
nb:  - Total størrelse %llu%sKiB

en:  - Total size unknown
nb:  - Ukjent total størrelse

en: %ds remaining.
nb: %ds gjenstår.

en: %s (XSM enabled)
nb: %s (XSM aktivert)

en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
nb: %s ser ut til å inneholde et %s-filsystem som ikke reserverer plass til oppstart i DOS-stil. FILSYSTEMET KAN BLI ØDELAGT hvis du kjører grub-setup her (du kan fjerne denne sperra for egen regning ved å bruke valget «--skip-fs-probe»)

en: %s appears to contain a %s partition map and LDM which isn't known to be a safe combination.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
nb: %s ser ut til å inneholde et %s-partisjonskart og LDM. Dette er kjent som en farlig kombinasjon. FILSYSTEMET KAN BLI ØDELAGT hvis du kjører grub-setup her (du kan fjerne denne sperra for egen regning ved å bruke valget «--skip-fs-probe»)

en: %s appears to contain a %s partition map which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
nb: %s ser ut til å inneholde et %s-partisjonskart som ikke reserverer plass til oppstart i DOS-stil. FILSYSTEMET KAN BLI ØDELAGT hvis du kjører grub-setup her (du kan fjerne denne sperra for egen regning ved å bruke valget «--skip-fs-probe»)

en: %s does not support UUIDs
nb: %s støtter ikke UUID-er

en: %s doesn't exist. Please specify --target or --directory
nb: %s finnes ikke. Velg «--target» (mål) eller «--directory» (mappe)

en: %s doesn't look like an EFI partition
nb: %s ser ikke ut som en EFI-partisjon

en: %s generates a keyboard layout for GRUB using ckbcomp\n
nb: %s lager en tastaturutforming for GRUB ved hjelp av ckbcomp\n

en: %s is deprecated. Use set gfxpayload=%s before linux command instead.
nb: %s er utgått. Bruk heller «set gfxpayload=%s» før Linux-kommandoen.

en: %s is deprecated. VGA mode %d isn't recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead.
nb: %s er utgått. VGA-modus %d gjenkjennes ikke. Bruk heller «set gfxpayload=BREDDExHØYDE[xDYBDE] før Linux-kommandoen.

en: %s is not yet supported by grub-mkconfig.\n
nb: %s støttes ikke av grub-mkconfig ennå.\n

en: %s will remain the default boot entry until manually cleared with:\n
nb: %s vil forbli standard oppstartsoppføring inntil den fjernes manuelt med:\n

en: %s, with Hurd %s
nb: %s, med Hurd %s

en: %s, with Hurd %s (recovery mode)
nb: %s, med Hurd %s (gjenopprettelsesmodus)

en: %s, with Linux %s
nb: %s, med Linux %s

en: %s, with Linux %s (recovery mode)
nb: %s, med Linux %s (gjenopprettelsesmodus)

en: %s, with Xen %s and Linux %s
nb: %s, med Xen %s og Linux %s

en: %s, with Xen %s and Linux %s (recovery mode)
nb: %s, med Xen %s og Linux %s (gjenopprettelsesmodus)

en: %s, with Xen hypervisor
nb: %s, med Xen hypervisor

en: %s, with kFreeBSD %s
nb: %s, med kFreeBSD %s

en: %s, with kFreeBSD %s (recovery mode)
nb: %s, med kFreeBSD %s (gjenopprettelsesmodus)

en: %s, with kernel %s (via %s)
nb: %s, med kjerne %s (via %s)

en: %s, with kernel %s (via %s, recovery mode)
nb: %s, med kjerne %s (via %s, gjenopprettelsesmodus)

en: %s: HASH MISMATCH
nb: %s: NØKKEL SAMSVARER IKKE

en: %s: Not found.\n
nb: Fant ikke %s.\n

en: %s: READ ERROR
nb: %s: LESEFEIL

en: %s: You must run this as root\n
nb: %s: Du må kjøre dette programmet som rotbruker\n

en: %s: error:
nb: %s: feil:

en: %s: not found
nb: fant ikke %s

en: %s: option requires an argument -- `%s'\n
nb: %s: valget «%s» krever et argument\n

en: %s: the command is not allowed when lockdown is enforced
nb: %s: kommandoen er ikke tillatt når nedlåsing håndheves

en: %s: warning:
nb: %s: advarsel:

en: (on %s)
nb: (på %s)

en: - Label `%s'
nb: - Etikett «%s»

en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
nb: - Sist endret %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: --MORE--
nb: --MER--

en: --ppc PATH|--x86 FILE
nb: --ppc STI|--x86 FIL

en: -h HASH [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
nb: -h NØKKEL [-c FIL [-p PREFIKS]] [FIL1 [FIL2 …]]

en: .5
nb: ,5

en: .sbat section can be embedded into EFI images only
nb: .sbat-seksjonen kan kun bygges inn i EFI-bilder

en: 16-bit protected interface supported
nb: 16-bit beskyttet grensesnitt støttes

en: 16-bit protected interface unsupported
nb: 16-bit beskyttet grensesnitt støttes ikke

en: 32-bit protected interface supported
nb: 32-bit beskyttet grensesnitt støttes

en: 32-bit protected interface unsupported
nb: 32-bit beskyttet grensesnitt støttes ikke

en: ACPI non-volatile storage RAM
nb: ACPI ikke-flyktig RAM

en: ACPI reclaimable RAM
nb: ACPI-tilbakeførbar RAM

en: ACPI shutdown failed
nb: ACPI-systemstans mislyktes

en: ADDR
nb: ADR

en: ADDR VALUE
nb: ADR VERDI

en: ADDR VALUE [MASK]
nb: ADR VERDI [MASKE]

en: ADDR [SIZE]
nb: ADR [STØRR]

en: ADDR1,MASK1[,ADDR2,MASK2[,...]]
nb: ADR1,MASKE1[,ADR2,MASKE2[,…]]

en: ADDRESS DNSSERVER
nb: ADRESSE DNSTJENER

en: APM disabled
nb: APM deaktivert

en: APM disengaged
nb: APM er ikke klar

en: APM enabled
nb: APM aktivert

en: APM engaged
nb: APM er klar

en: Accept DOS-style CR/NL line endings.
nb: Godta CR-/NL-linjeavslutninger i DOS-stil.

en: Active input terminals:
nb: Aktive inndata-terminaler:

en: Active output terminals:
nb: Aktive utdata-terminaler:

en: Adapter `%s':
nb: Adapter «%s»:

en: Add PUBKEY_FILE to trusted keys.
nb: Legg til OFF_NØKKELFIL i lista over godkjente nøkeler.

en: Add a DNS server
nb: Legg til en DNS-tjener

en: Add a network address.
nb: Legg til en nettverksadresse.

en: Add a network route.
nb: Legg til en nettverksrute.

en: Adding boot menu entry for UEFI Firmware Settings ...\n
nb: Legger til oppstartsmenyoppføring for UEFI-fastvareinnstillinger ...\n

en: Advanced options for %s
nb: Avanserte valg for %s

en: Advanced options for %s (with Xen hypervisor)
nb: Avanserte valg for %s (med Xen hypervisor)

en: Allow to interrupt with ESC.
nb: Tillat avbrudd ved bruk av ESC-knappen.

en: Ask for file name to reboot from.
nb: Spør etter filnavn å starte på nytt fra.

en: Assume input is hex.
nb: Forvent heksadesimal inndata.

en: Assume input is passphrase.
nb: Forvent at inndata er en passordfrase.

en: Assume input is raw.
nb: Forvent rå-inndata.

en: Attempting to decrypt master key...
nb: Prøver å dekryptere hovednøkkel …

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels or both partition label and filesystem.  This is not supported yet.
nb: Prøver å installere GRUB på en disk som enten har flere partisjonsetiketter eller både etikett og filsystem. Dette støttes ikke enda.

en: Attempting to install GRUB to a disk with multiple partition labels.  This is not supported yet.
nb: Prøver å installere GRUB på en disk med flere partisjonsetiketter. Dette støtter ikke ennå.

en: Attempting to install GRUB to a partitionless disk or to a partition.  This is a BAD idea.
nb: Prøver å installere GRUB på en partisjonsløs disk eller direkte på en partisjon. Dette er IKKE EN GOD IDÉ.

en: Available input terminals:
nb: Tilgjengelige inndata-terminaler:

en: Available output terminals:
nb: Tilgjengelige utdata-terminaler:

en: BLOCK
nb: BLOKK

en: Background image mode.
nb: Bakgrunnsbilde-modus.

en: Base directory for hash list.
nb: Grunnmappe for nøkkelsum-liste.

en: Bless DIR of HFS or HFS+ partition for PPC macs.
nb: Marker FIL av HFS- eller HFS+-partisjon for bruk med PPC-basert mac-maskin.

en: Bless FILE of HFS or HFS+ partition for intel macs.
nb: Marker FIL av HFS- eller HFS+-partisjon for bruk med intel-basert mac-maskin.

en: Boot BIOS-based system.
nb: Start opp BIOS-basert system.

en: Boot an operating system.
nb: Start opp et operativsystem.

en: Boot into single mode.
nb: Start opp i enkeltbrukermodus.

en: Boot with debug messages.
nb: Start opp med feilsøkingsmeldinger.

en: Boot with verbose messages.
nb: Start opp med detaljerte meldinger.

en: Booting `%s'
nb: Starter opp «%s»

en: Booting a command list
nb: Starter opp en kommandoliste

en: Booting in blind mode
nb: Starter opp i blindemodus

en: Bootpath: %s
nb: Oppstartssti: %s

en: Bootpath: unavailable
nb: Oppstartssti: utilgjengelig

en: Break into GDB
nb: Bryt inn i GDB

en: COMMAND [ARGS]
nb: KOMMANDO [ARGU]

en: CPU Idle doesn't slow down processor
nb: «CPU Idle» skrur ikke ned hastigheten på prosessoren

en: CPU Idle slows down processor
nb: «CPU Idle» skrur ned hastigheten på prosessoren

en: CS5536 at %d:%d.%d
nb: CS5536 ved %d:%d.%d

en: Can't create file: %s
nb: Klarte ikke å opprette fil: %s

en: Can't enable ROM area.
nb: Klarte ikke å aktivere ROM-område.

en: Change configured devices.
nb: Endre enhetsoppsett.

en: Change partition type
nb: Endre partisjonstype

en: Check Alt key.
nb: Kontroller Alt-knappen.

en: Check Control key.
nb: Kontroller Control-knappen.

en: Check Shift key.
nb: Kontroller Shift-knappen.

en: Check for CPU features.
nb: Vis informasjon om prosessoren.

en: Check hashes of files with hash list FILE.
nb: Sjekk nøkkelsummer («hash») av filer mot valgt nøkkelliste-FIL.

en: Check if CPU supports 64-bit (long) mode (default).
nb: Sjekk om prosessoren støtter (lang) 64-bitmodus (standard).

en: Check if CPU supports Physical Address Extension.
nb: Sjekk om prosessoren støtter fysisk adresseutvidelse (PAE).

en: Check if FILE can be booted as i386 PAE Xen unprivileged guest kernel
nb: Sjekk om FIL kan startes opp som en i386 PAE Xen uprivilegert gjestekjerne

en: Check if FILE can be booted as x86_64 Xen unprivileged guest kernel
nb: Sjekk om FIL kan startes opp som en X86_64 Xen uprivilegert gjestekjerne

en: Check if FILE can be used as Xen x86 privileged guest kernel
nb: Sjekk om FIL kan brukes som en Xen x86 privilegert gjestekjerne

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot kernel
nb: Sjekk om FIL kan brukes som en x86 «multiboot»-kjerne

en: Check if FILE can be used as x86 multiboot2 kernel
nb: Sjekk om FIL kan brukes som en x86 «multiboot2»-kjerne

en: Check if FILE is ARM EFI file
nb: Sjekk om FIL er en ARM EFI-fil

en: Check if FILE is ARM Linux
nb: Sjekk om FIL er en ARM Linux-kjerne

en: Check if FILE is ARM64 EFI file
nb: Sjekk om FIL er en ARM64 EFI-fil

en: Check if FILE is ARM64 Linux
nb: Sjekk om FIL er en ARM64 Linux-kjerne

en: Check if FILE is BIOS bootsector
nb: Sjekk om FIL er en BIOS-oppstartssektor

en: Check if FILE is IA64 EFI file
nb: Sjekk om FIL er en IA64 EFI-fil

en: Check if FILE is IA64 Linux
nb: Sjekk om FIL er en IA64 Linux-kjerne

en: Check if FILE is MIPS Linux
nb: Sjekk om FIL er en MIPS Linux-kjerne

en: Check if FILE is MIPSEL Linux
nb: Sjekk om FIL er en MIPSEL Linux-kjerne

en: Check if FILE is POWERPC Linux
nb: Sjekk om FIL er en POWERPC Linux-kjerne

en: Check if FILE is RISC-V 32bit EFI file
nb: Sjekk om FIL er en RISC-V 32bit EFI-fil

en: Check if FILE is RISC-V 64bit EFI file
nb: Sjekk om FIL er en RISC-V 64bit EFI-fil

en: Check if FILE is SPARC64 Linux
nb: Sjekk om FIL er en SPARC64 Linux-kjerne

en: Check if FILE is XNU (Mac OS X kernel) hibernated image
nb: Sjekk om FIL er et XNU(MAC OS X)-bilde i dvalemodus

en: Check if FILE is hiberfil.sys in hibernated state
nb: Sjekk om FIL er hiberfil.sys i dvalemodus

en: Check if FILE is i386 EFI file
nb: Sjekk om FIL er en i386 EFI-fil

en: Check if FILE is i386 XNU (Mac OS X kernel)
nb: Sjekk om FIL er en i386 XNU(Mac OS X)-kjerne

en: Check if FILE is i386 kFreeBSD
nb: Sjekk om FIL er en i386 kFreeBSD-kjerne

en: Check if FILE is i386 kNetBSD
nb: Sjekk om FIL er en i386 kNetBSD-kjerne

en: Check if FILE is of specified type.
nb: Sjekk om FIL er av valgt type.

en: Check if FILE is x86 Linux
nb: Sjekk om FIL er en x86 Linux-kjerne

en: Check if FILE is x86 Linux supporting 32-bit protocol
nb: Sjekk om FIL er en x86 Linux-kjerne som støtter 32-bitprotokoll

en: Check if FILE is x86 kFreeBSD
nb: Sjekk om FIL er en x86 kFreeBSD-kjerne

en: Check if FILE is x86 kNetBSD
nb: Sjekk om FIL er en x86 kNetBSD-kjerne

en: Check if FILE is x86_64 EFI file
nb: Sjekk om FIL er en x86_64 EFI-fil

en: Check if FILE is x86_64 XNU (Mac OS X kernel)
nb: Sjekk om FIL er en x86_64 XNU(Mac OS X)-kjerne

en: Check if FILE is x86_64 kFreeBSD
nb: Sjekk om FIL er en x86_64 kFreeBSD-kjerne

en: Check if FILE is x86_64 kNetBSD
nb: Sjekk om FIL er en x86_64 kNetBSD-kjerne

en: Check key modifier status.
nb: Kontroller knappeendringsstatus.

en: Check whether user is in USERLIST.
nb: Sjekk om brukeren finnes i valgt BRUKERLISTE.

en: Checks GRUB script configuration file for syntax errors.
nb: Kontroller at oppsettsfila for GRUB-skript ikke inneholder syntaksfeil.

en: Clear bit at BYTE:BIT in CMOS.
nb: Tøm bit ved BYTE:BIT i CMOS.

en: Clear the screen.
nb: Tøm skjermen.

en: Cleared active flag on %d.
nb: Fjernet «active»-flagg på %d.

en: Commands:
nb: Kommandoer:

en: Compare FILE with local file LOCAL.
nb: Sammenlikn FIL med valgt LOKAL fil.

en: Compare file `%s' with `%s':
nb: Sammenlikning av fil «%s» og «%s»:

en: Compare two files.
nb: Sammenlikn to filer.

en: Compute XNU UUID of the device.
nb: Lag XNU-UUID for valgt enhet.

en: Compute or check hash checksum.
nb: Regn ut eller kontroller nøkkelsum.

en: Configure serial port.
nb: Sett opp seriellport.

en: Continue loops
nb: Fortsett løkker

en: Convert common font file formats into PF2
nb: Konverter vanlige skrift-filformater til PF2

en: Copy FILE to local file LOCAL.
nb: Kopier FIL til valgt LOKAL fil.

en: Copy FILE to standard output.
nb: Kopier valgt FIL til standardutdata.

en: Could not locate FPSWA driver
nb: Fant ikke FPSWA-driver

en: Couldn't find a free BootNNNN slot
nb: Fant ingen ledig BootNNNN-plass

en: Couldn't find physical volume `%s'. Some modules may be missing from core image.
nb: Fant ikke det fysiske volumet «%s». Det er mulig at kjernebildet mangler enkelte moduler.

en: Couldn't load sha256
nb: Klarte ikke å laste inn sha256

en: Couldn't load sha512
nb: Klarte ikke å laste inn sha512

en: Create BIOS-like structures for backward compatibility with existing OS.
nb: Lag BIOS-lignende strukturer for bakover-kompatiblitet med eksisterende operativsystemer.

en: Create a blank environment block file.
nb: Lag en tom miljø-blokkfil.

en: Current terminfo types:
nb: Gjeldende terminfo-typer:

en: DEVICE
nb: ENHET

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
nb: ENHET [PARTISJON[+/-[TYPE]]] …

en: DEVICE must be an OS device (e.g. /dev/sda).
nb: ENHET må være en OS-enhet (f.eks. /dev/sda).

en: DIR
nb: MAP

en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
nb: MAPPE [OSPakkePåkrevet]

en: DNSSERVER
nb: DNSTJENER

en: Debug tool for filesystem driver.
nb: Feilsøkingsverktøy for filsystem-driver.

en: Declare memory regions as faulty (badram).
nb: Erklær minneområder som defekt (badram).

en: Decompressor is too big
nb: Utpakkeren er for stor

en: Default server is ${net_default_server}
nb: Standardtjener er ${net_default_server}

en: Define a menu entry.
nb: Lag en menyoppføring.

en: Define a submenu.
nb: Definer en undermeny.

en: Delete a network address.
nb: Slett en nettverksadresse.

en: Delete a network route.
nb: Slett en nettverksrute.

en: Delete the specified loopback drive.
nb: Slett valgt filmonteringsenhet.

en: Delete variables.
nb: Fjern variabler.

en: Determine driver.
nb: Vis driver.

en: Determine filesystem UUID.
nb: Vis filsystem-UUID.

en: Determine filesystem label.
nb: Vis filsystem-etikett.

en: Determine filesystem type.
nb: Vis filsystemtype.

en: Determine partition UUID.
nb: Bestem partisjons-UUID.

en: Determine partition map type.
nb: Vis partisjonskart-type.

en: Device %s:
nb: Enhet %s:

en: Devid: %s
nb: Enhet-id: %s

en: Devid: unavailable
nb: Enhet-id: utilgjengelig

en: Direct color, mask: %d/%d/%d/%d  pos: %d/%d/%d/%d
nb: Direktefarge, maske: %d/%d/%d/%d  pos.: %d/%d/%d/%d

en: Disable ACPI.
nb: Slå av ACPI.

en: Disable SMP.
nb: Slå av SMP.

en: Disable all boot output.
nb: Slå av all oppstartsutskrift.

en: Disable/enable SMART (0/1).
nb: Slå av/på SMART (0/1).

en: Discarding improperly nested partition (%s,%s,%s%d)
nb: Avviser feilplassert partisjon (%s,%s,%s%d)

en: Disk cache statistics: hits = %lu (%lu.%02lu%%), misses = %lu
nb: Statistikk for disk-hurtiglager: treff = %lu (%lu.%02lu%%). bom = %lu

en: Disk count must precede disks list.
nb: Diskantall må komme før diskliste.

en: Display FPSWA version.
nb: Vis FPSWA-versjon.

en: Display SMART health status.
nb: Vis SMART-tilstand.

en: Display a line of text.
nb: Vis en tekstlinje.

en: Display blocklist of FILE.
nb: Vis blokkliste av valgt FIL.

en: Display output on all consoles.
nb: Vis utdata på alle skjermer.

en: Display power mode.
nb: Vis strømmodus.

en: Display the usage of this command and exit.
nb: Vis bruksanvisning for denne kommandoen og avslutt..

en: Display this help and exit.
nb: Vis denne hjelpeteksten og avslutt.

en: Display/set current datetime.
nb: Vis/still gjeldende dato og klokkeslett.

en: Do not apply any reed-solomon codes when embedding core.img. This option is only available on x86 BIOS targets.
nb: Ikke bruk reed-solomon-koder ved innbygging av core.img. Dette valget er bare tilgjengelig på x86-BIOS-mål.

en: Do not output the trailing newline.
nb: Ikke avslutt med linjeskift.

en: Do not print messages.
nb: Ikke skriv ut meldinger.

en: Do not probe any floppy drive.
nb: Ikke søk gjennom diskettstasjoner.

en: Do not use APM to halt the computer.
nb: Ikke bruk APM for å stanse maskinen.

en: Do nothing, successfully.
nb: Gjør ingenting, med vellykket («true») status.

en: Do nothing, unsuccessfully.
nb: Gjør ingenting, med mislykket («false») status.

en: Don't display boot diagnostic messages.
nb: Ikke vis feilsøkingsmeldinger ved oppstart.

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
nb: Ikke last inn vertstabeller som er nevnt i kommaseparert liste.

en: Don't reboot, just halt.
nb: Ikke start på nytt, bare stans systemet.

en: Don't stop after first error.
nb: Ikke stopp etter første feil.

en: Don't update EBDA. May fix failures or hangs on some BIOSes but makes it ineffective with OS not receiving RSDP from GRUB.
nb: Ikke oppdater EBDA. Dette kan løse hengeproblemer med enkelte BIOS-er, men medfører at operativsystemet ikke mottar RSDP fra GRUB.

en: EFI bootloader id isn't specified.
nb: Du har ikke oppgitt ID på EFI-oppstartslasteren.

en: ENVVAR [ENVVAR] ...
nb: MILJØVAR [MILJØVAR] …

en: ERROR: no valid keyboard layout found. Check the input.
nb: FEIL: fant ingen gyldig tastaturutforming. Sjekk inndata.

en: ESC at any time exits.
nb: Avslutt når som helst med ESC.

en: EXPRESSION
nb: UTTRYKK

en: EXPRESSION ]
nb: UTTRYKK ]

en: Elapsed time: %d.%03d s
nb: Medgått tid: %d.%03d s

en: Elapsed time: %d.%03d seconds
nb: Medgått tid: %d.%03d sekunder

en: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged.
nb: Innebygging er ikke mulig. GRUB kan bare installeres på dette oppsettet ved bruk av blokklister, som frarådes fordi de er UPÅLITELIGE.

en: Emulate a keystroke sequence
nb: Etterlikn en knappetrykk-sekvens

en: Enable interpretation of backslash escapes.
nb: Slå på tolkning av skråstrek-skiftetegn.

en: Enable/disable RTS/CTS.
nb: Slå på/av RTS/CTS.

en: Enter ZFS password:
nb: Skriv inn ZFS-passord:

en: Enter in KDB on boot.
nb: Gå inn i KDB ved oppstart.

en: Enter normal mode.
nb: Bruk normalmodus.

en: Enter passphrase for %s%s%s (%s):
nb: Skriv inn passordfrase for %s%s%s (%s):

en: Enter password:
nb: Skriv inn passord:

en: Enter username:
nb: Skriv inn brukernavn:

en: Error in parsing command line arguments
nb: Feil ved tolking av kommandolinje-argumenter

en: Evaluate an expression.
nb: Vurder et uttrykk.

en: Evaluate arguments as GRUB commands
nb: Regn argumenter som GRUB-kommandoer

en: Execute syslinux config in new context
nb: Kjør syslinux-oppsett i ny kontekst

en: Execute syslinux config in new context taking only menu entries
nb: Kjør syslinux-oppsett i ny kontekst, og bare ta med menyoppføringer

en: Execute syslinux config in same context
nb: Kjør syslinux-oppsett i samme kontekst

en: Execute syslinux config in same context taking only menu entries
nb: Kjør syslinux-oppsett i samme kontekst, og bare ta med menyoppføringer

en: Exit failed
nb: Klarte ikke å avslutte

en: Exit from GRUB.
nb: Avslutt GRUB.

en: Exit from loops
nb: Gå ut av løkker

en: Exit from normal mode.
nb: Avslutt normalmodus.

en: Export variables.
nb: Eksporter variabler.

en: Export version 1 tables to the OS.
nb: Eksporter versjon 1-tabeller til operativsystemet.

en: Export version 2 and version 3 tables to the OS.
nb: Eksporter versjon 2- og versjon 3-tabeller til operativsystemet.

en: FILE
nb: FIL

en: FILE [ARG ...]
nb: FIL [ARG …]

en: FILE [ARGS...]
nb: FIL [ARG …]

en: FILE | TEMPO [PITCH1 DURATION1] [PITCH2 DURATION2] ...
nb: FIL | TEMPO [TONE1 VARIGHET1] [TONE2 VARIGHET2] …

en: FILE...
nb: FIL …

en: FILE1 FILE2
nb: FIL1 FIL2

en: FILENAME COMMAND
nb: FILNAVN KOMMANDO

en: FILESYSTEM [VARIABLE]
nb: FILSYSTEM [VARIABEL]

en: FILE|prompt
nb: FIL|ledetekst

en: FONTS
nb: SKRIFTTYPER

en: FPSWA protocol wasn't able to find the interface
nb: FPSWA-protokollen fant ikke grensesnittet

en: FPSWA revision: %x
nb: FPSWA-revisjon: %x

en: FROM-TO[,FROM-TO]
nb: FRA-TIL[,FRA-TIL]

en: FROM[K|M|G] TO[K|M|G]
nb: FRA[K|M|G] TIL[K|M|G]

en: FT_Init_FreeType fails
nb: FT_Init_FreeType mislyktes

en: Failed to boot both default and fallback entries.
nb: Klarte hverken å starte opp standard- eller reserveoppføring.

en: Failed to create `device-mapper' tree
nb: Klarte ikke å lage «device-mapper»-tre

en: Falling back to `%s'
nb: Kjører reserveoppføring «%s»

en: File size: %s
nb: Filstørrelse: %s

en: File system `%s' doesn't support embedding
nb: Filsystemet «%s» støtter ikke innebygging

en: Files differ at the offset %llu: 0x%x [%s], 0x%x [%s]
nb: Filene er ulike ved punktet %llu: 0x%x (%s), og 0x%x (%s)

en: Files differ in size: %llu [%s], %llu [%s]
nb: Filene har ulik størrelse: %llu (%s), og %llu (%s)

en: Filesystem cannot be accessed
nb: Fikk ikke tilgang til filsystemet

en: Filesystem type %s
nb: Filsystem-type %s

en: Fill hybrid MBR of GPT drive DEVICE. Specified partitions will be a part of hybrid MBR. Up to 3 partitions are allowed. TYPE is an MBR type. + means that partition is active. Only one partition can be active.
nb: Fyll hybrid-MBR for GPT-enheten ENHET. Valgte partisjoner inngår i hybrid-MBR. Du kan bruke opptil 3 partisjoner. TYPE er en MBR-type. «+» betyr at en partisjon er aktiv. Kun én partisjon kan være aktiv.

en: Filter the result like linux does.
nb: Filtrer resultatet slik linux gjør.

en: Finalize loading of EFI emulator.
nb: Ferdigstill innlasting av EFI-emulator.

en: First try the device HINT if currently running on ARC. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nb: Prøv enheten HINT først hvis systemet kjører på ARC. Prøv også underpartisjoner hvis HINT slutter på komma

en: First try the device HINT if currently running on BIOS. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nb: Prøv enheten HINT først hvis systemet kjører på BIOS. Prøv også underpartisjoner hvis HINT slutter på komma

en: First try the device HINT if currently running on EFI. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nb: Prøv enheten HINT først hvis systemet kjører på EFI. Prøv også underpartisjoner hvis HINT slutter på komma

en: First try the device HINT if currently running on IEEE1275. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nb: Prøv enheten HINT først hvis systemet kjører på IEEE1275. Prøv også underpartisjoner hvis HINT slutter på komma

en: First try the device HINT if direct hardware access is supported. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nb: Prøv enheten HINT først hvis direkte maskinvaretilgang støttes. Prøv også underpartisjoner hvis HINT slutter på komma

en: First try the device HINT. If HINT ends in comma, also try subpartitions
nb: Prøv enheten HINT først. Prøv også underpartisjoner hvis HINT slutter på komma

en: Fix video problem.
nb: Løs videoproblem.

en: Found %s on %s (%s)\n
nb: Fant %s på %s (%s)\n

en: Found %s on %s\n
nb: Fant %s på %s\n

en: Found GNU Mach: %s
nb: Fant GNU Mach: %s

en: Found Hurd module: %s
nb: Fant Hurd-modul: %s

en: Found NetBSD kernel: %s\n
nb: Fant NetBSD-kjerne: %s\n

en: Found background: %s\n
nb: Fant bakgrunn: %s\n

en: Found initrd image: %s\n
nb: Fant initrd-bilde: %s\n

en: Found kernel module directory: %s\n
nb: Fant mappe med kjernemoduler: %s\n

en: Found kernel of FreeBSD: %s\n
nb: Fant FreeBSD-kjerne: %s\n

en: Found linux image: %s\n
nb: Fant linux-bilde: %s\n

en: Found theme: %s\n
nb: Fant tema: %s\n

en: Freetype Error %d loading glyph 0x%x for U+0x%x%s
nb: Freetype-feil %d oppstod ved innlasting av tegnet 0x%x for U+0x%x%s

en: Freeze ATA security settings until reset.
nb: Lås ATA-sikkerhetsinnstillinger til maskinen startes på nytt.

en: Friday
nb: Fredag

en: GNU GRUB  version %s
nb: GNU GRUB  versjon %s

en: GRUB Boot Menu
nb: GRUB oppstartsmeny

en: GRUB doesn't know how to halt this machine yet!
nb: GRUB vet ikke hvordan den skal stanse denne maskinen ennå!

en: GRUB emulator.
nb: GRUB-emulator.

en: Generate GRUB keyboard layout from Linux console one.
nb: Lag en GRUB-tastaturutforming basert på en som Linux-konsollen bruker.

en: Generate PBKDF2 password hash.
nb: Lag PBKDF2-nøkkelsum av passord.

en: Generate a grub config file
nb: Lag en grub-oppsettsfil

en: Generate a standalone image (containing all modules) in the selected format
nb: Generer et frittstående bilde (som inneholder alle moduler) i det valgte formatet

en: Generates a bootable CD/USB/floppy image.  Arguments other than options to this program are passed to xorriso, and indicate source files, source directories, or any of the mkisofs options listed by the output of `%s'.
nb: Lager et CD-/USB-/diskettbilde som kan starte maskinen. Argumenter - bortsett fra valg som gjelder dette programmet - videresendes til xorriso, og bestemmer kildefiler, kildemapper og andre mkisofs-valg (se utskriften av «%s»).

en: Generating grub configuration file ...
nb: Lager grub-oppsettsfil …

en: Get crc32 checksum of FILE.
nb: Beregn crc32-kontrollsum av valgt FIL.

en: Get disk cache info.
nb: Hent informasjon om disk-hurtiglager.

en: Get eight bytes' value at the given offset.
nb: Hent åtte bytes verdi ved den gitte forskyvningen.

en: Get four bytes' value at the given offset.
nb: Hent fire bytes verdi ved den gitte forskyvningen.

en: Get the UUID's value at the given offset.
nb: Hent UUID-verdien ved den gitte forskyvningen.

en: Get the byte's value at the given offset.
nb: Få bytens verdi ved den gitte forskyvningen.

en: Get the string specified at the given offset.
nb: Hent strengen spesifisert ved den gitte forskyvningen.

en: Get two bytes' value at the given offset.
nb: Hent UUID-verdien ved den gitte forskyvningen.

en: Get/set ATA disk parameters.
nb: Hent/velg ATA-diskparametre.

en: Glue 32-bit and 64-bit binary into Apple universal one.
nb: Lim 32-bit- og 64-bit-binærfil sammen til en universell Apple-fil.

en: Graft point syntax (E.g. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) is accepted
nb: Graft-syntaks (f.eks. /boot/grub/grub.cfg=./grub.cfg) kan brukes

en: HASH
nb: NØKKEL

en: Halt the system, if possible using APM.
nb: Stans systemet, med APM hvis mulig.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
nb: Stanser datamaskinen. Denne kommandoen virker ikke med alle fastvare-implementasjoner.

en: Handle N bytes in output file.
nb: Håndter N antall byte i utdatafil.

en: Hello World
nb: Hei, verden

en: Hexdump random data.
nb: Vilkårlige data fra heks-utskrift.

en: IMAGE1 [IMAGE2 ...] MOUNTPOINT
nb: BILDE1 [BILDE2 …] MONTERINGSPUNKT

en: IMAGE_PATH COMMANDS
nb: BILDE-STI KOMMANDOER

en: INSTALL_DEVICE must be system device filename.
    %s copies GRUB images into %s.  On some platforms, it may also install GRUB into the boot sector.
nb: INSTALLASJONSENHETen må være et enhetsnavn fra systemet.
    Bruk %s for å kopiere GRUB-bilder til %s. Dette installerer også GRUB i oppstartssektoren på enkelte plattformer.

en: If FILENAME is `-', the default value %s is used.
    
    There is no `delete' command; if you want to delete the whole environment
    block, use `rm %s'.
nb: Hvis FILNAVN er «-», brukes standardverdien %s.
    
    Det finnes ingen «delete»-kommando. Bruk «rm %s» hvis du
    vil slette hele miljøblokka.

en: Import ZFS wrapping key stored in FILE.
nb: Importer ZFS-innpakningsnøkkel som ligger i valgt FIL.

en: Incorrect VDEV
nb: Feil VDEV

en: Incorrect virtual device: no type available
nb: Feil virtuell enhet: ingen type tilgjengelig

en: Insert a module.
nb: Sett inn en modul.

en: Install GRUB on your drive.
nb: Installer GRUB på lagringsenheten.

en: Installation finished. No error reported.
nb: Installasjonen er ferdig. Ingen programfeil oppstod.

en: Installing for %s platform.
nb: Installerer for plattformen %s.

en: Insufficient privileges to access firmware, assuming BIOS
nb: Manger tilstrekkelige privilegier for å bruke fastvare. Bruker BIOS-modus

en: Invalid command %s.
nb: %s er en ugyldig kommando.

en: Invalid device `%s'.
nb: «%s» er en ugyldig enhet.

en: Invalid disk count.
nb: Ugyldig diskantall.

en: Invalid tempo in %s
nb: Ugyldig tempo i %s

en: Invoke user configuration routing.
nb: Start brukeroppsett-ruting.

en: KERNEL ARGS
nb: KERNEL-ARG

en: KEYBOARD_KEY
nb: TASTATUR_KNAPP

en: Keyboard key to quickly boot this entry.
nb: Knapp som starter denne oppføringa raskt.

en: LOCALES
nb: REGIONER

en: Leaf virtual device (file or disk)
nb: Virtuell blad-enhet (fil eller disk)

en: Legacy `ask' parameter no longer supported.
nb: «ask» er et utgått parameter, og støttes ikke.

en: Legend: mask/position=red/green/blue/reserved
nb: Forklaring: maske/posisjon=rød/grønn/blå/reservert

en: Length of generated hash
nb: Lengde på generert nøkkel

en: Length of salt
nb: Lengde på salt

en: List DNS servers
nb: Vis DNS-tjenere

en: List PCI devices.
nb: Vis PCI-enheter.

en: List Xen storage.
nb: Vis Xen-lagringsenheter.

en: List all files.
nb: Vis alle filer.

en: List available video modes. If resolution is given show only modes matching it.
nb: Vis tilgjengelige videomoduser. Hvis oppløsning er valgt, vises kun moduser som samsvarer med den.

en: List coreboot tables.
nb: Vis coreboot-tabeller.

en: List devices and files.
nb: Vis enheter og filer.

en: List devices or files.
nb: Vis enheter eller files.

en: List devices.
nb: Vis enheter.

en: List files in PATH.
nb: Vis filer på valgt STI.

en: List memory map provided by firmware.
nb: Vis minnekart fra fastvare.

en: List of supported video modes:
nb: Liste over støttede videomoduser:

en: List of users allowed to boot this entry.
nb: Lister over brukere som har tillatelse til å starte opp denne oppføringa.

en: List or select an input terminal.
nb: Vis eller velg en inndata-terminal.

en: List or select an output terminal.
nb: Vis eller velg en utdata-terminal.

en: List the current variables.
nb: Vis gjeldende variabler.

en: List the loaded fonts.
nb: Vis en liste over skrifttyper som er i bruk.

en: List variables from environment block file.
nb: Vis variabler fra miljø-blokkfil.

en: Load 64-bit XNU image.
nb: Last inn 64-bits XNU-bilde.

en: Load BIOS dump.
nb: Last inn BIOS-dump.

en: Load DTB file.
nb: Last inn DTB-fil.

en: Load FreeBSD env.
nb: Last inn FreeBSD-miljø.

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
nb: Last inn FreeBSD-kjernemodul (ELF).

en: Load FreeBSD kernel module.
nb: Last inn FreeBSD-kjernemodul.

en: Load FreeDOS kernel.sys.
nb: Last inn FreeDOS kernel.sys.

en: Load Linux.
nb: Last inn Linux.

en: Load NTLDR or BootMGR.
nb: Last inn NTLDR eller BootMGR.

en: Load NetBSD kernel module (ELF).
nb: Last inn NetBSD-kjernemodul (ELF).

en: Load NetBSD kernel module.
nb: Last inn NetBSD-kjernemodul.

en: Load Plan9 kernel.
nb: Last inn Plan9-kjerne.

en: Load Truecrypt ISO.
nb: Last inn Truecrypt-ISO.

en: Load XNU extension directory.
nb: Last inn bibliotek over XNU-utvidelser.

en: Load XNU extension package.
nb: Last inn XNU-utvidelsespakke.

en: Load XNU extension.
nb: Last inn XNU-utvidelse.

en: Load XNU image.
nb: Last inn XNU-bilde.

en: Load XNU ramdisk. It will be available in OS as md0.
nb: Last inn XNU-ramdisk. Denne dukker opp i OS-et som «md0».

en: Load `device-properties' dump.
nb: Last inn «device-properties»-dump.

en: Load a PXE image.
nb: Last inn et PXE-bilde.

en: Load a keyboard layout.
nb: Last inn en tastaturutforming.

en: Load a multiboot 2 kernel.
nb: Last inn en multiboot 2-kjerne.

en: Load a multiboot 2 module.
nb: Last inn en multiboot 2-modul.

en: Load a multiboot kernel.
nb: Last inn en multiboot-kjerne.

en: Load a multiboot module.
nb: Last inn en multiboot-modul.

en: Load a splash image for XNU.
nb: Last inn et splash-bilde for XNU.

en: Load a xen hypervisor.
nb: Last inn xen-hypervisor.

en: Load a xen module.
nb: Last inn xen-modul.

en: Load an image of hibernated XNU.
nb: Last inn et bilde av XNU i dvale.

en: Load and initialize EFI emulator.
nb: Last inn og start opp EFI-emulator.

en: Load another boot loader.
nb: Last inn en annen oppstartslaster.

en: Load another config file but take only menu entries.
nb: Last inn en annen oppsettsfil, men bare ta med menyoppføringer.

en: Load another config file without changing context but take only menu entries.
nb: Last inn en annen oppsettsfil uten å endre kontekst, men bare ta med menyoppføringer.

en: Load another config file without changing context.
nb: Last inn en annen oppsettsfil uten å endre kontekst.

en: Load another config file.
nb: Last inn en annen oppsettsfil.

en: Load another coreboot payload
nb: Last inn en annen coreboot-«payload»

en: Load background image for active terminal.
nb: Last inn bakgrunnsbilde for aktiv terminal.

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
nb: Last inn ACPI-vertstabeller og evt. argumenterte tabeller.

en: Load initrd.
nb: Last inn initrd.

en: Load kOpenBSD ramdisk.
nb: Last inn kOpenBSD-ramdisk.

en: Load kernel of FreeBSD.
nb: Last inn FreeBSD-kjerne.

en: Load kernel of NetBSD.
nb: Last inn NetBSD-kjerne.

en: Load kernel of OpenBSD.
nb: Last inn OpenBSD-kjerne.

en: Load module.
nb: Last inn modul.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
nb: Bare last inn tabeller som er nevnt i kommaseparert liste.

en: Load the same file in multiple ways.
nb: Last inn samme fil på flere måter.

en: Load variables from environment block file.
nb: Last inn variabler fra miljø-blokkfil.

en: Load zfs crypto key.
nb: Last inn zfs-krypteringsnøkkel.

en: Loaded fonts:
nb: Skrifttyper i bruk:

en: Loading GNU Mach ...
nb: Laster inn GNU Mach …

en: Loading Linux %s ...
nb: Laster inn Linux %s …

en: Loading XSM policy ...
nb: Laster inn XSM-policy …

en: Loading Xen %s ...
nb: Laster inn Xen %s …

en: Loading initial ramdisk ...
nb: Laster inn minnedisk for oppstart …

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
nb: Laster inn FreeBSD-kjerne %s …

en: Loading kernel of Illumos ...
nb: Laster inn Illumos-kjerne …

en: Loading the Hurd ...
nb: Laster inn Hurd …

en: MAC verification failed
nb: MAC-bekreftelse mislyktes

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier.
nb: MENYOPPFØRING er enten et nummer, en tittel eller en menyoppførings-ID.

en: MENU_ENTRY is a number, a menu item title or a menu item identifier. Please note that menu items in
    submenus or sub-submenus require specifying the submenu components and then the
    menu item component. The titles should be separated using the greater-than
    character (>) with no extra spaces. Depending on your shell some characters including > may need escaping. More information about this is available
    in the GRUB Manual in the section about the 'default' command.
nb: MENYOPPFØRING er enten er nummer, en tittel eller en menyoppførings-ID. Vær oppmerksom på at
    undermeny-komponenter må oppgis ved valg av oppføringer på undermenyer.
    Titler holdes adskilt ved å bruke større-enn-tegnet (>) uten ekstra mellomrom.
    Enkelte tegn (som «>») kan kreve at du bruker skiftetegn, avhengig av skallet ditt. Du finner ytterligere informasjon om dette i
    GRUB-bruksanvisninga, under delen om «default»-kommandoen.

en: MODULE
nb: MODUL

en: MODULES
nb: MODULER

en: Mac-style bless on HFS or HFS+
nb: Forhåndssjekk i Mac-stil på HFS eller HFS+

en: Mail xorriso support requests to <bug-xorriso@gnu.org>.
nb: Send e-post til <bug-xorriso@gnu.org> for å få hjelp til xorriso.

en: Make GRUB CD-ROM, disk, pendrive and floppy bootable image.
nb: Lag oppstartbart GRUB-bilde for CD-ROM, disk, minnepenn og diskett.

en: Make GRUB keyboard layout file.
nb: Lag tastatur-utformingsfil for GRUB.

en: Make a bootable image of GRUB.
nb: Lag et bilde av GRUB som maskinen kan starte opp.

en: Make a virtual drive from a file.
nb: Lag en virtuell enhet av en fil.

en: Make partition active
nb: Gjør partisjon aktiv

en: Manage the BIOS drive mappings.
nb: Håndter koblinger av BIOS-lagringsenheten.

en: Manipulate PCI devices.
nb: Manipuler PCI-enheter.

en: Match structures with the given handle.
nb: Match strukturer med den gitte handle.

en: Match structures with the given type.
nb: Match strukturer med den gitte typen.

en: Measure time used by COMMAND
nb: Mål hvor lang tid valgt KOMMANDO bruker

en: Memory type: DDR2.
nb: Minnetype: DDR2.

en: Memory type: Unknown.
nb: Minnetype: Ukjent.

en: Menu entry identifier.
nb: Menyoppførings-ID.

en: Menu entry not specified.
nb: Du har ikke valgt menyoppføring.

en: Menu entry type.
nb: Type menyoppføring.

en: Minimum Emacs-like screen editing is supported. TAB lists completions. Press Ctrl-x or F10 to boot, Ctrl-c or F2 for a command-line or ESC to discard edits and return to the GRUB menu.
nb: Du kan redigere dette skjermbildet i forenklet Emacs-stil. Bruk TAB for å vise mulige autofullføringer av ord. Trykk Ctrl-X (evt. F10) for å starte opp, Ctrl-C (evt. F2) for kommandolinje eller ESC for å forkaste endringer og gå tilbake til GRUB-menyen.

en: Missing arguments
nb: Argumenter mangler

en: Missing input file
nb: Inndatafil mangler

en: Monday
nb: Mandag

en: Monochrome
nb: Monokromatisk

en: More than one install device?
nb: Flere enn én installasjonsenhet?

en: More than one menu entry?
nb: Flere enn én menyoppføring?

en: Mount a crypto device.
nb: Monter en kryptert enhet.

en: Mount all volumes with `boot' flag set.
nb: Monter alle volum med «boot»-flagg.

en: Mount all.
nb: Monter alle.

en: Mount by UUID.
nb: Monter etter UUID.

en: Mount crypto devices.
nb: Monter krypterte enheter.

en: NAME [VARIABLE] [HINTS]
nb: NAVN [VARIABEL] [HINT]

en: NOT RUNNING:
nb: KJØRER IKKE:

en: NOTE: In cases where GRUB cannot write to the environment block, such as when it is stored on an MDRAID or LVM device, the chosen boot menu entry will remain the default even after reboot.
nb: MERK: I tilfeller der GRUB ikke kan skrive til miljøblokken, for eksempel når den er lagret på en MDRAID- eller LVM-enhet, vil den valgte oppstartsmenyoppføringen forbli standard selv etter omstart.

en: NUMBER_OF_SECONDS
nb: ANTALL_SEKUNDER

en: Name	Ref Count	Dependencies
nb: Navn	Referanseantall	Avhengigheter

en: Native disk drivers are in use. Refusing to use firmware disk interface.
nb: Du bruker lokale diskdrivere. Disk-grensesnitt på fastvare blir ikke brukt.

en: Netboot directory for %s created. Configure your DHCP server to point to %s
nb: Nettverksoppstart-mappe for %s er opprettet. Be aktuell DHCP-tjener om å peke på %s

en: Network protocols:
nb: Nettverksprotokoller:

en: New MBR is written to `%s'
nb: Ny MBR er skrevet til «%s»

en: No CS5536 found
nb: Fant ingen CS5536

en: No FPSWA found
nb: Fant ingen FPSWA

en: No boot time statistics is available
nb: Ingen statistikk for oppstartstid er tilgjengelig

en: No command is specified.
nb: Ingen kommando er gitt.

en: No device is specified.
nb: Ingen enhet er valgt.

en: No disk cache statistics available
nb: Ingen statistikk for disk-hurtiglager er tilgjengelig

en: No drives have been remapped
nb: Ingen lagringsenheter er omkoblet

en: No known filesystem detected
nb: Fant ingen kjente filsystemer

en: No path is specified.
nb: Ingen sti er valgt.

en: No path or device is specified.
nb: Ingen sti eller enhet er valgt.

en: No virtual device tree available
nb: Intet virtuelt enhetstre tilgjengelig

en: Not enough parameters to command.
nb: Kommandoen mangler parametre.

en: Now connect the remote debugger, please.
nb: Nå kan du koble til den eksterne feilsøkeren.

en: Number of PBKDF2 iterations
nb: Antall PBKDF2-gjentakelser

en: OPTIONS FILE
nb: VALG FIL

en: OS disk #num ------> GRUB/BIOS device
nb: OS-disk #num ------> GRUB-/BIOS-enhet

en: OS file %s open error: %s
nb: Feil ved åpning av OS-fila %s: %s

en: Option -- switches to native xorriso command mode.
nb: Valget «--» bytter til xorrisos egen kommandomodus.

en: Options:
nb: Valg:

en: Out of range lookup: %d
nb: «lookup» %d er utenfor rekkevidde

en: Override guessed mapping of Plan9 devices.
nb: Overstyr gjetningsbasert kobling av Plan9-enheter.

en: PARTITION COMMANDS
nb: PARTISJON KOMMANDOER

en: PATH
nb: STI

en: PBKDF2 hash of your password is %s
nb: PBKDF2-summen av passordet ditt er %s

en: PORT VALUE [MASK]
nb: PORT VERDI [MASKE]

en: PUBKEY_ID
nb: NØKKEL_ID

en: Paletted
nb: I palett

en: Parse legacy config in new context
nb: Tolk gammelutformet oppsett i ny kontekst

en: Parse legacy config in new context taking only menu entries
nb: Tolk gammelutformet oppsett i ny kontekst, og bare ta med menyoppføringer

en: Parse legacy config in same context
nb: Tolk gammelutformet oppsett i samme kontekst

en: Parse legacy config in same context taking only menu entries
nb: Tolk gammelutformet oppsett i samme kontekst, og bare ta med menyoppføringer

en: Part no: %s.
nb: Delnummer: %s.

en: Partition %d is active now.
nb: Partisjon %d er nå aktiv.

en: Partition %s:
nb: Partisjon %s:

en: Partition style `%s' doesn't support embedding
nb: Partisjonsstilen «%s» støtter ikke innebygging

en: Path: %s
nb: Sti: %s

en: Path: unavailable
nb: Sti: utilgjengelig

en: Perform COMMANDS on partition.
    Use `parttool PARTITION help' for the list of available commands.
nb: Utfør KOMMANDOER på partisjon.
    Bruk «parttool PARTISJON help» for å se en liste over tilgjengelige kommandoer.

en: Perform a DNS lookup
nb: Gjør oppslag i DNS

en: Perform an IPV6 autoconfiguration
nb: Sett opp IPV6 automatisk

en: Perform both direct and reverse mappings.
nb: Lag både direkte og omvendte koblinger.

en: Play a tune.
nb: Spill en sang.

en: Please don't use old title `%s' for GRUB_DEFAULT, use `%s' (for versions before 2.00) or `%s' (for 2.00 or later)
nb: Ikke gi GRUB_DEFAULT det gamle tittelformatet «%s». Bruk «%s» med eldre versjoner enn 2.00, og «%s» med versjon 2.00 eller nyere

en: Pool GUID: %016llx
nb: Pool-GUID: %016llx

en: Pool GUID: unavailable
nb: Pool-GUID: utilgjengelig

en: Pool name: %s
nb: Pool-navn: %s

en: Pool name: unavailable
nb: Pool-status: utilgjengelig

en: Pool state: active
nb: Pool-status: aktivt

en: Pool state: destroyed
nb: Pool-status: ødelagt

en: Pool state: exported
nb: Pool-status: eksportert

en: Pool state: level 2 ARC device
nb: Pool-status: ARC-enhet på nivå 2

en: Pool state: potentially active
nb: Pool-status: potensielt aktiv

en: Pool state: reserved for hot spare
nb: Pool-status: reservert

en: Pool state: unavailable
nb: Pool-status: utilgjengelig

en: Pool state: uninitialized
nb: Pool-status: ikke lastet inn

en: Possible arguments are:
nb: Følgende argumenter er gyldige:

en: Possible commands are:
nb: Følgende kommandoer er gyldige:

en: Possible devices are:
nb: Følgende enheter er gyldige:

en: Possible files are:
nb: Følgende filer er gyldige:

en: Possible partitions are:
nb: Følgende partisjoner er gyldige:

en: Possible things are:
nb: Følgende er gyldig:

en: Prefix not specified (use the -p option).
nb: Du har ikke valgt prefiks (bruk valget «-p»).

en: Prepares GRUB network boot images at net_directory/subdir assuming net_directory being TFTP root.
nb: Forbereder GRUB-bilder for nettverksoppstart på net_directory/subdir og legger til grunn at net_directory er TFTP-rotmappe.

en: Press any key to continue...
nb: Trykk på en tast for å fortsette …

en: Press any key to launch xnu
nb: Trykk på en knapp for å starte xnu

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line.
nb: Trykk enter for å starte valgt OS, «e» for å redigere kommandoer før oppstart eller «c» for en kommandolinje.

en: Press enter to boot the selected OS, `e' to edit the commands before booting or `c' for a command-line. ESC to return previous menu.
nb: Trykk enter for å starte valgt OS, «e» for å redigere kommandoer før oppstart eller «c» for en kommandolinje. ESC tar deg tilbake til forrige meny.

en: Print Memory information.
nb: Skriv ut informasjon om minnet.

en: Print ZFS info about DEVICE.
nb: Skriv ut ZFS-info om valgt ENHET.

en: Print ZFS-BOOTFSOBJ or store it into VARIABLE
nb: Skriv ut ZFS-BOOTFSOBJ, eller lagre informasjonen i valgt VARIABEL

en: Print a block list.
nb: Skriv ut en blokkliste.

en: Print and execute block argument.
nb: SKriv ut og kjør blokkargument.

en: Print backtrace.
nb: Skriv ut tilbakesporing.

en: Print drive identity and settings.
nb: Skriv ut lagringsenhetens identitet og oppsett.

en: Print sizes in a human readable format.
nb: Skriv ut størrelser i et menneskevennlig format.

en: Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
nb: Finn enhetsinformasjon ut i fra en gitt sti (eller, ved bruk av «-d», en enhet).

en: RAM holding coreboot tables
nb: RAM med coreboot-tabeller

en: RAM holding firmware code
nb: RAM med fastvarekode

en: RAM slot number %d
nb: RAM-kortplass nr. %d

en: REGEXP STRING
nb: REG_UTTR STRENG

en: ROM image is present.
nb: ROM-bilde er tilstede.

en: Read 16-bit value from ADDR.
nb: Les 16-bit-verdi fra valgt ADR.

en: Read 16-bit value from PORT.
nb: Les 16-bit-verdi fra valgt PORT.

en: Read 32-bit value from ADDR.
nb: Les 32-bit-verdi fra valgt ADR.

en: Read 32-bit value from PORT.
nb: Les 32-bit-verdi fra valgt PORT.

en: Read 8-bit value from ADDR.
nb: Les 8-bit-verdi fra valgt ADR.

en: Read 8-bit value from PORT.
nb: Les 8-bit-verdi fra valgt PORT.

en: Read a CPU model specific register.
nb: Les register for en spesifikk CPU-modell.

en: Read only LENGTH bytes.
nb: Skrivebeskyttede «LENGTH»-byte.

en: Reboot failed
nb: Omstart mislyktes

en: Reboot into firmware setup menu.
nb: Start på nytt og kjør fastvare-oppsettsmeny.

en: Reboot the computer.
nb: Start maskinen på nytt.

en: Reenter password:
nb: Skriv inn passordet på nytt:

en: Register %x of %x:%02x.%x is %x
nb: Register %x av %x:%02x.%x er %x

en: Remove PUBKEY_ID from trusted keys.
nb: Fjern valgt NØKKEL_ID fra lista over godkjente nøkler.

en: Remove a DNS server
nb: Fjern en DNS-tjener

en: Remove a module.
nb: Fjern en modul.

en: Remove an environment variable.
nb: Fjern en miljøvariabel.

en: Remove any memory regions in specified range.
nb: Fjern minneregioner innenfor valgt område.

en: Render Apple .disk_label.
nb: Bruk Apple-«.disk_label».

en: Report bugs to <bug-grub@gnu.org>.
nb: Rapporter feil til <bug-grub@gnu.org>.

en: Requested serial terminal but GRUB_SERIAL_COMMAND is unspecified. Default parameters will be used.
nb: Ba om seriell terminal, men «GRUB_SERIAL_COMMAND» er ikke oppgitt. Bruker derfor standardparametre.

en: Reset all mappings to the default values.
nb: Tilbakestill alle koblinger til standardverdier.

en: Retrieve SMBIOS information.
nb: Hent SMBIOS-informasjon.

en: Retrieve device info.
nb: Hent enhetsinfo.

en: Return from a function.
nb: Gå ut av en funksjon.

en: Return to IEEE1275 prompt.
nb: Gå tilbake til IEEE1275-ledetekst.

en: Run `gdb %s %d', and set ARGS.HOLD to zero.
nb: Kjør «gdb %s %d» og velg null for «ARGS.HOLD».

en: Run `go' to resume GRUB.
nb: Kjør «go» for å gå tilbake til GRUB.

en: SHORTNAME
nb: HURTIGNAVN

en: SHORTNAME CARD ADDRESS [HWADDRESS]
nb: HURTIGNAVN KORT ADRESSE [MASKINVAREADRESSE]

en: SHORTNAME NET [INTERFACE| gw GATEWAY]
nb: HURTIGNAVN NETT [GRENSESNITT| gw PORTNER]

en: SIZE
nb: STØRRELSE

en: STRING
nb: STRENG

en: STRING ...
nb: STRENG …

en: Saturday
nb: Lørdag

en: Save read value into variable VARNAME.
nb: Lagre innlest verdi i variabelen VARNAVN.

en: Save variables to environment block file.
nb: Lagre variabler i miljø-blokkfil.

en: Say `Hello World'.
nb: Si «Hei, verden».

en: Script `%s' contains no commands and will do nothing
nb: Skriptet «%s» inneholder ingen kommandoer, og gir ingen effekt

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
nb: Finn enheter ved hjelp av UUID. Hvis VARIABEL er valgt, blir den første samsvarende enheten brukt som variabelverdi.

en: Search devices by a file.
nb: Finn enheter ved å søke etter en fil.

en: Search devices by a filesystem UUID.
nb: Finn enheter ved å søke etter en filsystem-UUID.

en: Search devices by a filesystem label.
nb: Fin enheter ved å søke etter en filsystem-etikett.

en: Search devices by file, filesystem label or filesystem UUID. If --set is specified, the first device found is set to a variable. If no variable name is specified, `root' is used.
nb: Finn enheter ved å søke etter filer som ligger på dem, filsystem-etikett eller UUID. Første funnede enhet brukes som verdi for en variabel hvis «--set» er valgt. Variabelnavnet «root» brukes hvis du ikke velger et annet.

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
nb: Finn enheter ved å søke etter filer som ligger på dem. Hvis VARIABEL er valgt, blir den første samsvarende enheten brukt som variabelverdi.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
nb: Finn enheter ved å søke etter en etikett. Hvis VARIABEL er valgt, blir den første samsvarende enheten brukt som variabelverdi.

en: Sector %llu is already in use by raid controller `%s'; avoiding it.  Please ask the manufacturer not to store data in MBR gap
nb: Sektor %llu brukes allerede av RAID-kontroller «%s», og blir unngått. Du bør be fabrikanten om å ikke lagre data i oppstartsområdet, ettersom dette fører til problemer

en: Sector %llu is already in use by the program `%s'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track
nb: Sektor %llu brukes allerede av programmet «%s», og blir unngått. Dette programmet kan forårsake problemer med oppstart og/eller annet senere. Du bør be programutviklerne om å ikke lagre data i oppstartsområdet, ettersom dette fører til problemer

en: Select a structure when several match.
nb: Velg en struktur når flere samsvarer.

en: Select device by its position on the bus.
nb: Velg enhet etter hvor på bussen den ligger.

en: Select device by vendor and device IDs.
nb: Velg enhet ut i fra produsent- og enhets-ID-er.

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
nb: Still inn avansert strømstyring
    (1=lav, …, 254=høy, 255=av).

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
nb: Still inn automatisk akustikkhåndtering
    (0=av, 128=stille, …, 254=rask).

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
nb: Velg OEMID for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
nb: Velg OEMTABLE-ID for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
nb: Velg OEMTABLE-revisjon for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set `hidden' flag in partition type
nb: Slå på «hidden»-flagg under partisjonstype

en: Set a variable to return value.
nb: Gi verdi til en variabel for å hente verdi.

en: Set a variable to the first device found.
nb: Bruk første funnede enhet som verdi for en variabel.

en: Set an environment variable.
nb: Gi verdi til en miljøvariabel.

en: Set background color for active terminal.
nb: Velg bakgrunnsfarge for aktiv terminal.

en: Set bit at BYTE:BIT in CMOS.
nb: Still inn bit ved BYTE:BIT i CMOS.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
nb: Velg «creator»-felt for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
nb: Velg «creator»-revisjon for RSDP, XSDT og RSDT.

en: Set debug environment variable.
nb: Gi miljøvariabelen for feilsøking («debug») en verdi.

en: Set drive to sleep mode.
nb: Sett lagringsenheten i dvalemodus.

en: Set drive to standby mode.
nb: Sett lagringsenheten i ventemodus.

en: Set positional parameters.
nb: Velg posisjonsparametre.

en: Set root device.
nb: Velg rotenhet.

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
nb: Still inn tidsavbrudd for ventemodus
    (0=av, 1=5s, 2=10s, …, 240=20m, 241=30m, …).

en: Set terminfo type of TERM to TYPE.
nb: Velg terminfo-type for TERM med TYPE.

en: Set the base frequency.
nb: Velg frekvens.

en: Set the default boot menu entry for GRUB, for the next boot only.
nb: Velg standardoppføring på GRUB-oppstartsmenyen (gjelder kun for neste oppstart).

en: Set the default boot menu entry for GRUB.
nb: Velg standardoppføring på GRUB-oppstartsmenyen.

en: Set the serial port address.
nb: Velg seriellport-adresse.

en: Set the serial port parity.
nb: Velg seriellport-paritet.

en: Set the serial port speed.
nb: Velg seriellport-hastighet.

en: Set the serial port stop bits.
nb: Velg seriellport-stoppebiter.

en: Set the serial port word length.
nb: Velg seriellport-ordlengde.

en: Set the serial unit.
nb: Velg seriellenhet.

en: Set up images to boot from DEVICE.
    
    You should not normally run this program directly.  Use grub-install instead.
nb: Velg hvilken ENHET bilder skal startes opp fra.
    
    Du bør vanligvis ikke kjøre dette programmet direkte. Bruk heller «grub-install».

en: Set user password (PBKDF2).
nb: Velg passord for en bruker (PBKDF2).

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
nb: Velg passord for en bruker (ren tekst). Dette er usikkert, og anbefales ikke.

en: Set variable with user input.
nb: Gi verdi til en variabel med inndata fra bruker.

en: Set variables.
nb: Velg («set») verdier for variabler.

en: Setting GRUB_TIMEOUT to a non-zero value when GRUB_HIDDEN_TIMEOUT is set is no longer supported.
nb: Du kan ikke lenger gi «GRUB_TIMEOUT» en annen verdi enn null når «GRUB_HIDDEN_TIMEOUT» har en verdi.

en: Setting partition type to 0x%x
nb: Velger 0x%x som partisjonstype

en: Shift positional parameters.
nb: Endre posisjonsparametre.

en: Show ACPI information.
nb: Vis ACPI-informasjon.

en: Show APM information.
nb: Vis informasjon om APM.

en: Show CBMEM console content.
nb: Vis CBMEM-konsollinnhold.

en: Show a help message.
nb: Vis en hjelpemelding.

en: Show a long list with more detailed information.
nb: Vis en lang liste med mer detaljert informasjon.

en: Show boot time statistics.
nb: Vis statistikk for oppstartstid.

en: Show contents of FILE in hex.
nb: Vis innhold i valgt FIL i heksadesimal form.

en: Show coreboot boot time statistics.
nb: Vis statistikk for coreboot-oppstartstid.

en: Show loaded modules.
nb: Vis innlastede moduler.

en: Show memory contents.
nb: Vis innhold i minnet.

en: Show raw contents of ATA IDENTIFY sector.
nb: Vis rådata fra ATA IDENTIFY-sektor.

en: Show raw contents of a file or memory.
nb: Vis rådata i en fil eller i minnet.

en: Show raw dump of the CMOS contents.
nb: Vis råinnholdet på CMOS.

en: Show raw dump of the PCI configuration space.
nb: Vis rådump av PCI-oppsettsområdet.

en: Show the contents of a file.
nb: Vis innholdet i en fil.

en: Show the current mappings.
nb: Vis gjeldende koblinger.

en: Show the list of trusted keys.
nb: Vis lista over godkjente nøkler.

en: Show this message.
nb: Vis denne meldinga.

en: Show version 1 tables only.
nb: Bare vis versjon 1-tabeller.

en: Show version 2 and version 3 tables only.
nb: Bare vis versjon 2- og versjon 3-tabeller.

en: Shutdown failed
nb: Klarte ikke å skru av maskinen

en: Simulate grub-legacy `initrd' command
nb: Simuler «initrd»-kommando fra grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `kernel' command
nb: Simuler «kernel»-kommando fra grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `modulenounzip' command
nb: Simuler «modulenounzip»-kommando fra grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command
nb: Simuler «password»-kommando fra grub-legacy

en: Simulate grub-legacy `password' command in menu entry mode
nb: Simuler «password»-kommando fra grub-legacy i menyoppføringsmodus

en: Skip N bytes from output file.
nb: Hopp over N byte i utdatafil.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
nb: Hopp over forskyvningsbyte i begynnelsen av fila.

en: Skip signature-checking of the environment file.
nb: Hopp over signaturkontroll av miljøfila.

en: Skip signature-checking of the public key file.
nb: Hopp over signaturkontroll av offentlig nøkkelfil.

en: Slot "%s" opened
nb: Kortplass «%s» åpnet

en: Slot %d opened
nb: Skuff %d er åpnet

en: Some Hurd stuff found, but not enough to boot.
nb: Fant noen Hurd-greier, men ikke nok til å starte opp.

en: Sorry, no parttool is available for %s
nb: Ingen partisjonsverktøy er tilgjengelig for %s

en: Specify filename.
nb: Velg filnavn.

en: Specify hash to use.
nb: Velg hvilken nøkkel som skal brukes.

en: Specify one or more font files to load.
nb: Velg én eller flere skrifttype-filer som skal lastes inn.

en: Specify size for each read operation
nb: Velg hvor stor hver leseoperasjon skal være

en: Specify the number of input files.
nb: Velg antall inndatafiler.

en: Speed: %s
nb: Hastighet: %s

en: Start GDB stub on given port
nb: Start GDB-test på valgt port

en: Stop GDB stub
nb: Stans GDB-testing

en: Storage information for `%s' does not include type
nb: Lagringsinformasjon for «%s» inneholder ikke type

en: Storage information for `%s' indicates neither a plain partition nor a plain disk
nb: Lagringsinformasjon for «%s» tilsier hverken ren partisjon eller ren disk

en: Store matched component NUMBER in VARNAME.
nb: Lagre samsvarende komponent-TALL i VARNAVN.

en: Store the value in the given variable name.
nb: Lagre verdien i det gitte variabelnavnet.

en: Success
nb: Vellykket

en: Sunday
nb: Søndag

en: Suppress normal output (warnings remain).
nb: Ikke vis vanlig utskrift (advarsler skrives fremdeles ut).

en: Switch to native disk drivers. If no modules are specified default set (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci) is used
nb: Bytt til innebygde diskdrivere. Hvis ingen moduler er valgt, brukes standardsett (pata,ahci,usbms,ohci,uhci,ehci)

en: Syntax error at line %u
nb: Syntaksfeil ved linje %u

en: Syntax errors are detected in generated GRUB config file.
    Ensure that there are no errors in /etc/default/grub
    and /etc/grub.d/* files or please file a bug report with
    %s file attached.
nb: Generert GRUB-oppsettsfil inneholder syntaksfeil.
    Kontroller at grunnlaget i /etc/default/grub og /etc/grub.d/*
    ikke innheholder feil, og send inn en feilrapport
    med %s vedlagt hvis du fremdeles har problemer.

en: System management bus controller I/O space is at 0x%x
nb: Inn-/utdataområde for kontrollenhet for systemhåndteringsbuss ligger ved 0x%x

en: TARGET
nb: MÅL

en: THEMES
nb: TEMAER

en: TPM unavailable
nb: TPM utilgjengelig

en: Target format not specified (use the -O option).
nb: Du har ikke valgt målformat (bruk valget «-O»).

en: Terminal has specified geometry.
nb: Terminalen har spesifisert størrelse.

en: Terminal is ASCII-only [default].
nb: Terminalen bruker kun ASCII [standard].

en: Terminal is logical-ordered UTF-8.
nb: Terminalen bruker logisk sortert UTF-8.

en: Terminal is visually-ordered UTF-8.
nb: Terminalen bruker visuelt sortert UTF-8.

en: Test USB support.
nb: Test USB-støtte.

en: Test bit at BYTE:BIT in CMOS.
nb: Test bit ved BYTE:BIT i CMOS.

en: Test file read speed.
nb: Test lesehastighet på fil.

en: Test if REGEXP matches STRING.
nb: Sjekk om REG_UTTR samsvarer med STRENG.

en: Test video subsystem in mode WxH.
nb: Test video-undersystem i modus BreddexHøyde.

en: Test video subsystem.
nb: Test video-undersystem.

en: Text-only
nb: Bare tekst

en: The files are identical.
nb: Filene er identiske.

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
nb: Valgt oppføring startes automatisk om %ds.

en: This VDEV is a RAIDZ%llu
nb: Denne VDEV-en er en RAIDZ%llu

en: This VDEV is a mirror
nb: Denne VDEV-en er et speil

en: This entry can be booted by any user.
nb: Denne oppføringa kan startes opp av alle brukere.

en: This requires setting GRUB_DEFAULT=saved in %s/default/grub.\n
nb: Dette krever at du gir en verdi til «GRUB_DEFAULT=» i fila %s/default/grub.\n

en: Thursday
nb: Torsdag

en: Tool to edit environment block.
nb: Verktøy for å redigere miljøblokk.

en: Total flash size: %d B.
nb: Total kortstørrelse: %d B.

en: Transform 64-bit UUID to format suitable for XNU. If -l is given keep it lowercase as done by blkid.
nb: Gjør om 64-bit-UUID til et format som kan brukes med XNU. Resultatet skrives ut med små bokstaver - som med blkid - hvis «-l» er valgt.

en: Transform a system filename into GRUB one.
nb: Konverter et system-filnavn til et GRUB-filnavn.

en: Transform syslinux config into GRUB one.
nb: Konverter syslinux-oppsett til GRUB-oppsett.

en: Translate SET1 characters to SET2 in STRING.
nb: Gjør om tegn i SETT1 til SETT2 i STRENG.

en: Translate to lower case.
nb: Gjør alle bokstaver små.

en: Translate to upper case.
nb: Gjør alle bokstaver store.

en: Translates the string with the current settings.
nb: OVersetter strengen med gjeldende oppsett.

en: Tuesday
nb: Tirsdag

en: USER PASSWORD
nb: BRUKER PASSORD

en: USER PBKDF2_PASSWORD
nb: BRUKER PBKDF2-PASSORD

en: USERNAME[,USERNAME]
nb: BRUKERNAVN[,BRUKERNAVN]

en: Unable to create pipe: %s
nb: Klarte ikke å lage datarør: %s

en: Unable to determine your platform. Use --target.
nb: Klarte ikke å finne ut hvilken plattform du bruker. Bruk «--target».

en: Unable to fork: %s
nb: Klarte ikke å kopiere: %s

en: Unable to open stream from %s: %s
nb: Klarte ikke å åpne strøm fra %s. %s

en: Unable to retrieve pool state
nb: Klarte ikke å hente pool-status

en: Uncompress data.
nb: Pakk ut data.

en: Uncompress file before checksumming.
nb: Pakk ut fila før sjekksummer kontrolleres.

en: Unknown address type %d
nb: %d er en ukjent adressetype

en: Unknown command `%s'.
nb: «%s» er en ukjent kommando.

en: Unknown compression format %s
nb: %s er et ukjent komprimeringsformat

en: Unknown encoding
nb: Ukjent koding

en: Unknown extra argument `%s'.
nb: «%s» er et ukjent ekstraargument.

en: Unknown keyboard scan code 0x%02x
nb: 0x%02x er en ukjent tastatur-knappkode

en: Unknown keyboard scan identifier %s
nb: %s er et ukjent tastaturknapp-navn

en: Unknown platform `%s-%s'
nb: «%s-%s» er en ukjent plattform

en: Unknown video mode
nb: Ukjent videomodus

en: Unknown virtual device type: %s
nb: Ukjent virtuell enhetstype: %s

en: Unload EFI emulator.
nb: Slå av EFI-emulator.

en: Unrecognized compression `%s'
nb: «%s» er en ukjent komprimeringsmetode

en: Unrecognized option `%s'\n
nb: «%s» er et ukjent valg\n

en: Unrecognized pool state
nb: Ukjent pool-status

en: Unsupported address type %d
nb: Adressetypen %d støttes ikke

en: Unsupported hw address type %d
nb: Maskinvareadresse-typen %d støttes ikke

en: Unsupported image format
nb: Bildeformatet støttes ikke

en: Unsupported substitution type: %d
nb: Erstatningstype %d støttes ikke

en: Usage:
nb: Bruk:

en: Usage: %s -o OUTPUT CKBMAP_ARGUMENTS...\n
nb: Bruk: %s -o UTDATA CKBMAP-ARGUMENTER …\n

en: Usage: %s DEVICE
nb: Bruk: %s ENHET

en: Usage: %s [INFILE [OUTFILE]]
nb: Bruk: %s [INNFIL [UTFIL]]

en: Usage: %s [OPTION] MENU_ENTRY\n
nb: Bruk: %s [VALG] MENYOPPFØRING\n

en: Usage: %s [OPTION]\n
nb: Bruk: %s [VALG]\n

en: Use CD-ROM as root.
nb: Bruk CD-ROM som rot.

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
nb: Bruk GDB ekstern feilsøking i stedet for DDB.

en: Use STRING as menu entry body.
nb: Bruk valgt STRENG som menyoppføring.

en: Use compiled-in root device.
nb: Bruk innebygd rotenhet.

en: Use serial console.
nb: Bruk seriellkonsoll.

en: Use the %C and %C keys to select which entry is highlighted.
nb: Bruk %C og %C for å velge oppføring.

en: VAR INTERFACE NUMBER DESCRIPTION
nb: VAR GRENSESNITT NUMMER BESKR

en: VARNAME
nb: VARNAVN

en: VDEV element number %d isn't correct
nb: VDEV-element nummer %d er feil

en: VDEV element number %d:
nb: VDEV-element nummer %d:

en: VDEV with %d children
nb: VDEV med %d avkom

en: Verbose countdown.
nb: Detaljert nedtelling.

en: Verify detached signature.
nb: Bekreft løs signatur.

en: Version %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, len = 0x%x, offset = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, len = 0x%x
    DS = 0x%x, len = 0x%x
nb: Versjon %u.%u
    32-bit CS = 0x%x, lengde = 0x%x, punkt = 0x%x
    16-bit CS = 0x%x, lengde = 0x%x
    DS = 0x%x, lengde = 0x%x

en: Virtual device is degraded
nb: Virtuell enhet er degradert

en: Virtual device is faulted
nb: Virtuell enhet har problemer

en: Virtual device is offline
nb: Virtuell enhet er frakoblet

en: Virtual device is online
nb: Virtuell enhet er tilkoblet

en: Virtual device is removed
nb: Virtuell enhet er fjernet

en: WARNING: no console will be available to OS
nb: ADVARSEL: OS-et får ingen konsoll

en: WARNING: no platform-specific install was performed
nb: ADVARSEL: ingen plattform-spesifikk installasjon er utført

en: WARNING: unsupported font feature parameters: %x
nb: ADVARSEL: funksjonsparametre %x for skrifttype støttes ikke

en: WIDTHxHEIGHT.
nb: BREDDExHØYDE.

en: Wait for a specified number of seconds.
nb: Vent i valgt antall sekunder.

en: Wait for keypress after every line of output.
nb: Vent på knappetrykk for hver utskriftslinje.

en: Warning:
nb: Advarsel:

en: Warning: invalid background color `%s'
nb: Advarsel: «%s» er en ugyldig bakgrunnsfarge

en: Warning: invalid foreground color `%s'
nb: Advarsel: «%s» er en ugyldig forgrunnsfarge

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
nb: Advarsel: syntaksfeil (skråstrek mangler) i «%s»

en: Wednesday
nb: Onsdag

en: Windows NT/2000/XP (loader)
nb: Windows NT/2000/XP (oppstartslaster)

en: Windows Vista/7 (loader)
nb: Windows Vista/7 (oppstartslaster)

en: Write 16-bit VALUE to ADDR.
nb: Skriv 16-bit-VERDI til ADR.

en: Write 16-bit VALUE to PORT.
nb: Skriv 16-bit-VERDI til valgt PORT.

en: Write 32-bit VALUE to ADDR.
nb: Skriv 32-bit-VERDI til ADR.

en: Write 32-bit VALUE to PORT.
nb: Skriv 32-bit-VERDI til valgt PORT.

en: Write 8-bit VALUE to ADDR.
nb: Skriv 8-bit-VERDI til ADR.

en: Write 8-bit VALUE to PORT.
nb: Skriv 8-bit-VERDI til valgt PORT.

en: Write a value to a CPU model specific register.
nb: Skriv verdi register for en spesifikk CPU-modell.

en: Written SPD bytes: %d B.
nb: Skrevne SPD-byte: %d B.

en: Xen hypervisor, version %s
nb: Xen hypervisor, versjon %s

en: You need to specify at least one command.
nb: Du må velge minst én kommando.

en: You will have to set `SystemPartition' and `OSLoader' manually.
nb: Du må gi verdier til variablene «SystemPartition» og «OSLoader» manuelt.

en: You've found a bug
nb: Du har funnet en programfeil

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
nb: Innebyggingsområdet ditt er uvanlig trangt, og har ikke plass til «core.img».

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Some features are disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
nb: Din versjon av xorriso støtter ikke «--grub2-boot-info», og enkelte funksjoner er slått av. Bruk helst 1.2.9 eller nyere versjon av xorriso.

en: Your xorriso doesn't support `--grub2-boot-info'. Your core image is too big. Boot as disk is disabled. Please use xorriso 1.2.9 or later.
nb: Din versjon av xorriso støtter ikke «--grub2-boot-info». Kjernebildet er for stort, så du kan ikke starte opp dette som en disk. Bruk helst 1.2.9 eller nyere versjon av xorriso.

en: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] ...
nb: [--append|--remove] [TERMINAL1] [TERMINAL2] …

en: [--force|--bpb] FILE
nb: [--force|--bpb] FIL

en: [--md5] PASSWD [FILE]
nb: [--md5] PASSORD [FIL]

en: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FILE [ARG ...]
nb: [--no-mem-option] [--type=TYPE] FIL [ARG …]

en: [-1|-2] [--exclude=TABLE1,TABLE2|--load-only=TABLE1,TABLE2] FILE1 [FILE2] [...]
nb: [-1|-2] [--exclude=TABELL1,TABELL2|--load-only=TABELL1,TABELL2] FIL1 [FIL2] […]

en: [-c FILE [-p PREFIX]] [FILE1 [FILE2 ...]]
nb: [-c FIL [-p PREFIKS]] [FIL1 [FIL2 …]]

en: [-e|-n] STRING
nb: [-e|-n] STRENG

en: [-f FILE]
nb: [-f FIL]

en: [-f FILE] [-s|--skip-sig] [variable_name_to_whitelist] [...]
nb: [-f FIL] [-s|--skip-sig] [variabelnavn_som_skal_hvitelistes] […]

en: [-f FILE] variable_name [...]
nb: [-f FIL] variabelnavn […]

en: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] ...] NAME
nb: [-f|-l|-u|-s|-n] [--hint HINT [--hint HINT] …] NAVN

en: [-h|-p|-r] [FILE]
nb: [-h|-p|-r] [FIL]

en: [-l] GRUBUUID [VARNAME]
nb: [-l] GRUB-UUID [VARNAVN]

en: [-l|-h|-a] [FILE ...]
nb: [-l|-h|-a] [FIL …]

en: [-m (stretch|normal)] FILE
nb: [-m (stretch|normal)] FIL

en: [-s POSITION] [-d DEVICE]
nb: [-s POSISJON] [-d ENHET]

en: [-s POSITION] [-d DEVICE] [-v VAR] REGISTER[=VALUE[:MASK]]
nb: [-s POSISJON] [-d ENHET] [-v VAR] REGISTER[=VERDI[:MASKE]]

en: [-s SIZE] FILENAME
nb: [-s STØRR] FILNAVN

en: [-s|--skip-sig] FILE SIGNATURE_FILE [PUBKEY_FILE]
nb: [-s|--skip-sig] FIL SIGNATURFIL [OFF_NØKKELFIL]

en: [-s|--skip-sig] PUBKEY_FILE
nb: [-s|--skip-sig] OFF_NØKKELFIL

en: [-t type] [-h handle] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) offset [--set variable]
nb: [-t type] [-h håndtak] [-m match] (-b|-w|-d|-q|-s|-u) forskyvning [--set variabel]

en: [CARD [HWADDRESS]]
nb: [KORT [MASKINVAREADRESSE]]

en: [CARD]
nb: [KORT]

en: [DIR]
nb: [MAPPE]

en: [ENVVAR=VALUE]
nb: [ENVVAR=VERDI]

en: [KEYSTROKE1] [KEYSTROKE2] ...
nb: [KNAPPETRYKK1] [KNAPPETRYKK2] …

en: [LENGTH]
nb: [LENGDE]

en: [MODULE1 MODULE2 ...]
nb: [MODUL1 MODUL2 …]

en: [NUMBER:]VARNAME
nb: [TALL:]VARNAVN

en: [OPTIONS...]
nb: [VALG …]

en: [OPTIONS]
nb: [VALG]

en: [OPTIONS] DISK
nb: [VALG] DISK

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
nb: [VALG] FIL_ELLER_ENHET

en: [OPTIONS] FONT_FILES
nb: [VALG] SKRIFTFILER

en: [OPTIONS] [SET1] [SET2] [STRING]
nb: [VALG] [SETT1] [SETT2] [STRENG]

en: [OPTION] SOURCE...
nb: [VALG] KILDE …

en: [OPTION] [INSTALL_DEVICE]
nb: [VALG] [INSTALLASJONSENHET]

en: [OPTION]... [MODULES]
nb: [VALG] … [MODULER]

en: [OPTION]... [PATH|DEVICE]
nb: [VALG] … [STI|ENHET]

en: [PATH]
nb: [STI]

en: [PATTERN ...]
nb: [MØNSTER …]

en: [USERLIST]
nb: [BRUKERLISTE]

en: [VALUE]...
nb: [VERDI] …

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
nb: [[år-]måned-dag] [time:minutt[:sekund]]

en: [bus]:[slot][.func]
nb: [buss]:[kortplass][.funk]

en: [default=%s]
nb: [standard=%s]

en: [vendor]:[device]
nb: [produsent]:[enhet]

en: `%s' is miscompiled: its start address is 0x%llx instead of 0x%llx: ld.gold bug?
nb: «%s» er satt sammen feil. Første adresse er «0x%llx» i stedet for «0x%llx». Kanskje du har funnet en ld.gold-programfeil?

en: `%s' is not a local disk
nb: «%s» er ikke en lokal disk

en: `cryptomount' command fails: %s
nb: «cryptomount»-kommando mislyktes: %s

en: `loopback' command fails: %s
nb: «loopback»-kommando mislyktes: %s

en: `nvsetenv' failed. 
    You will have to set `boot-device' variable manually.  At the IEEE1275 prompt, type:
      %s
nb: «nvsetenv» mislyktes. 
    Du må gi variabelen «boot-device» en verdi manuelt. Skriv følgende ved IEEE1275-ledeteksten:
      %s

en: `obppath' not found in parent dirs of `%s', no IEEE1275 name discovery
nb: Fant ikke «obppath» i foreldermapper av «%s». Ingen IEEE1275-navn

en: a value was assigned to the argument `%s' while it doesn't require an argument
nb: argumentet «%s» fikk en verdi, men aktuelt valg krever ikke et argument

en: access denied
nb: ingen tilgang

en: add NOTE segment for CHRP IEEE1275
nb: legg til NOTE-segment for CHRP IEEE1275

en: addr
nb: adr

en: address not found
nb: fant ikke adressen

en: alloc-mem failed
nb: «alloc-mem» mislyktes

en: assume input is a pxelinux configuration file.
nb: forvent at inndata er en pxelinux-oppsettsfil.

en: assume input is a syslinux configuration file.
nb: forvent at inndata er en syslinux-oppsettsfil.

en: assume input is an isolinux configuration file.
nb: forvent at inndata er en isolinux-oppsettsfil.

en: attempt to install to encrypted disk without cryptodisk enabled. Set `%s' in file `%s'
nb: du forsøkte å installere på kryptert disk uten å slå på cryptodisk først. Endre eller legg til «%s» i fila «%s»

en: attempt to read or write outside of disk `%s'
nb: forsøk å lese eller skrive utenfor disken «%s»

en: attempt to read or write outside of partition
nb: prøv å lese eller skrive utenfor partisjonen

en: attempt to read past the end of file
nb: prøv å lese forbi slutten av fila

en: attempt to redefine a function being executed
nb: forsøk å redefinere en funksjon som utføres

en: attempt to seek outside of the file
nb: prøv å søke utenfor fila

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
nb: prøver å lese kjernebildet «%s» fra GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
nb: prøver å lese kjernebildet «%s» fra GRUB igjen

en: available RAM
nb: tilgjengelig RAM

en: available formats:
nb: tilgjengelige formater:

en: available targets:
nb: tilgjengelige mål:

en: bad shim signature
nb: ugyldig shim-signatur

en: bad signature
nb: ubrukelig signatur

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, %s
nb: base_addr = 0x%llx, lengde = 0x%llx, %s

en: base_addr = 0x%llx, length = 0x%llx, type = 0x%x
nb: base_addr = 0x%llx, lengde = 0x%llx, type = 0x%x

en: big file signature isn't implemented yet
nb: stor filsignatur er ikke implementert enda

en: bitmap file `%s' is of unsupported format
nb: punktgrafikk-fila «%s» er av en type som ikke støttes

en: bless for ppc-based macs
nb: kontroller om programmet fungerer med ppc-baserte mac-maskiner

en: bless for x86-based macs
nb: kontroller om programmet fungerer med x86-baserte mac-maskiner

en: blocklist FILE
nb: blocklist FIL

en: blocklists are incomplete
nb: blokklistene er ufullstendige

en: blocklists are invalid
nb: blokklistene er ugyldige

en: blocksize is not divisible by 512
nb: blokkstørrelse kan ikke deles på 512

en: blocksize too large
nb: blokkstørrelse er for stor

en: can't break 0 loops
nb: du kan ikke bryte 0 sløyfer

en: can't compress `%s' to `%s'
nb: klarte ikke å komprimere «%s» til «%s»

en: can't determine filesystem on %s
nb: klarte ikke å finne ut hva slags filsystem som ligger på %s

en: can't find command `%s'
nb: fant ikke kommandoen «%s»

en: can't mount encrypted volume `%s': %s
nb: klarte ikke å montere det krypterte volumet «%s». %s

en: can't open `%s': %s
nb: klarte ikke å åpne «%s». %s

en: can't open file %s, index %d: error %d
nb: klarte ikke å åpne %s, indeks %d: feil %d

en: can't retrieve blocklists
nb: klarte ikke å hente blokklister

en: can't retrieve blocklists: %s
nb: klarte ikke å hente blokkeringslister. %s

en: can't set %dx%d font size: Freetype error %d: %s
nb: klarte ikke å velge skriftstørrelse for %dx%d: Freetype-feil %d: %s

en: cannot allocate TPM event buffer
nb: klarte ikke å tildele mellomlager for TPM-hendelser

en: cannot allocate command buffer
nb: klarte ikke å tildele kommando-mellomlager

en: cannot close `%s': %s
nb: klarte ikke å lukke «%s». %s

en: cannot compress the kernel image
nb: du kan ikke komprimere kjernebildet

en: cannot copy `%s' to `%s': %s
nb: klarte ikke å kopiere «%s» til «%s». %s

en: cannot delete `%s': %s
nb: klarte ikke å slette «%s». %s

en: cannot find EFI directory
nb: fant ikke EFI-mappe

en: cannot find a GRUB drive for %s.  Check your device.map
nb: fant ingen GRUB-enhet for %s. Sjekk fila «device.map»

en: cannot find a device for %s (is /dev mounted?)
nb: fant ingen enhet for %s (er /dev montert?)

en: cannot find locale `%s'
nb: fant ikke regionen «%s»

en: cannot get file location `%s': %s
nb: kan ikke finne filplassering «%s». %s

en: cannot get translator command line for path `%s': %s
nb: klarte ikke å hente «translator»-kommandolinje for stien «%s». %s

en: cannot make temporary directory: %s
nb: klarte ikke å lage midlertidig mappe: %s

en: cannot make temporary file: %s
nb: klarte ikke å lage midlertidig fil: %s

en: cannot open OS file `%s': %s
nb: klarte ikke å åpne OS-fila «%s»: %s

en: cannot open `%s': %s
nb: klarte ikke å åpne «%s». %s

en: cannot open configuration file `%s': %s
nb: klarte ikke å åpne oppsettsfila «%s». %s

en: cannot open directory `%s': %s
nb: klarte ikke å åpne mappa «%s». %s

en: cannot read `%s' correctly
nb: klarte ikke å lese «%s» skikkelig

en: cannot read `%s': %s
nb: klarte ikke å lese «%s». %s

en: cannot rename the file %s to %s
nb: klarte ikke å gi fila %s det nye navnet %s

en: cannot restore the original directory
nb: klarte ikke å gjenopprette opprinnelig mappe

en: cannot save the original directory
nb: klarte ikke å lagre opprinnelig mappe

en: cannot seek `%s': %s
nb: klarte ikke å søke etter «%s». %s

en: cannot stat `%s': %s
nb: klarte ikke å hente statistikk om «%s». %s

en: cannot sync `%s': %s
nb: klarte ikke å synkronisere «%s». %s

en: cannot write to CD-ROM
nb: klarte ikke å skrive til CD-ROM

en: cannot write to `%s': %s
nb: klarte ikke å skrive til «%s». %s

en: cannot write to the stdout: %s
nb: klarte ikke å skrive til standard utkanal: %s

en: card not found
nb: fant ikke kortet

en: cat FILE
nb: cat FIL

en: checksum verification failed
nb: bekreftelse av kontrollsum mislyktes

en: choose the compression to use for core image
nb: velg komprimeringsmetoden som skal brukes på kjernebildet

en: cmp FILE LOCAL
nb: cmp FIL LOKAL

en: compare fail at offset %llu
nb: sammenlikningsfeil ved posisjon %llu

en: compress GRUB files [optional]
nb: komprimer GRUB-filer (valgfritt)

en: connection refused
nb: tilkobling ble nektet

en: connection timeout
nb: tidsavbrudd ved tilkobling

en: convert to bold font
nb: konverter til fet skrift

en: core image is too big (0x%x > 0x%x)
nb: kjernebildet er for stort (0x%x > 0x%x)

en: core.img version mismatch
nb: core.img-versjonene samsvarer ikke

en: couldn't autoconfigure %s
nb: klarte ikke å sette opp %s automatisk

en: couldn't find IEEE1275 device path for %s.
    You will have to set `boot-device' variable manually
nb: fant ikke IEEE1275-enhetssti til %s.
    Du må gi variabelen «boot-device» en verdi manuelt

en: couldn't find a necessary member device of multi-device filesystem
nb: fant ikke et nødvendig medlem av tverrenhet-filsystem

en: couldn't find geli consumer
nb: fant ikke geli-forbruker

en: couldn't find geom `part' class
nb: fant ikke «part»-klasse i geom

en: couldn't open geom
nb: klarte ikke å åpne geom

en: couldn't read ELI metadata
nb: klarte ikke å lese ELI-metadata

en: couldn't retrieve UUID
nb: klarte ikke å hente UUID

en: couldn't retrieve geli UUID
nb: klarte ikke å hente geli-UUID

en: couldn't retrieve random data
nb: klarte ikke å hente vilkårlighetsdata

en: couldn't retrieve random data for salt
nb: klarte ikke å hente vilkårlighetsdata til salting

en: couldn't send network packet
nb: klarte ikke å sende nettverkspakke

en: cp FILE LOCAL
nb: cp FIL LOKAL

en: crc FILE
nb: crc FIL

en: cryptographic error number %d
nb: kryptografi-feil nummer %d

en: current directory of syslinux [default is parent directory of input file].
nb: gjeldende plassering av syslinux (standard er inndatafilas foreldermappe).

en: current directory of syslinux as it will be seen on runtime  [default is parent directory of input file].
nb: gjeldende syslinux-mappe slik den ser ut ved kjøring (standard er inndatafilas foreldermappe).

en: cygwin_conv_path() failed
nb: cygwin_conv_path() mislyktes

en: delete device map if it already exists
nb: slett enhetskart hvis det finnes allerede

en: destination unreachable
nb: målet ble ikke nådd

en: device count exceeds limit
nb: det finnes flere enheter enn grensa tillater

en: device tree must be supplied (see `devicetree' command)
nb: enhetstre må legges ved (se kommandoen «devicetree»)

en: disable hinting
nb: slå av hinting

en: disable shim_lock verifier
nb: deaktiver shim_lock-verifikator

en: disk `%s' not found
nb: fant ikke disken «%s»

en: disk does not exist, so falling back to partition device %s
nb: disken finnes ikke, så partisjonsenheten %s brukes som reserve

en: disk module to use (biosdisk or native). This option is only available on BIOS target.
nb: diskmoduler som skal brukes (biosdisk eller innebygd). Dette valget er bare tilgjengelig på BIOS-mål.

en: disk read fails at offset %lld, length %lld
nb: lesefeil på disken ved posisjon %lld, lengde %lld

en: diskboot.img size must be %u bytes
nb: størrelsen på diskboot.img skal være %u byte

en: do not install bootsector
nb: ikke installer oppstartssektor

en: do not probe for filesystems in DEVICE
nb: ikke undersøk filsystemer på valgt ENHET

en: domain name component is too long
nb: domenenavn-komponenten er for lang

en: don't update LED state
nb: ikke oppdater LED-tilstand

en: don't update the `boot-device'/`Boot*' NVRAM variables. This option is only available on EFI and IEEE1275 targets.
nb: ikke oppdater NVRAM-variablene «boot-device» og «Boot*». Dette valget er bare tilgjengelig på EFI- og IEEE1275-mål.

en: done
nb: ferdig

en: efibootmgr failed to register the boot entry: %s
nb: efibootmgr klarte ikke å registrere oppføring: %s

en: embed FILE as a device tree (DTB)
nb: bygg inn FIL som enhetstre (DTB)

en: embed FILE as a memdisk image
    Implies `-p (memdisk)/boot/grub' and overrides any prefix supplied previously, but the prefix itself can be overridden by later options
nb: legg inn valgt FIL som et memdisk-bilde
    Dette impliserer valget «-p (memdisk)/boot/grub», og overstyrer evt. tidligere prefiks. Dette prefikset kan i seg selv overstyres av senere valg

en: embed FILE as an early config
nb: legg inn valgt FIL som et tidlig oppsett

en: embed FILE as public key for signature checking
nb: bruk valgt FIL som offentlig nøkkel for signaturkontroll

en: embed a specific DTB
nb: bygg inn spesifikk DTB

en: embedding is not possible, but this is required for RAID and LVM install
nb: innebygging er ikke mulig. Samtidig er det påkrevet for å bruke RAID og LVM

en: embedding is not possible, but this is required for cross-disk install
nb: innebygging er ikke mulig. Samtidig er det påkrevet for å installere på tvers av disker

en: enable ARCS (big-endian mips machines, mostly SGI) boot. Disables HFS+, APM, sparc64 and boot as disk image for i386-pc
nb: slå på ARCS-oppstart (for store mips-maskiner, stort sett SGI). Dette slår av HFS+, APM, sparc64 og oppstart av i386-pc som diskbilde

en: enable sparc boot. Disables HFS+, APM, ARCS and boot as disk image for i386-pc
nb: slå på sparc-oppstart. Dette slår av HFS+, APM, ARCS oppstart av i386-pc som diskbilde

en: enabling %s support ...
nb: slår på støtte for %s …

en: enter: boot, `e': options, `c': cmd-line
nb: enter: start opp, «e»: valg, «c»: kmnd.linje

en: environment block too small
nb: miljøblokka er for liten

en: error: %s.
nb: feil: %s.

en: expect GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
nb: forvent at GRUB-bilder ligger i mappa DIR/%s i stedet for %s

en: failed to copy Grub to the PReP partition
nb: klarte ikke å kopiere Grub til PReP-partisjonen

en: failed to get FDT
nb: klarte ikke å hente FDT

en: failed to get canonical path of `%s'
nb: fant ikke fullstendig sti til «%s»

en: failed to read the sectors of the core image
nb: klarte ikke å lese kjernebildets sektorer

en: failed to retrieve the structure field
nb: klarte ikke å hente strukturfeltet

en: failure reading sector 0x%llx from `%s'
nb: det oppstod en feil ved lesing av sektor 0x%llx fra «%s»

en: failure to read password
nb: klarte ikke å lese passord

en: failure writing sector 0x%llx to `%s'
nb: det oppstod en feil ved skriving av sektor 0x%llx til «%s»

en: false
nb: usant

en: faulty RAM (BadRAM)
nb: RAM med feil (BadRAM)

en: file `%s' is too big
nb: fila «%s» er for stor

en: file `%s' not found
nb: fant ikke fila «%s»

en: filename expected
nb: forventet et filnavn

en: filename or tempo and notes expected
nb: forventet enten filnavn eller tempo og notes

en: filesystem `%s' does not support labels
nb: filsystemet «%s» støtter ikke etiketter

en: filesystem `%s' doesn't support blocklists
nb: filsystemet «%s» støtter ikke blokklister

en: filesystem on %s is neither HFS nor HFS+
nb: filsystemet på %s er hverken HFS eller HFS+

en: firmware image is too big
nb: fastvarebildet er for stort

en: force autohint
nb: tving auto-hint

en: four arguments expected
nb: forventer fire argumenter

en: free-mem failed
nb: «free-mem» mislyktes

en: fwstart.img doesn't match the known good version. proceed at your own risk
nb: fwstart.img samsvarer ikke med den kjente, brukbare versjonen. Du fortsetter nå på egen risiko

en: generate an image in FORMAT
nb: lag et bilde i valgt FORMAT

en: given argument is a system device, not a path
nb: argumentet er ikke en sti, men en systemenhet

en: grub-mkimage is compiled without XZ support
nb: grub-mkimage er installert uten XZ-støtte

en: handle
nb: håndtak

en: hex FILE
nb: hex FIL

en: ignore bitmap strikes when loading
nb: ignorer punktgrafikk ved innlasting

en: incorrect terminal dimensions specification
nb: feilaktig spesifikasjon av terminalstørrelse

en: initrd already loaded
nb: initrd er allerede lastet inn

en: install FONTS [default=%s]
nb: installer SKRIFTTYPER (standard=%s)

en: install GRUB for TARGET platform [default=%s]; available targets: %s
nb: installer GRUB på valgt MÅLplattform (standard=%s). Tilgjengelige mål: %s

en: install GRUB images under the directory DIR/%s instead of the %s directory
nb: installer GRUB-bilder under mappa  DIR/%s i stedet for mappa %s

en: install THEMES [default=%s]
nb: installer TEMAER (standard=%s)

en: install device isn't specified
nb: du har ikke valgt installasjonsenhet

en: install even if problems are detected
nb: ikke stans installasjonen selv om problemer oppstår

en: install only LOCALES [default=all]
nb: bare installer valgte REGIONER (standard=alle)

en: install only MODULES and their dependencies [default=all]
nb: bare installer valgte MODULER og ting de er avhengige av (standard=alle)

en: invalid DHCP option code
nb: ugyldig DHCP-valgkode

en: invalid PBKDF2 password
nb: ugyldig PBKDF2-passord

en: invalid arch-dependent ELF magic
nb: ugyldig arkitektur-avhengig ELF-magi

en: invalid arch-independent ELF magic
nb: ugyldig arkitektur-uavhengig ELF-magi

en: invalid argument
nb: ugyldig argument

en: invalid block size
nb: ugyldig blokkstørrelse

en: invalid color specification `%s'
nb: «%s» er et ugyldig fargeoppsett

en: invalid device tree
nb: ugyldig device tree

en: invalid environment block
nb: ugyldig miljøblokk

en: invalid file name `%s'
nb: «%s» er et ugyldig filnavn

en: invalid font range
nb: ugyldig skriftrekkevidde

en: invalid line format: %s
nb: ugyldig linjeformat: %s

en: invalid memory address (0x%s > 0x%s)
nb: ugyldig minneaddresse (0x%s > 0x%s)

en: invalid modinfo file `%s'
nb: «%s» er en ugyldig modinfo-fil

en: invalid parameter %s
nb: %s er et gyldig parameter

en: invalid skip value %lld
nb: %lld er en ugyldig ignoreringsverdi

en: invalid variable name `%s'
nb: «%s» er et ugyldig variabelnavn

en: invalid video mode specification `%s'
nb: «%s» er et ugyldig videomodus-valg

en: invalid zImage
nb: ugyldig zImage

en: invalid zero blocksize
nb: ugyldig null-blokkstørrelse

en: ioctl GET_ARRAY_INFO error: %s
nb: ioctl GET_ARRAY_INFO-feil: %s

en: ioctl GET_DISK_INFO error: %s
nb: ioctl GET_DISK_INFO-feil: %s

en: ioctl RAID_VERSION error: %s
nb: ioctl RAID_VERSION-feil: %s

en: kernel image is too big (0x%x > 0x%x)
nb: kjernebildet er for stort (0x%x > 0x%x)

en: list network addresses
nb: vis nettverksadresser

en: list network cards
nb: vis nettverkskort

en: list network routes
nb: vis ruter på nettverket

en: ls PATH
nb: ls STI

en: lzop file corrupted
nb: lzop-fil er ødelagt

en: make the drive also bootable as floppy (default for fdX devices). May break on some BIOSes.
nb: la enheten starte opp i diskettmodus (standard for fdX-enheter). Dette fungerer ikke med alle BIOS-er.

en: match
nb: treff

en: missing `%c' symbol
nb: det mangler et «%c»-symbol

en: missing mandatory option for `%s'
nb: «%s» mangler obligatorisk valg

en: missing p-list filename
nb: mangler filnavn for p-list

en: module `%s' isn't loaded
nb: modulen «%s» er ikke lastet inn

en: module isn't loaded
nb: modulen er ikke lastet inn

en: name
nb: navn

en: need an image and mountpoint
nb: bilde og monteringspunkt er påkrevet

en: new read is position beyond the end of the written data
nb: ny lesing er posisjon utenfor slutten av de skrevne dataene

en: no APM found
nb: fant ingen APM

en: no DHCP info found
nb: fant ingen DHCP-info

en: no DHCP option %u found
nb: fant ikke DHCP-valg %u

en: no DHCP options found
nb: fant ingen DHCP-valg

en: no DNS record found
nb: fant ingen DNS-oppføring

en: no DNS reply received
nb: fikk ingen DNS-svar

en: no DNS servers configured
nb: ingen DNS-tjener er satt opp

en: no EFI routines are available for your platform
nb: plattformen din støtter ingen EFI-rutiner

en: no EFI routines are available when running in BIOS mode
nb: ingen EFI-rutiner er tilgjengelig i BIOS-modus

en: no IEEE1275 routines are available for your platform
nb: plattformen din støtter ingen IEEE1275-rutiner

en: no SGI routines are available for your platform
nb: plattformen din støtter ingen SGI-rutiner

en: no `/' in canonical filename
nb: ingen «/» i fullstendig filnavn

en: no command is specified
nb: ingen kommando er valgt

en: no compression is available for your platform
nb: plattformen din støtter ingen kjente komprimeringsmetoder

en: no decryption key available
nb: ingen dekrypteringsnøkkel tilgjengelig

en: no hints available for your platform. Expect reduced performance
nb: fant ingen hint om plattformen du bruker. Redusert ytelse kan forventes

en: no media in `%s'
nb: det er ingen medium i «%s»

en: no network card found
nb: fant ingen nettverkskort

en: no random number generator is available for your OS
nb: operativsystemet ditt har, så langt GRUB vet, ingen tilgjengelig vilkårlighetsgenerator

en: no server is specified
nb: ingen tjener er valgt

en: no structure matched the given options
nb: ingen struktur samsvarte med de gitte alternativene

en: no such partition
nb: partisjonen finnes ikke

en: no suitable video mode found
nb: fant ingen passende videomodus

en: no symbol table
nb: ingen symboltabell

en: no terminal specified
nb: ingen terminal er valgt

en: no terminator in the core image
nb: kjernebildet mangler avslutningsdel

en: non-sector-aligned data is found in the core file
nb: fant data i kjernefila som ikke er stilt opp som sektor(er)

en: not a directory
nb: ikke en mappe

en: not a primary partition
nb: ikke en primærpartisjon

en: not a regular file
nb: ikke en vanlig fil

en: not in function body
nb: dette finnes ikke i funksjonen

en: offset
nb: forskyvning

en: one argument expected
nb: forventet ett argument

en: one of the --get options is required
nb: ett av «--get»-alternativene er påkrevd

en: only ipv4
nb: kun ipv4

en: only ipv6
nb: kun ipv6

en: only one --get option is usable at a time
nb: bare ett «--get»-alternativ kan brukes om gangen

en: os-prober will be executed to detect other bootable partitions.\nIts output will be used to detect bootable binaries on them and create new boot entries.
nb: os-prober vil bli kjørt for å oppdage andre oppstartbare partisjoner.\nIts-utgangen vil bli brukt til å oppdage oppstartbare binære filer på dem og lage nye oppstartsoppføringer.

en: os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.
nb: os-prober vil ikke bli kjørt for å oppdage andre oppstartbare partisjoner.\nSystemer på dem vil ikke bli lagt til GRUB-oppstartskonfigurasjonen.\nSjekk dokumentasjonsoppføringen for GRUB_DISABLE_OS_PROBER.

en: other software is using the embedding area, and there is not enough room for core.img.  Such software is often trying to store data in a way that avoids detection.  We recommend you investigate
nb: innebyggingsområdet brukes av annen programvare, og det er ikke nok plass til core.img. Slik programvare prøver ofte å lagre data på en måte som gjør at du ikke oppdager det. Du oppfordres til å undersøke hva som ligger på området

en: out of memory
nb: minnet er oppbrukt

en: output a generated image to FILE [default=stdout]
nb: skriv ut et generert bilde til FIL (standard=stdout)

en: output file must be specified
nb: du må velge utdatafil

en: output generated config to FILE [default=stdout]
nb: skriv ut generert oppsett til valgt FIL (standard: stdout)

en: overflow is detected
nb: oppdaget overbelastning

en: passwords don't match
nb: passordene er ulike

en: peek out of range
nb: peek utenfor rekkevidde

en: perform a DHCP autoconfiguration
nb: utfør automatisk DHCP-oppsett

en: perform a bootp autoconfiguration
nb: lag et automatisk bootp-oppsett

en: persistent RAM
nb: tilstandsbevarende RAM

en: persistent RAM (legacy)
nb: tilstandsbevarende RAM (gammel type)

en: physical volume %s not found
nb: fant ikke fysisk volum %s

en: plain image kernel not supported - rebuild with CONFIG_(U)EFI_STUB enabled
nb: renbilde-kjerne støttes ikke. Bygg kjernen på nytt og slå på valget «CONFIG_(U)EFI_STUB»

en: pre-load specified modules MODULES
nb: last inn valgte MODULER på forhånd

en: prefer ipv4
nb: foretrekk ipv4

en: prefer ipv6
nb: foretrekk ipv6

en: premature end of file
nb: for tidlig slutt på fil

en: premature end of file %s
nb: fila %s sluttet for tidlig

en: press CapsLock key
nb: trykk på CapsLock-knappen

en: press Insert key
nb: trykk på Insert-knappen

en: press NumLock key
nb: trykk på NumLock-knappen

en: press ScrollLock key
nb: trykk på ScrollLock-knappen

en: press SysRq
nb: trykk på SysRq-knappen

en: press left alt
nb: trykk på venstre alt-knapp

en: press left ctrl
nb: trykk på venstre ctrl-knapp

en: press left shift
nb: trykk på venstre shift-knapp

en: press right alt
nb: trykk på høyre alt-knapp

en: press right ctrl
nb: trykk på høyre ctrl-knapp

en: press right shift
nb: trykk på høyre shift-knapp

en: print TARGET
nb: skriv ut MÅL

en: print the version information and exit
nb: skriv ut versjon og avslutt

en: print this message and exit
nb: skriv ut denne meldinga og avslutt

en: print verbose messages.
nb: skriv ut detaljerte meldinger.

en: public key %08
nb: offentlig nøkkel %08

en: public key %08x not found
nb: fant ikke offentlig nøkkel %08x

en: read error at offset %llu: %s
nb: lesefeil ved posisjon %llu: %s

en: read text from FILE.
nb: les tekst fra valgt FIL.

en: relative subdirectory on network server
nb: relativ undermappe på nettverkstjener

en: relocation 0x%s is not implemented yet
nb: flytting av 0x%s er ikke implementert ennå

en: relocation 0x%x is not implemented yet
nb: flytting av 0x%x er ikke implementert ennå

en: requested buffer size is too large
nb: den forespurte bufferstørrelsen er for stor

en: reserved RAM
nb: reservert RAM

en: retrieve DHCP option and save it into VAR. If VAR is - then print the value.
nb: hent et DHCP-valg og lagre det i valgt VARiabel. Hvis VAR er «-», skrives verdien ut.

en: root directory as it will be seen on runtime [default=/].
nb: rotmappa, slik den blir vist ved kjøring (standard: «/»).

en: root directory of TFTP server
nb: TFTP-tjenerens rotmappe

en: root directory of the syslinux disk [default=/].
nb: syslinux-diskens rotmappe (standard=/).

en: route loop detected
nb: oppdaget ruteløkke

en: save ROM images in DIR [optional]
nb: lagre ROM-bilder i valgt MAPPE (valgfritt)

en: save output in FILE [required]
nb: lagre utdata i valgt FIL (påkrevet)

en: section name %s length is bigger than %lu
nb: seksjonsnavn %s lengde er større enn %lu

en: select face index
nb: velg variantindeks («face») for skrifttype

en: separate items in output using ASCII NUL characters
nb: skill utskriftselementer ved å bruk ASCII NUL-tegn

en: serial port `%s' isn't found
nb: fant ikke seriellporten «%s»

en: set [NAME=VALUE ...]
nb: set [NAVN=VERDI …]

en: set capslock mode
nb: velg capslock-modus

en: set font ascent
nb: velg overlengde for skrifttype

en: set font descent
nb: velg underlengde for skrifttype

en: set font family name
nb: velg navn på skriftfamilie

en: set font range
nb: velg skriftrekkevidde

en: set font size
nb: velg skriftstørrelse

en: set input filename for 32-bit part.
nb: velg inndata-filnavn for 32-bit-del.

en: set input filename for 64-bit part.
nb: velg inndata-filnavn for 64-bit-del.

en: set input filename. Default is STDIN
nb: velg inndata-filnavn. Standard er STDIN

en: set insert mode
nb: velg insert-modus

en: set numlock mode
nb: velg numlock-modus

en: set output filename. Default is STDOUT
nb: velg utdata-filnavn. Standard er STDOUT

en: set pause mode
nb: velg pause-modus

en: set prefix directory
nb: velg prefiks-mappe

en: set scrolllock mode
nb: velg scrollock-modus

en: set the label to render
nb: velg etikett

en: shim_lock protocol not found
nb: shim_lock-protokollen ble ikke funnet

en: size
nb: størrelse

en: stretch|normal
nb: stretch(strukket)|normal

en: symbol `%s' not found
nb: fant ikke symbolet «%s»

en: temporary
nb: midlertidig

en: terminal %s isn't found or it's not handled by terminfo
nb: terminal %s finnes ikke, eller håndteres ikke av terminfo

en: terminal `%s' isn't found
nb: fant ikke terminal «%s»

en: the ID of bootloader. This option is only available on EFI and Macs.
nb: oppstartslasterens ID. Dette valget er bare tilgjengelig på EFI og Mac.

en: the PReP partition is not empty. If you are sure you want to use it, run dd to clear it: `%s'
nb: PReP-partisjonen er ikke tom. Kjør dd hvis du er sikker på at du vil bruke den: «%s»

en: the SMBIOS entry point structure was not found
nb: SMBIOS-inngangspunktstrukturen ble ikke funnet

en: the argument `%s' requires an integer
nb: argumentet «%s» må oppgis i heltallsform

en: the chosen partition is not a PReP partition
nb: valgt partisjon er ikke en PReP-partisjon

en: the device.map entry `%s' is invalid. Ignoring it. Please correct or delete your device.map
nb: device.map-oppføringa «%s» er ugyldig, og blir ignorert. Du bør korrigere eller slette device.map

en: the drive %s is defined multiple times in the device map %s
nb: enheten %s er definert flere ganger på enhetskartet %s

en: the drive name `%s' in device.map is incorrect. Using %s instead. Please use the form [hfc]d[0-9]* (E.g. `hd0' or `cd')
nb: enhetsnavnet «%s» i device.map er feil. Bruker %s i stedet. Bruk formen [hfc]d[0-9]* (F.eks. «hd0» eller «cd»)

en: the field ends outside the structure
nb: feltet ender utenfor strukturen

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
nb: første sektor i kjernefila er ikke stilt opp som en sektor

en: the given offset is outside the structure
nb: den gitte forskyvningen er utenfor strukturen

en: the handle must be between 0 and 65535
nb: håndtaket må være mellom 0 og 65535

en: the installation device is removable. This option is only available on EFI.
nb: installasjonsenheten kan fjernes. Dette valget er bare tilgjengelig for EFI.

en: the match must be a positive integer
nb: treffet må være et positivt heltall

en: the partition type 0x%x isn't valid
nb: 0x%x er en ugyldig partisjonstype

en: the sectors of the core file are too fragmented
nb: sektorene i kjernefila er for fragmenterte

en: the size of `%s' is not %u
nb: størrelsen på «%s» er ikke %u

en: the size of `%s' is too large
nb: «%s» er for stor

en: the size of `%s' is too small
nb: «%s» er for liten

en: the type must be between 0 and 255
nb: typen må være mellom 0 og 255

en: this ELF file is not of the right type
nb: denne ELF-fila er av feil type

en: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible
nb: denne GPT-partisjonsetiketten mangler BIOS-oppstartspartisjon. Innebygging er ikke mulig

en: this LDM has no Embedding Partition; embedding won't be possible
nb: denne LDM-enheten har ingen innebyggingspartisjon. Innebygging kan ikke utføres

en: this msdos-style partition label has no post-MBR gap; embedding won't be possible
nb: denne msdos-partisjonsetiketten mangler gap etter MBR-området. Innebygging er ikke mulig

en: three arguments expected
nb: forventet tre argumenter

en: time out opening `%s'
nb: tidsavbrudd ved åpning av «%s»

en: timeout reading `%s'
nb: tidsavbrudd ved lesing av «%s»

en: timeout: could not resolve hardware address
nb: tidsavbrudd: klarte ikke å gjøre oppslag på maskinvareadresse

en: too deep nesting of symlinks
nb: det er for mange nivåer av symbolske metalenker

en: translator `%s' for path `%s' has several non-option words, at least `%s' and `%s'
nb: «translator»-kommando «%s» for stien «%s» inneholder ord som ikke er gyldige valg (minst «%s» og «%s»)

en: translator `%s' for path `%s' is given only options, cannot find device part
nb: «translator»-kommando «%s» for stien «%s» inneholder kun valg (finner ikke enhetsdelen av linja)

en: translator command line is empty for path `%s'
nb: stien «%s» har en tom «translator»-kommandolinje

en: two arguments expected
nb: forventet to argumenter

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
nb: fant ingen filsystem(er) i %s. Kan derfor ikke utføre sikkerhetssjekk

en: unaligned device size
nb: uordnet enhetsstørrelse

en: unexpected EFI error
nb: uforventet EFI-feil

en: unexpected end of file
nb: uforventet slutt på fil

en: unknown argument `%s'
nb: «%s» er et ukjent argument

en: unknown compression %d
nb: komprimeringsmetode %d er ukjent

en: unknown device type %s
nb: enhetstype %s er ukjent

en: unknown filesystem
nb: ukjent filsystem

en: unknown kind of RAID device `%s'
nb: ukjent RAID-enhetstype «%s»

en: unknown target format %s
nb: målformat %s er ukjent

en: unknown target format %s
nb: %s er et ukjent målformat

en: unknown terminfo type `%s'
nb: «%s» er en ukjent terminfo-type

en: unrecognised DHCP option format specification `%s'
nb: «%s» er en ukjent formatspesifikasjon av DHCP-valg

en: unrecognised network address `%s'
nb: «%s» er en ukjent nettverksadresse

en: unrecognised network interface `%s'
nb: «%s» er et ukjent nettverksgrensesnitt

en: unrecognized number
nb: ukjent tall

en: unresolvable address %s
nb: adressen %s er ubrukelig

en: unset [NAME ...]
nb: unset [NAVN …]

en: unsupported HTTP error %d: %s
nb: feil ved ustøttet HTTP-kode %d: %s

en: unsupported HTTP response
nb: HTTP-responsen støttes ikke

en: unsupported RAID version: %d.%d
nb: ustøttet RAID-versjon: %d.%d

en: unsupported gzip format
nb: gzip-formatet støttes ikke

en: unsupported instruction
nb: instruksjonssett støttes ikke

en: unsupported platform %s
nb: plattform %s støttes ikke

en: unsupported serial port flow control
nb: seriellport-flytkontrollen støttes ikke

en: unsupported serial port parity
nb: denne seriellport-pariteten støttes ikke

en: unsupported serial port speed
nb: denne seriellport-hastigheten støttes ikke

en: unsupported serial port stop bits number
nb: dette «stop bits»-tallet for seriellport støttes ikke

en: unsupported serial port word length
nb: denne seriellport-ordlengden støttes ikke

en: use COLOR for background
nb: bruk valgt bakgrunnsFARGE

en: use COLOR for label
nb: bruk valgt FARGE på etikett

en: use COLOR for label background
nb: bruk valgt FARGE på etikett-forgrunnen

en: use COLOR for text
nb: bruk valgt tekstFARGE

en: use DIR as the EFI System Partition root.
nb: bruk valgt MAPPE som rot av EFI-systempartisjon.

en: use DIR for PPC MAC install.
nb: bruk valgt MAPPE til PPC MAC-installasjon.

en: use FILE as font (PF2).
nb: bruk valgt skriftFIL (PF2) som skrifttype.

en: use FILE as font for label
nb: bruk valgt FIL som skrifttype på etikett

en: use FILE as memdisk
nb: bruk valgt FIL som minnedisk

en: use FILE as the boot image [default=%s]
nb: bruk valgt FIL som oppstartsbilde (standard: %s)

en: use FILE as the core image [default=%s]
nb: bruk valgt FIL som kjernebilde (standard: %s)

en: use FILE as the device map [default=%s]
nb: bruk valgt FIL som enhetskart [standard=%s]

en: use FILE as xorriso [optional]
nb: bruk FIL som xorriso (valgfritt)

en: use GRUB files in the directory DIR [default=%s]
nb: bruk GRUB-filer i mappa DIR [standard=%s]

en: use STRING as product name
nb: bruk STRENG som produktnavn

en: use STRING as product version
nb: bruk STRENG som produktversjon

en: use identifier file even if UUID is available
nb: bruk identifikasjonsfil selv hvis UUID er tilgjengelig

en: use themes under DIR [default=%s]
nb: bruk temaer i valgt mappe (DIR) (standard=%s)

en: use translations under DIR [default=%s]
nb: bruk oversettelser i valgt mappe (DIR) (standard=%s)

en: variable
nb: variabel

en: variable `%s' isn't set
nb: variabelen «%s» har ingen verdi

en: verification requested but nobody cares: %s
nb: bekreftelse forespurt, men ingen bryr seg: %s

en: visually-ordered UTF-8
nb: visuelt sortert UTF-8

en: wait until a debugger will attach
nb: vent på en feilsøker

en: will not proceed with blocklists
nb: fortsetter ikke med blokklister

en: write output to FILE [default=stdout].
nb: skriv utskrift til valgt FIL (standard: stdout).

en: wrong ELI magic or version
nb: feil ELI-magi eller -versjon

en: xnu_uuid DEVICE
nb: xnu_uuid ENHET

en: xorriso not found
nb: fant ikke xorriso

en: xz file corrupted or unsupported block options
nb: xz-fil er ødelagt, eller blokkvalgene støttes ikke

en: you can't delete this address
nb: du kan ikke slette denne adressen

en: you need to load the Xen Hypervisor first
nb: du må laste inn xen-hypervisor først

en: you need to load the kernel first
nb: du må laste inn kjernen først

en: your BIOS Boot Partition is too small; embedding won't be possible
nb: BIOS-oppstartspartisjonen er for liten. Innebygging er ikke mulig

en: your LDM Embedding Partition is too small; embedding won't be possible
nb: LDM-innebyggingspartisjonen er for liten. Innebygging kan ikke utføres

en: your core.img is unusually large.  It won't fit in the embedding area
nb: core.img-fila di er unormalt stor. Den kan ikke legges i innebyggingsområdet

en: your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
nb: innebyggingsområdet ditt er uvanlig smått, og har ikke plass til core.img.
